Başlangıç / Genel / Akut Böbrek Yetmezliği Nedir? akut böbrek yetmezliği tanı kriterleri

Akut Böbrek Yetmezliği Nedir? akut böbrek yetmezliği tanı kriterleri


Akut böbrek yetmezliği ani, çok tehlikeli bir böbrek fonksiyon kaybıdır. Böbrekler kan filtrelemeyi durdurduğunda, toksinler ve atık sıvılar kan dolaşımına hayati tehlike oluşturacak miktarda birikebilir. Akut böbrek yetmezliği, organlardaki kusurlar, böbreklerdeki kan akışının yetersizliği veya atık çıktıktan sonra ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanabilir. Ani böbrek yetmezliği geçiren bir kişi yorgun ve uyuşuk hisseder ve ekstremitelerde şişme ve idrar yapamama fark eder. Diyaliz prosedürleri ve altta yatan sorunlar için tedaviler derhal ele alınmazsa nöbetler, koma ya da ölüm meydana gelebilir.

Böbreklere kan akışı, düşük kan basıncından veya kalp yetmezliğinden etkilenebilir. Böbrekler yeni kanından yoksun bırakılırsa, sonuçta filtreleyip kapanacak hiçbir şeyleri kalmazlar. Bazı durumlarda alkol ve ilaçlardan kaynaklanan iltihaplanma veya hasar gibi böbrek sorunları da böbrek yetmezliğine neden olabilir. Böbrekler düzgün bir şekilde atık işlemi yapsa bile, mesaneye giden borulardaki sorunlar idrar yedekleme ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Böbrek taşları, büyümüş prostat veya diğer mesane engelleri ani böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenleridir.


Böbrek yetmezliği genellikle ağır semptomlara neden olur ve hafif-ağır olabilir. Akut böbrek yetmezliğinin ilk evrelerindeki çoğu insan, idrar yapamadıklarını, zayıf hissettiğini veya uykulu hissetmediklerini ve nefes almada güçlük yaşadıklarını fark ettiler. Nöbetler veya koma gibi şiddetli durumlar, diğer belirtilerin saptanmasından sonra hızla ortaya çıkabilir veya gelişebilir. Genel olarak böbrek fonksiyonlarında ve diğer kronik sağlık sorunlarında meydana gelebilecek toplam kaybın önlenmesi için acil tedavi gereklidir. Bazı durumlarda akut böbrek yetmezliği derhal tıbbi yardım istenmiyorsa ölümcül olabilir.

Doktorlar ve hemşireler, genellikle, fiziksel muayene yaparak ve olağandışı mineral konsantrasyonları için kan ve idrar örneklerini kontrol ederek akut böbrek yetmezliğini kontrol eder. Uzmanlar, bir teşhisi doğrulamak ve böbrek yetmezliğinin kesin nedenlerini belirlemeye çalışmak için ultrason veya bilgisayarlı tomografi taramaları da yapabilir. Böbrek sorunlarının altında yatan nedeni anlamak, en uygun tedavi prosedürlerini belirlemede şarttır.

Birçok durumda ilk tedavi tedbiri, diyalizdir; bu işlem, bir hastanın kanının harici bir makine tarafından filtrelendiği bir prosedürdür. Diyaliz makinesi, başarısız böbreklerin işlevini, doktorların altta yatan sebepleri tedavi edip organlara düzgün kan akışını sağlayana kadar geçici olarak ele geçirir. Doktorlar kalp fonksiyonlarını ve kan basıncını stabilize etmeli veya invaziv cerrahi ile böbrek taşlarını çıkarmaya ihtiyaç duyabilirler. Tedavi prosedürlerini takiben, birçok insan sağlıklı böbrek fonksiyonlarını kısmen veya tamamen geri alabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir