Başlangıç / Genel / Alopesi Areata Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alopesi Areata Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?


Alopesi areata nedir?

Alopesi areata, saçın küçük yamalar içinde düşmesine neden olan ve farkedilmeyen bir hastalıktır. Bununla birlikte, bu yamalar daha sonra bağlanabilir ve sonra fark edilebilir hale gelir. Bu hastalık, bağışıklık sistemi saç köklerine saldırarak saç dökülmesine neden olur .

Saç derisinde ve bazı durumlarda kaşların, kirpiklerin ve yüzün yanı sıra vücudun diğer kısımlarında ani saç dökülmesi oluşabilir. Ayrıca yavaş yavaş gelişebilir ve örnekler arasında yıllar sonra tekrarlayabilir.

Bu durum alopesi universalis adı verilen toplam saç dökülmesine neden olabilir ve saçların tekrar büyümesini önleyebilir. Saç uzandığında, saçların tekrar düşmesi mümkündür. Saç dökülmesinin ve yeniden büyümesinin derecesi kişiden kişiye değişir.

Şu anda alopesi areata için tedavi yok. Bununla birlikte, saçların daha çabuk geri dönmesine yardımcı olabilecek ve gelecekteki saç dökülmesini engelleyebilecek tedavilerin yanı sıra saç kaybını örtmenin benzersiz yolları da vardır. İnsanların hastalığın stresiyle baş etmelerine yardımcı olacak kaynaklar da mevcuttur.

Alopesi areata belirtileri nelerdir?

Alopesi areata’nın ana belirtisi saç dökülmesidir. Saç genellikle kafa derisi üzerindeki küçük lekelere düşer. Bu yamalar genellikle birkaç santimetre veya daha azdır. Saç dökülmesi, yüzün diğer kısımlarında, kaşlar, kirpikler ve sakalın yanı sıra vücudun diğer kısımlarında da oluşabilir. Bazı insanlar birkaç yerde saçlarını kaybeder. Diğerleri ise çok fazla noktasında kaybeder.

Yastığınız veya duşta saç kümeleri fark edebilirsiniz. Noktalar başınızın arkasındaysa, biri dikkatinize getirebilir. Bununla birlikte, diğer hastalık türleri de saçın benzer bir şekilde düşmesine neden olabilir. Saç kaybı sadece alopesi areata’yı teşhis etmek için kullanılmaz.

Nadir durumlarda, bazı insanlar daha fazla saç dökülmesine maruz kalabilirler. Bu genellikle başka bir tür alopesi belirtisidir, örneğin:

 • saçderisi üzerinde tüm saç kaybı olan alopesi totalis ,
 • tüm vücutta tüm saç kaybı olan alopesi universalis

Doktorlar “totalis” ve “universalis” terimlerini kullanmaktan kaçınabilirler çünkü bazı insanlar bu ikisi arasında bir şey yaşayabilir. Örneğin, kollar, bacaklar ve kafa derisi üzerindeki tüm saçları kaybetmek mümkün, ancak sandık değil.

Alopesi areata ile ilişkili saç dökülmesi tahmin edilemez ve doktorların ve araştırmacıların anlayabildiği kadarıyla kendiliğinden ortaya çıkıyor . Saç herhangi bir zamanda tekrar büyüyebilir ve sonra tekrar düşebilir. Saç dökülmesinin ve çoğalmasının derecesi insandan insana büyük ölçüde değişir.

Alopesi areata neden olur?

Alopesi areata bir otoimmün hastalıktır . Bağışıklık sistemi yabancı maddeler için sağlıklı hücreleri hata ettiğinde, bir otoimmün hastalık gelişir. Normalde, bağışıklık sistemi vücudunuzu virüs ve bakteriler gibi yabancı istilacılara karşı savunur.

Bununla birlikte, alopesi areata’nız varsa, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç köklerine saldırır. Saç kökleri kılların büyüdüğü yapılardır. Foliküller küçülür ve saç dökülmesini engelleyerek saç dökülmesini sağlar.

Araştırmacılar bağışıklık sistemini kıl köklerine saldıran şeyleri neyin tetiklediğini bilmiyorlar, bu nedenle bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir.

Bununla birlikte, en sık, tip 1 diyabet veya romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıkların aile öyküsü olan kişilerde ortaya çıkar . Bu nedenle bazı bilim adamları genetiğin alopesi areata gelişimine katkıda bulunabileceğinden şüpheleniyorlar.

Ayrıca, genetik olarak hastalığa yatkın kişilerde alopesi areata’yı tetiklemek için çevrede belirli faktörlerin gerekli olduğuna inanırlar.

Alopesi diğer cilt koşullarının yanında

Alopesi areata gibi bir otoimmün hastalığı olan kişiler de, deriyi ve saçı da etkileyenler de dahil olmak üzere başka bir otoimmün hastalığa sahip olmaya daha yatkındırlar.

Eğer alopesi areata ve başka bir cilt rahatsızlığı teşhisi konduysa, birini tedavi etmenin diğerine yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Ancak diğer durumlarda, birinin tedavisi diğerini daha da kötüleştirebilir.

sedef hastalığı

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde birikmesine neden olur. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla deri hücrelerine saldırdığında ve cilt hücresi üretim sürecinin aşırı hızlanmaya neden olmasıyla olur. Bu, cildin kırmızı, iltihaplı bölgelerinin yanı sıra plak olarak adlandırılan kalın deri lekeleriyle sonuçlanır.

Sedef hastalığının alopesi ile tedavi edilmesi zor olabilir. Sedef hastalığı ile ilişkili ölçekleme, cildi kaşındırabilir ve kaşıma, saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, TNF inhibitörleri olarak adlandırılan sedef hastalığında sıklıkla kullanılan biyolojik tedaviler , bazı kişilerde saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir .

Diğerleri için, sedef hastalığının tedavisi saçları yeniden saçmaya yardımcı olabilir. Bir de küçük çalışma olarak adlandırılan ortak bir sedef tedavisi aldı alopesi areata katılımcıların üçte ikisi üzerinde metotreksat saçları vardı yüzde 50 daha büyüktür Regrowth.

Bir başka vaka çalışması , apremilast ( Otezla ) adı verilen yeni bir sedef hastalığı tedavisinin , hem psöriyazis hem de alopesi olan bir kadının, 12 hafta içinde saç derisinde saçları düzeltmesine yardımcı olduğunu bulmuştur .

Atopik dermatit (egzama)

Araştırmacılar, alopesi ve atopik dermatit arasında bir bağlantı kurmuşlardır , bu durum derideki iltihapın kaşınmaya, kırmızı döküntülere neden olduğu bir durumdur. Atopik dermatit daha yaygın olarak egzama olarak bilinir.

Steroid kremleri ve fototerapi gibi atopik dermatit için birçok tedavi seçeneği, alopesi tedavileriyle örtüşmektedir, bu yüzden bir koşulu tedavi etmek diğer tedaviye yardımcı olacaktır.

Hem atopik dermatit hem de alopesi tedavisi için ilgi alanlarından biri, JAK inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfıdır . Halen romatoid artrit ve diğer durumları tedavi etmek için kullanılıyorlar. Tofininitib olarak bilinen bir oral JAK inhibitörü , hem atopik dermatit hem de alopesi areata için küçük klinik çalışmalarda şimdiden umut vaat etmiştir.

Son zamanlarda atopik dermatiti tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan dupilumab (Dupixent) denen bir başka biyolojik tedavi de alopesi tedavisi için ilgi konusu bir ilaçtır. Atopik dermatit olan ve olmayan alopesi olan hastalarda dupliumab’ı değerlendiren bir klinik çalışmaşu anda devam etmektedir.

Alopesi areata nasıl teşhis edilir?

Bir doktor alopesi areata olup olmadığını belirlemek için semptomları gözden geçirecektir. Saç dökülme derecenize bakarak ve mikroskop altında birkaç saç örneğini inceleyerek sadece alopesi areata’yı teşhis edebilirler.

Doktorunuz ayrıca tinea capitis gibi mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere saç dökülmesine neden olan diğer durumları dışlamak için kafa derisi biyopsisi yapabilir . Bir kafa derisi biyopsisi sırasında, doktorunuz analiz için kafa derisinde küçük bir deri parçasını çıkarır.

Diğer otoimmün hastalıklardan şüphelenilirse kan testleri yapılabilir.

Yapılan özel kan testi, doktorun şüphelendiği belirli bozukluğa bağlıdır. Bununla birlikte, bir doktor muhtemelen bir veya daha fazla anormal antikorun varlığını test edecektir. Bu antikorlar kanınızda bulunursa, genellikle bir otoimmün bozukluğa sahip olduğunuz anlamına gelir.

Diğer koşulları dışlamaya yardımcı olabilecek diğer kan testleri şunları içerir:

 • C-reaktif proteinve eritrosit sedimantasyon hızı
 • demir seviyeleri
 • antinükleer antikor testi
 • tiroid hormonları
 • ücretsiz ve total testosteron
 • folikül uyarıcı ve luteinize edici hormon

Alopesi areata nasıl tedavi edilir?

Alopesi areata için bilinen bir tedavi yoktur, ancak gelecekteki saç dökülmesini yavaşlatacak veya saçların daha çabuk büyümesine yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Durumun tahmin edilmesi zordur, bu da sizin için işe yarayan bir şey bulana kadar büyük miktarda deneme ve hata gerektirebileceği anlamına gelir. Bazı insanlar için, tedaviye rağmen saç dökülmesi hala kötüleşebilir.

Tıbbi tedaviler

Topikal ajanlar

Saçların büyümesini teşvik etmek için ilaçlarınızı kafa derisine sürtünebilirsiniz. Hem reçetesiz (OTC) hem de reçete ile bir dizi ilaç mevcuttur:


 • Minoksidil (Rogain), OTC’de mevcuttur ve günde iki kez saç derisine, kaşlara ve sakallara uygulanır. Nispeten güvenli, ancak sonuçları görmek için bir yıl sürebilir.
 • Anthralin (Dritho-Scalp), saçların yeniden büyümesini sağlamak için cildi tahriş eden bir ilaçtır.
 • Gibi Kortikosteroid kremler klobetasol(Impoyz), köpükler, losyonlar, ve merhemler, saç folikülü inflamasyonu düşürmek suretiyle iş düşünülmektedir.
 • Topikal immünoterapi, alerjik bir döküntüyü kıvılcımlamak için cilde bir kimyasal benzeri diphencyprone uygulanmış bir tekniktir. Zehirli meşeye benzeyen döküntü, altı ay içinde yeni saç büyümesine neden olabilir, ancak yeniden büyümeyi sürdürmek için tedaviye devam etmeniz gerekir.

Enjeksiyonlar

Steroid enjeksiyonları, saçların kel noktalarda tekrar büyümesine yardımcı olmak için hafif, düzensiz alopesi için yaygın bir seçenektir. Minik iğneler steroidin etkilenen bölgelerin çıplak cildine enjekte edilir.

Tedavinin, saçları yenilemek için bir ila iki ayda bir tekrarlanması gerekir. Yeni saç kaybının oluşmasını engellemez.

Oral tedaviler

Kortizon tabletleri bazen yaygın alopesi için kullanılır, ancak yan etki olasılığı nedeniyle, bu seçenek bir doktorla tartışılmalıdır.

Metotreksat ve siklosporin gibi oral immünosüpresanlar , deneyebileceğiniz başka bir seçenektir. Bağışıklık sisteminin yanıtını bloke ederek çalışırlar, ancak yüksek tansiyon , karaciğer ve böbrek hasarı gibi yan etki riski ve ciddi enfeksiyon riskinin artması nedeniyle uzun süre kullanılamazlar. lenfoma adı verilen kanser türü .

Işık tedavisi

Işık terapisine fotokimoterapi veya sadece fototerapi denir. Bu psoralen ve UV ışığı denilen bir oral ilaç kombinasyonunu kullanan bir tür radyasyon tedavisi.

Alternatif terapiler

Alopesi areata’lı bazı kişiler durumu tedavi etmek için alternatif tedaviler seçerler. Bunlar şunları içerebilir:

 • aromaterapi
 • akupunktur
 • microneedling
 • probiyotikler
 • düşük seviye lazer tedavisi (LLLT)
 • çinkove biyotin gibi vitaminler
 • aloe vera içeceklerve topikal jeller
 • soğan suyukafa derisi üzerine ovuşturdu
 • çay ağacı, biberiye , lavanta ve nane gibi esansiyel yağlar
 • hindistan cevizi, hint , zeytin ve jojoba gibi diğer yağlar
 • Et ve sebzeleri içeren kısıtlayıcı bir diyet olan “ otoimmün protokol” olarak da adlandırılan “anti-inflamatuar” diyet
 • kafa derisi masajı
 • Ginseng, yeşil çay, Çin ebegümeci ve testere palmetto gibi bitkisel takviyeler

Çoğu alternatif tedavi klinik çalışmalarda test edilmemiştir, bu nedenle saç kaybının tedavisinde etkinliği bilinmemektedir.

Ek olarak, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, üreticilerin ürünlerini güvende olduklarını kanıtlamalarını gerektirmez. Bazen ek etiketleri üzerindeki iddialar yanlış veya yanıltıcıdır. Herhangi bir bitkisel veya vitamin takviyesini denemeden önce mutlaka bir doktorla konuşun.

Her tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar saçları kendiliğinden büyüdüğü için tedaviye bile ihtiyaç duymaz. Ancak diğer durumlarda, insanlar her tedavi seçeneğine rağmen iyileşme görmezler.

Bir farkı görmek için birden fazla tedaviyi denemeniz gerekebilir. Saç ekiminin sadece geçici olabileceğini unutmayın. Saçların tekrar büyümesi ve tekrar düşmesi mümkündür.

Alopesi areata ile başa çıkmak için nasıl

Alopesi areata, özellikle saç dökülmesi tüm kafa derisini etkilediğinde duygusal olarak zor olabilir. Bu durumdaki insanlar izole hissedebilir veya depresif olabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 5 milyondan fazla insanın alopesi areata’ya sahip olduğunu akılda tutmak önemlidir . Yalnız değilsin. Yaşınıza bağlı olarak, durumla başa çıkmak için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri vardır:

çocuklar

Göre Ulusal Alopesi areata Vakfı , 5 yaş daha genç çocuklar genellikle alopesi duygusal bir etkisi pek yaşamazlar. Bununla birlikte, 5 yaşından sonra, saç dökülmesi küçük çocuklar için başkalarından nasıl farklı olduklarını fark etmeye başlarken travmatize olabilir.

Çocuğunuz stresli veya depresyonda görünüyorsa, bir çocuk doktoruna çocuklarla ilgili bir danışmanı tavsiye etmesini isteyin.

Mümkünse, bölgenizde saçlarını kaybeden çocuklarla çalışan bir kuaför bulmaya çalışın. Çocuklar için Aşk ve Peruk Kilitleri gibi sivil toplum kuruluşları çocuğunuz için düşük maliyetli veya ücretsiz peruk sağlayabilir.

Ebeveynler, çocuklarının, göz kirpikleri düşmüşse gözleri korumak için cildin ve güneş gözlüklerinin açık alanlarını korumak için güneş koruyucu giydiğinden emin olmalıdırlar.

Genç yetişkinler

Genç yetişkinler zaten zorbalık ve tacize karşı savunmasız durumdalar. Saç dökülmesi daha da kötüleştirebilir. Alopesi olan çocuklar, bir sınıf arkadaşının peruklarını veya şapkalarını çekeceği korkusuyla yaşayabilirler.

Zorbalık okulda veya çevrimiçi olarak gerçekleşebilir. Çocuğunuzun okul personeline konuşarak çocuğunuzun adına müdahale edebilmelerini ve çocuğunuzun çevrimiçi davranışlarını izlemelerini sağlayın.

Durumun öngörülemezliği gençler ve genç yetişkinler için bir duygusal roller coaster olabilir. Saç gelebilir ve düzensiz bir şekilde gidebilir. Saç yeniden büyümeye başladığında, iyileşme için yanlış umutlara neden olabilir. Genç yetişkinler için genç yaşta beden imajı ve özgüvenle başa çıkmak için danışmanlık yapmak önemlidir.

Peruklar, kirpik uzantıları veya kaş şablonlarıyla ilgili yardım arıyorsanız, Ulusal Alopecia Areata Vakfı saç aksesuarları ve ürünleri ile bir online mağaza korur . Godiva’nın Gizli Perukları gibi peruk şirketleri de stil ve bakım konusunda yardım için çevrimiçi videolara ve eğitimlere sahiptir.

Tamamen kel kafalı aktif gençler ve genç yetişkinler için peruk ve saç parçalarına vantuz takabilirsiniz, böylece spor yaparken peruk düşmez.

Silikondan ve emme tabanından yapılan vakumlu peruk gibi yeni peruk teknolojileri, alopesi olan insanların hala perukları ile hala yüzebildikleri anlamına gelir. Ancak, vakum perukları genellikle daha pahalıdır.

Yetişkinler

Eğer bunalmış hissediyorsanız, danışmanlar veya destek grupları hastalığın etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Alopecia World gibi alopesi ve benzeri rahatsızlıkları olan kişiler için çevrimiçi bir topluluğa da hastalığı başkalarıyla da rastlayabilirsiniz .

Üniform olmayan saç kaybı halkta olumlu bir imajı korumayı zorlaştırır.

Bir şapka ya da şık bir eşarp ile kel yamalar örtebilirsiniz, ancak bu çözüm her zaman işe yaramaz. Milli marşın şarkısı veya iş yerinizde şapka veya atkının çıkarılması için baskı altında hissedebilirsiniz.

Bazı gece kulüplerinde ayrıca şapka takmayı cesaretlendiren bir kıyafet kuralı vardır.

Eşarp giymek havalimanı güvenliği ile ilgili problemler yaratabilir. Çoğu TSA ajanı, tıbbi bir durum nedeniyle başınızı örttüğünüzü söylerseniz ve güvenliğiniz için kafa örtüsünü test etmeyi teklif ederseniz size güvenir. Güvenli olması için doktor notuyla seyahat etmek veya uluslararası seyahat ediyorsanız iyi bir fikir olabilir.

Peruklar ve saç parçaları yıllar boyunca uzun bir yol kat etti. Pahalı olabilmelerine rağmen, Hidden Crown tarafından sunulanlar gibi saç uzantıları ve örtüler, hemen hemen tüm saç rengi ve tipleriyle uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Diğer bir seçenek, daha aşırı olsa da, kalan saçı tıraş veya lazer epilasyon yoluyla çıkarmaktır. tamamen kel olmak, birden fazla kel noktaya sahip olmaktan daha az fark edilebilir. Bazı insanlar bile kafalarını tıraş etmenin oldukça özgürleştirici olduğunu fark eder. Saç seyrinin yavaş yavaş azaldığı depresyonunu da en aza indirebilir.

Saç dökülmesi kaşları etkiliyorsa, kaş kalemi, microblading ve kaş dövmeleri göz önünde bulundurulması gereken birkaç seçenektir.

 • Microblading, kılları saç benzeri vuruşlarla dolduran yarı kalıcı bir dövme tekniğidir. Geleneksel kaş dövmelerinden daha doğal görünür ve bir ila üç yıl sürer.
 • YouTube, kaşlarınızı nasıl dolduracağınız ve nasıl şekillendireceğiniz konusunda eğitici bilgiler ile doludur. Kaşlarını kaybeden kadınlar ve erkekler, bugibi gerçek hayattaki video eğitimlerini doldurmak için pratik yapabilirler .
 • Kirpik uzantıları, yapışmaları için bir yüzeye sahip olmadığınızda uygulamak zordur, ancak kendi kirpikleriniz olmadığında kirpik uzantıları uygulamak için çevrimiçi birkaç eğitici bulabilirsiniz. İşte bir örnek.

Saç dökülmesi, flört ve sosyal deneyimleri yetişkinler için daha zor hale getirebilir. Bununla birlikte, iyi bir ortak şartı anlamalı ve bir destek kaynağı olmalıdır.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir