Başlangıç / Genel Sağlık Bilgileri / Antiperspirant nedir? antiperspirant zararları

Antiperspirant nedir? antiperspirant zararları


Antiperspirant, karşı spreyi üzerinde olma eğilimindedir ya da koltuk altlarında terlemeyi azaltan sıvı veya mumsu maddeyi yuvarlar. Antiperspirant, bir tür alüminyum bileşiği içeren aktif bir madde ile çalışır. Alüminyum, ter bezlerini kısmen bloke eder ve genellikle azalmaya yol açar, fakat terlemenin tamamen ortadan kaldırılmasına yol açmaz.

Bazı insanlar, özellikle Avrupa’da, antiperspirant olarak şap denilen küçük bir kristal kullanırlar. Bunun yaklaşık olarak aynı etkinliği vardır ve kristal daha uzun dayanır. Birçok insan ayrıca terden kaynaklanan kokuları gidermek için koku veren bir antiperspirant kullanır.

Aslında, ter gerçekten kokuya neden olmaz. Cildi parçalayan bakteriler, çoğu kişinin “kötü” kokuları göz önüne almasından çok sorumludur. Bu nedenle, kokusuna sahip olmayan bir antiperspirantın kullanılması tüm kokuları ortadan kaldırmayabilir. Bir kişi hala biraz terler. Antiperspirant, koltukaltı bezlerindeki ter bezlerinin% 20-30’unu bloke etme eğilimindedir ve daha fazla efor, antiperspirantı etkisiz hale getirebilir.

Bolca terlemeyenlerin yerine bir deodorant kullanmayı tercih edebilirler. Bu, terden kaynaklanan kokuları azaltmaya yardımcı olabilecek, sadece kokulu ve bazen de kokusuz bir üründür. Genellikle koltuk altı bölgesindeki bazı bakteri hücrelerini azaltan bazı alkol içeriği ile çalışır.

Aslında, vücut kokusunu gidermek için sürtünme alkolü de kullanılabilir. Eğer antiperspirant veya deodorant dışarıda ise, bu kokuları hızlı bir şekilde durduran hızlı bir ikame. Bununla birlikte, koltuk altlarının sıcak ve nemli ortamı daha fazla koku oluşturmak için mükemmeldir. Sürtünme alkolü sadece geçici bir düzeltme sağlayacaktır.


Alüminyum ürünleri ile ilgili bazı sağlık sorunları vardır. Yıllar boyunca antiperspirantın meme kanserine neden olacağı pek çok kişi var. Bu kanıtlanmamıştır ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından değerlendirilmiştir. Ancak, bazı hala endişe duyuyor. Son yıllarda, post-menopozal östrojenin meme kanseri riskini önemli ölçüde artırdığını fark eden FDA’nın sonuçlarına güvenmiyorlar.

Bir endişe varsa, bunun yerine sadece iyi bir deodorant kullanabilir. Aşın terleme, giysiye takılan bez pedleri kullanılarak, terin sızıntı yapmaması ya da leke tutmaması için ele alınabilir. İlgili kadınlar da koltuk altlarını sık sık traş etmekten yararlanır. Daha az saç daha az kokuya dönüşür.

 

Diğerleri antiperspirantta aktif madde hakkında endişe duymaktadır. Alzheimer’lı insanların beyinlerinde daha yüksek miktarda alüminyuma sahip olduklarına dair kanıtlar vardır. Koltuk altları üzerindeki alüminyumu kullanmanın bu riski arttırdığı ya da alüminyum emiliminin beyne ulaştığı net değildir.

 

Antiperspiranın üzerinde kontrolsüz olarak aşırı terleme yapanlar, daha yüksek bir alüminyum oranına sahip antiperspirant için doktorlarından reçete alabilirler. Artık Botoks enjeksiyonlarının ter bezlerini geçici olarak devre dışı bırakabileceği ve kolların altında terlemeyi önemli ölçüde azaltabileceği de açıktır. Bunlar sadece reçete ile kullanılabilir ve oldukça pahalı olma eğilimindedir.

Çoğu durumda, insanlar, kolların altındaki ter bezleri aktive olduğunda ergenlik döneminde antiperspirant veya deodorant kullanmaya başlar. Eğer bir çocuk kolların altında bolca terlemezse, terlemeyi önleyici almanıza gerek yoktur. Aslında bazı çocuklar ihtiyaç duymadan çok önce birini veya diğerini ya da her ikisinin bir kombinasyonunu kullanırlar. Çocuk çok fazla terlemediği sürece deodorant genellikle daha iyi bir seçimdir. Terlemeyi gösteren aşırı terleme nedeniyle rahatsız olan çocuk için antiperspirant saklanabilir.

Hakkında: Meryem Erkahraman

Bu Çok Okundu

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları 1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir