Başlangıç / Genel / Neden Bazı İnsanların Yüzü Kızarır?

Neden Bazı İnsanların Yüzü Kızarır?


Charles Darwin, bir zamanlar “herhangi bir ifadenin en tuhaf ve en insanı” olan kızarması olarak nitelendirmesine rağmen, bilim adamları bazı insanların kızarmaya tam olarak neyin sebep olduğunu bulmamaktadırlar.

Allık sık sık yıkamayla karıştırılırken, iki sorunun farklılıkları vardır. Yıkama genellikle yüzün üstünde ve boyun ve göğüs üstünde uzanır. Ayrıca genelde rosacea, menopoz, karsinoioid sendrom veya belirli reçeteli ilaçlara karşı olumsuz bir reaksiyon gibi tanımlanabilir bir fiziksel nedeni vardır. Buna kıyasla, kızarma, yanaklarla sınırlıdır ve utanç ya da kaygı ile tetiklenir.

Fizyolojik açıdan yüz kızarması oluşur; çünkü yüz milimetre yüz cildi vücudun diğer bölümlerine kıyasla hacim başına daha fazla kapiller halka ve daha fazla kapiler içerir. Ayrıca, yanaklardaki kan damarları daha geniş bir çapa sahiptir ve cildin yüzeyine daha yakındır. Yanakların dokusundaki sıvı, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi kan damarlarını örtüşme eğiliminde değildir. Vücut stresle karşı karşıya kaldığında, “kavga veya uçuş” tepkileri başlar ve yüz kızarmaya neden olmak için sempatik sinir sistemini harekete geçiren ilave adrenalini serbest bırakır.

Birçok farklı insan kızarma ile ilgili sorunları yaşar, ancak çok soluk tenli olanlarda durum daha belirgindir. Kadınlar erkeklerden daha sıklıkla kızarmak eğiliminde olsa da, sorunlarını ustalıklı makyaj uygulamasıyla örtbas etmek daha iyi. İstatistiksel olarak, gençler yetişkinlerden daha sıklıkla raspa yaparlar, ancak ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler veya stresli durumlar için uygun başa çıkma mekanizmalarının olmamasından dolayı bilim insanları bu konuda emin değildir.


Birçok kişi hayatlarının bir noktasında bulutluyor olsa da, durum bazı bireyler için ciddi yaşam tarzı sorunlarına neden olabilir. Düzenli olarak kızaran insanlar, yeni insanlarla tanışma, büyük gruplar önünde konuşma veya yeni faaliyetler denemesi gibi potansiyel tetikleyicileri önlemek için sorunlarından utanabilir. Günlük aktivitelerini kızarma korkusundan hareketle değiştiren kişilerin “kızarıklık korkusu” anlamına gelen bir eritrofobik hastalıktan muzdarip oldukları söyleniyor. Kızamıkçık hastaları, geçmişte aşırı miktarda kızarıklık yapmalarına neden olan bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, ağız kuruluğu, bulantı, nefes darlığı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı veya aşırı terleme gibi belirtiler yaşayacaklardır. Eritrofobik sosyal anksiyete bozukluğuyla bağlantılı olduğu için, durum genellikle aynı şekilde ele alınır.

Bazı insanlar, idiyopatik kranyofasiyal eritem olarak bilinen ve kendilerini çok az provokasyonla kızarmaya iten bir rahatsızlığa maruz kalırlar. Daha aşırı durumlarda bazen Endoskopik Transtorasik Semptomatikotomi olarak adlandırılan ve sempatik sinir gövdesinin belirli kısımlarının kızarıklık refleksini önlemek için yanması, çıkarılması, kopması veya kelepçelenmesi gibi cerrahi bir prosedürle yardımcı olabilmesine rağmen, bu durum genel olarak bilişsel davranış terapisi ile tedavi edilir .

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları 1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir