Başlangıç / Genel / Bir Kaynamadan Nasıl Kurtulur: Küçük ve Büyük Kaynamaların Tedavisi

Bir Kaynamadan Nasıl Kurtulur: Küçük ve Büyük Kaynamaların Tedavisi


Küçük çıbanlar nasıl tedavi edilir

Küçük kaynar sular genellikle evde kendi başınıza tedavi edilebilir. Evde tedavi edilebilen küçük kaynarlar, iyileşmek için birkaç gün ila üç hafta arasında bir zaman alabilir.

İşte bir kaynatma kurtulmak için birkaç ipucu:

 • Sıkmayın ya da kaynatın. Bu, enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir veya muhtemelen ikincil bir kaynamaya neden olabilir.
 • Sıcak ve ıslak bir bezi günde birkaç kez kaynatın.
 • Bezin doğrudan kaynatılmasını engellemeden yerinde tutarak biraz basınç uygulayın.
 • Kaynama doğal olarak koptuğunda, taze, temiz bir bandaj veya gazlı bezle örtülü tutun. Bu, enfeksiyonu diğer yerlere yaymaya devam edecektir.
 • Kaynamaya devam ettikten sonra ellerinizi iyice yıkayın. Bu da enfeksiyonun yayılmasını önlemektir.

Büyük çıbanlar nasıl tedavi edilir

Eğer büyük bir kaynama veya bir kaynama kaynağınız varsa ( karbunküloz ), doktorunuzu tedavi için görmelisiniz. Sadece doktorunuz büyük bir kaynamayı veya kargamayı güvenli bir şekilde tahliye edebilir.

Ayrıca bazen büyük bir kaynama yumuşaklaşır ve kendi başına patlamaz. Bu, doktorunuzun dikkatli bir şekilde tahliye ederek ilgilenebileceği bir başka konudur.

Bazı durumlarda, doktorunuz enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olmak için antibiyotikler reçete edebilir. Bu özellikle, yüz kaynamaları için geçerlidir, çünkü sekonder enfeksiyon veya skarlaşma gibi daha yüksek bir komplikasyon riski taşırlar.

Tekrarlayan furunculosis

Bir yılda üç kereden fazla dönen kaynağınız varsa, tekrarlayan furunküloz adı verilen bir durumunuz vardır. Tekrarlayan furunculosis genellikle aile üyeleriniz arasında daha kolay yayılır, çünkü sıklıkla tekrar eder.

Çoğu kez, tekrarlayan furunkülozun kaynar cildinin kıvrıldığı bölgelerde görülür. Bu alanlar göğüslerin altında, midenin altında, koltuk altlarında ve kasık bölgesinde bulunur.

Tekrarlayan furunculosis bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Kaynatma önlenmesi

Bir kaynamanın oluşmasını her zaman önleyemezsiniz. Ancak, bu ipuçlarını takip ederek bir kaynamanın vücudunuzun diğer kısımlarına ve başkalarına yayılmasını önleyebilirsiniz:


 • Her zaman temiz bir bandajla kaynatın.
 • Herhangi bir nedenle kaynatınla herhangi bir şekilde temas kurduğunuz zaman, ellerinizi su ve sabunla iyice yıkamalısınız. Kaynatma işlemini de yapın.
 • Bir kaynatmanız, çamaşırlarınızı yıkamak ve kıyafetlerinizi ve yatağınızı temiz tutmanız da enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir:
  • Giysileri ve yatakları sıcak suda yıkayın.
  • Deterjan ile birlikte çamaşır suyu eklenmesi de yardımcı olabilir.
  • Kurutma yaparken, kurutucunuzu yüksek ısıya ayarladığınızdan emin olun.
  • Temizlenebileceğin tüm yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin. Bunlar arasında kapı kolları, klozet oturakları, banyo küvetleri ve ev içerisinde yaygın olarak kullanılan yüzeyler bulunur.
  • Cilde temas eden eşyaları paylaşmayın. Bu öğeler arasında jilet, atletik ekipman ve havlular bulunmaktadır.

Kaynatma anlamak

Kaynar ya da kürk kırışıklıkları, cildinizde kırmızı olan ve oldukça acı verici olan şişliklerdir. Bakteriler neden olurlar. Bu tür bakterilerin adı staphylococcus aureus’dur .

Bir süre sonra, kaynar pus ile doldurulur. Genellikle enfekte olmuş bir kıl folikülü üzerinde bulunurlar. Ancak vücudunuzda herhangi bir yerde olabilirler.

Bu bölgeler saç foliküllerinin etrafına daha fazla terleme ve ayrıca bazı tahriş olma eğilimindedir. Bu kombinasyon, sonuçta ortaya çıkması için bir kaynatma için mükemmel bir atmosfer sağlar.

Bir grupta birlikte birkaç kaynama, bir kargamber olarak adlandırılır.

Başladığında, bir kaynatma bezelye büyüklüğünde ve kırmızı olacaktır. Püy ile dolduğunda, büyür ve daha acı verici olur. Kaynamanın etrafındaki deri de kırmızı ve muhtemelen şişmiş olacaktır. Yumruğun en tepesinde sonunda sarımsı-beyaz renkte bir ipucu olacaktır.

Bir süre sonra bu ipucu patlayacak ve iri sızıntı yapmaya başlayacaktır. Ayrıca bir kargamınız varsa, ateşiniz olabilir ve genel olarak iyi hissetmeyebilirsiniz.

Kaynama komplikasyonları

Tekrarlayanlar da dahil olmak üzere kaynar, genellikle az sayıda komplikasyona sahiptir. Ana komplikasyon skardır.

Bir başka komplikasyon ise tekrarlayan frakesculosis’e neden olan kaynama olasılığıdır.

Bazı insanlar hidradenitis suppurativa olarak bilinen bir duruma sahip olabilir . Bu durum tekrarlayan kaynamaya benzeyebilir, ama aslında kronik ve daha ciddi. Uygun şekilde fark edilmediğinde ve tedavi edilmediğinde skarlaşmaya ve kötüleşmeye yol açabilir.

Cilt kıvrımlarında tekrarlayan kaynarsanız bir doktora görün.

Yaygın olarak, kaynamadan ikincil bir enfeksiyon gelişmesidir. Bu ikincil enfeksiyon , kan zehirlenmesi olan sepsise yol açabilir . Bununla birlikte sepsis çok nadir bir komplikasyondur ve uygun tedaviyi erken yaparak önlenebilir.

 

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir