Başlangıç / Genel Sağlık Bilgileri / Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?


Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları

1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, kadınlar hamileliği önlemede etkili bir yol olarak haplara başvurdular . Bugün doğum kontrolünü kullanan kadınların yüzde 25’inden fazlası hap üzerindedir.

Doğum kontrol hapı, doğru şekilde alındığında hamileliğin önlenmesinde yüzde 99’dan fazla etkilidir. Herhangi bir ilaç gibi, yan etkilere neden olabilir. Bulantı, doğum kontrol haplarının en sık bildirilen yan etkilerinden biridir.

Hap neden bulantıya neden olur?

Rahatsızlık, mideyi tahriş edebilen östrojenin sonucudur. Yüksek dozda östrojen içeren haplar, özellikle de acil doğum kontrol hapları , bu hormonun daha düşük dozuna sahip olan haplardan daha fazla mide bulantısına neden olmaktadır. Bulantıyı ilk kullanmaya başladığınızda mide bulantısı daha sık görülür.

Bulaşığı nasıl tedavi ederseniz

Bulantıdan kaynaklanan mide bulantısı için spesifik bir tedavi yoktur. Ancak, bu ev ilaçları ile mide bulantısı hafif rahatlamadan bulabilirsiniz:

 • Ekmek ve kraker gibi sadece hafif ve sade yiyecekler tüketin.
 • Güçlü tatlara sahip, çok tatlı veya yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden kaçının.
 • Soğuk sıvıları iç.
 • Yedikten sonra herhangi bir aktiviteden kaçının.
 • Bir bardak zencefil çayı iç.
 • Daha küçük, daha sık yemek yiyin.
 • Bir dizi derin, kontrollü nefes alın.

El bileği üzerindeki belirli noktalara basınç uygulanması da hafif mide bulantısı rahatlatmak için bulunmuştur . Bu geleneksel Çin çare acupressure denir .

Hapın neden olduğu bulantı birkaç gün içinde düzelmelidir. Mide bulantısı devam ederse, doktorunuzu görmek için randevu alın. Rahatsız etmeyen bulantı iştahınız ve kilonuz üzerinde etkili olabilir. Başka bir hap tipine veya farklı bir doğum kontrolüne geçmeniz gerekebilir.

Bulaşığı önlemek için mide bulantısı nasıl önlenir

Mide bulantısını önlemek için doğum kontrol hapınızı aç karnına almayın. Bunun yerine, akşam yemeğinden sonra ya da yatmadan önce bir atıştırmalık ile alın. İlacı almadan 30 dakika önce bir antiasit ilacı alabilirsin. Bu midenizin sakin kalmasına yardımcı olabilir.

Acil doğum kontrol hapını kullanmadan önce, bulantı karşıtı bir ilacın kullanılıp kullanılamayacağını görmek için doktorunuzla konuşun. Bu mide bulantısı ilacı için size bir reçete verebilir, özellikle de bu hap geçmişte sizi hasta hissettiriyorsa. Sadece progestin acil hapları, östrojen ve progestin içeren haplardan daha az bulantı ve kusmaya neden olur.

Mide bulantınız olduğu için doğum kontrol hapını almayı bırakmayın. Yedek olarak başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmıyorsanız hamile olabilirsiniz.


İŞ ORTAĞI İŞ ORTAĞI ÇÖZÜMLERİ

Dakikada bir doktordan cevaplar alın, Herzaman

Tıbbi sorularınız mı var? Kart sertifikalı, deneyimli bir doktorla çevrimiçi veya telefonla bağlantı kurun. Çocuk doktorları ve diğer uzmanlar 7/24 mevcuttur.

Doğum kontrol hapları nasıl çalışır?

Doğum kontrol hapları, kadın östrojen hormonları ve sadece progestin veya progestin insan yapımı formları içerir. Bu hormonlar, bir kadının yumurtalıklarından (yumurtlama) olgun bir yumurtanın salınmasını durdurarak hamileliği önler .

Doğum kontrol hapları da serviksin etrafındaki mukusu kalınlaştırır . Bu, spermin yumurtayı yüzmesini ve döllemesini zorlaştırır. Hap ayrıca uterusun kaplamasını da değiştirir . Bir yumurta döllenirse, değiştirilmiş uterus astarı yumurtanın implant yapmasını ve büyümesini zorlaştırır.

B planı gibi acil kontraseptif haplar , normal hapda bulunan hormonların daha yüksek dozunu içerir. Bu yüksek dozda hormonlar vücudunuzda zor olabilir. Bu nedenle, sadece doğum sırasında kontrasepsiyon kullanmadıysanız ya da doğum kontrol başarısızlığı yaşadıysanız, acil kontraseptif almalısınız.

Doğum kontrol başarısızlığı örnekleri, kırılan veya seks sırasında ortaya çıkan bir rahim içi cihazdır (RİA) . Acil kontraseptifler yumurtlamayı durdurabilir ve yumurtalığın yumurtalıktan çıkmasını önleyebilir. Bu haplar ayrıca spermin yumurtayı döllemesini önleyebilir.

Doğum kontrol hapının diğer yan etkileri

Ek olarak bulantı , hapı neden en sık görülen yan etkiler şunlardır:

 • meme ağrısı, hassasiyet veya genişleme
 • baş ağrısı
 • huysuzluk
 • azaltılmış sex drive
 • dönemler arasındaveya düzensiz dönemlerde lekelenme
 • kilo alımıveya kaybı

Bu yan etkilerin çoğu hafiftir. Hapı almaya başladığınızda genellikle birkaç ay içinde giderler. Doğum kontrol kullanımının nadir fakat ciddi bir yan etkisi, eğer tedavi edilmezse akciğerlerinizde (pıhtılaşma embolisi ) ve muhtemelen ölümde kan pıhtılaşmasına yol açabilen bacakta ( derin ven trombozu ) bir kan pıhtısıdır .

Bu risk nadirdir. Ancak, hapı uzun süre kullandıysanız, sigara içiyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz, riskiniz artar.

Sizin için doğru olan bir doğum kontrol hapı seçmek

Bir doğum kontrol hapı seçerken, bir denge atmanız gerekir. Hamileliği önlemek için yeterli östrojen istersiniz, ancak sizi karnınızdan hasta etmenize neden olmaz. Doktorunuz, ihtiyaçlarınıza uygun bir doğum kontrol hapı bulmanıza yardımcı olabilir.

Hapı alırken, talimatları dikkatlice izleyin. Her gün hapını al. Bir dozu atlarsanız, mümkün olan en kısa sürede kaçırılan dozu almanız gerekir. Bu, kaçırılan dozu telafi etmek için aynı günde iki hap almanız gerekebileceği anlamına gelir. Bir kerede iki hap almanın bulantıya neden olması daha olasıdır.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Sorbitan Stearat nedir? sorbitan monostearat zararları

Sorbitan stearat, birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünlerinde önemli bir bileşendir. Nemi bağlamak, ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir