Başlangıç / Genel / Burun Tamponları Nelerdir? burundan bez tampon çıkarılması

Burun Tamponları Nelerdir? burundan bez tampon çıkarılması


Düzenli tamponlar, kadınların adet kanını vücutta emmek için kullandıkları maddelerdir. Burun tamponları burun tıkanıklığını durdurmak için aynı işlevi görür. Genellikle bir burun tamponunun tıbbi önlem gerektiren ciddi burun kanamalarında gereklidir. Ticari nazal tamponlar genellikle sünger benzeri malzemeden yapılır ve burun içine tamamen otururlar.

Çoğu zaman, burun kanaması olan bir kişi, kan pıhtılaşana ve kanamayı durdurana kadar basit bir burun kullanarak kanamayı durdurabilir. Bazen burun tıkanıklığı sürekli olabilir ve ev ilaçlarına cevap vermez. Bu durumda, tıbbi tedavi gereklidir.

Bir doktor burnuna baskı uygulayabilir ve hastaya evde çare olarak aynı şekilde başını kaldırmasını söyleyebilir; ancak doktor tipik olarak kan pıhtılaşmasını teşvik etmek için burun içine malzeme ekler. Bazen doktor merhemde batırılmış cerrahi gazlı bez kullanır, ancak başka bir seçenek de ticari bir burun tamponudur.

Burun boşluğunu gazlı bezle doldurmak için bir doktorun izlediği prosedür oldukça karmaşıktır çünkü gazlı bezin burun içinde katmanlara yerleştirilmesi gerekir. Burun tıkacı genellikle birkaç gün için burun içinde kalmak zorunda olduğundan, gazlı maddeler kurutulmuş kana yapışabilir ve çıkarmada ağrıya neden olabilir. Ticari nazal tamponlar genellikle gazlı bezden daha iyi yapışmaya direnebilen bir sünger malzemeden yapılırlar.


Gazlı bezin üzerindeki nazal tamponların bir diğer avantajı, süngerin burun boşluğunun içine düzgün şekilde oturmasıdır. Doktor gazlı bezde paketlemenize gerek yoktur, ancak burun içine bir sünger koymanız yeterlidir. İlk başta, sünger kompakttır, ancak kan emdiği zaman, boşluğa uyacak şekildedir ve düzenli bir menstruel tampon gibi büyür.

Menstrüel tamponun aksine, burun tamponunun vücudun dışında asılı durma dizgisi vardır ve burun tamponu tamamen burun içine oturur ve göze batmaz. Ekleme ve ekstraksiyon işlemi hastalar için hafif derecede ağrılı olabilir. Yağlayıcı, ekleme işlemini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve başka bir seçenek, burun tamponuna girmeden önce buruna ağrı verici bir spreytir.

Ciddi beyin kanamalarına karşı olası diğer tıbbi çözümler arasında, burun içindeki zayıf kan damarlarının kote edilmesi de vardır. Bir doktor eklediği ve daha sonra şişirdiği bir balon da kanamayı durdurabilir. Burun içinde köpük haline gelen jel başka bir paketleme seçeneğidir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir