Başlangıç / Genel / Candidal Vulvovaginitis Nedir?

Candidal Vulvovaginitis Nedir?


Candidal vulvovaginitis vulva ve vajinanın ağrı, kızarıklık, rahatsızlık ve beyaz akıntıya neden olabilen bir enfeksiyonudur. Durum Candida albicans denilen bir maya türünden bir enfeksiyon sonucu gelişir. En çok bir maya enfeksiyonu olarak adlandırılır, ancak aynı zamanda vajinal p »olarak da adlandırılabilir. Kandidal vulvovajinit önemli miktarda tahrişe neden olsa da, genellikle topikal antifungal kremlerin uygulanması ya da antifungal hapların kullanılması ile kolaylıkla tedavi edilir.

Kadınların adil vulvovajiniti geliştirmelerinin nedeni, vajinal bölgede maya türünde Candida albicans’ın fazla büyümesi. Bu maya genellikle vulvovaginit bulunmayan asemptomatik kadınlarda az sayıdadır. Belirli koşullar, bu mayanın aşırı büyümesini teşvik edebilir, buna kısıtlayıcı giysiler giyerek vajinal bölgede hava akışını önler, bir hastalığa yakalanır veya bağışıklık sistemini baskılayan veya kötü hijyen alışkanlıkları olan bir ilaç alır.

Kandidal vulvovajinitin başlıca belirtilerinden biri vulvanın ve vajinanın iltihabıdır. Cilt sıklıkla kırmızı ve tahriş olmuş gibi görünür ve idrara çıkma üzerine ilişkili kaşıntı, ağrı ve yanma olabilir. Deri tahrişine, çoğunlukla, beyaz peynir benzeyen anormal kalın bir beyaz vajinal akıntı eşlik eder ve bazı insanlar ekmek gibi kokladığını bildirir.


Kandidal vulvovajinit tanısı, özellikle etkilenen kadın karakteristik belirtileri tanımlar ve kalın bir beyaz vajinal akıntı varsa, genellikle klinik öykü temelinde yapılır. Tanı, vajinal akıntıdan bir numune alarak ve mayanın mevcudiyetini muayene etmek için mikroskopta inceleyerek teyit edilebilir. Tanı konusunun onaylanması, bir maya enfeksiyonunun bakteri vajinozu veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi diğer koşullardan ayrım yapmak için kadınların bu semptomları ilk kez sergilediği durumlarda genellikle önemlidir. Tekrarlayan bölümler genellikle tanıyı teyit etmeden tedavi edilebilir.

Kandidal vulvovaginitis için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Klotrimazol, butokonazol, mikonazol, tiokonazol veya flukonazol gibi antifungal aktif bileşenleri içeren tezgah üstü kremler ve vajinal fitiller mevcuttur. Daha şiddetli semptomları olan hastalar flukonazol içeren hapları da reçete edebilirler.

Kadınların genellikle adil vulvovaginitis nedeniyle komplikasyonları azdır, ancak bazı istisnalar vardır. Bağışıklık yetmezlik sendromu (AIDS) olan kadınlar gibi kötü işleyen bağışıklık sistemine sahip insanlarda semptomlar uzar ve şiddetli vakalarda enfeksiyon kan ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kandidal vulvovinili kadınlarda preterm doğum riski arttıkça, gebe kadınlarda komplikasyonlar görülebilir. Bu nedenle hamile kadınlar bu durumun gelişimi için izlenir ve belirtiler gelişirse derhal tedavi edilirler.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir