Başlangıç / Genel / Cilt Molleri Nedir?

Cilt Molleri Nedir?


Köstebek nedir?

Bir nevüs veya köstebek, ciltte bir büyüme alanıdır. Bazı benler doğumda mevcutken, diğerleri yaşamınız boyunca gelişir. Yetişkinlik döneminde gelişen birçok menin güneşe maruz kalması ve melanin üretimine etkileri ile ilgilidir.

Çoğunlukla kahverengi olarak düşünülürken, kırmızı, pembe ve ten rengi de dahil olmak üzere çeşitli renkler elde edilebilir. Bazıları da onlardan büyüyen tüylere sahip olabilir . Çoğu benim iyi huyludur, ancak kanser gelişimini gösterebilecek herhangi bir değişiklik için onlardan haberdar olmak önemlidir.

Mol çeşitleri

Üç ana tip vardır:

Konjenital benler

Amerikan Osteopati Koleji Dermatoloji Koleji’ne (AOCD) göre, her 100 bebekten 1’ini etkileyen doğumda doğuştan gelen bebekler bulunmaktadır . Bunlar düz olabilir ve renk olarak değişebilir, ancak çoğu konjenital mol kanserli olmaz.

Edinilmiş mol

Kazanılmış moller, daha sonra yaşamakta olduğunuzlardır. Bunların çoğu kahverengidir ve güneş hasarı nedeniyle ortaya çıkar. Onlar da yaşlandıkça herhangi bir değişiklik yapmadan dönüyorlar. Bu tip moller ayrıca yaşla birlikte kararabilir, ancak zorunlu olarak melanoma dönüşmez.

Atipik benler

Konjenital ve edinsel nevusların aksine, atipik moller kanserli olma riski daha yüksektir. AOCDABD’de 1 10 kişiden en az bir atipik nevus olarak hesapladı.

Konjenital ve edinilmiş mollerin aksine, atipik benler biraz daha büyüktür ve düzensiz şekilli sınırlara sahiptir. Melanomlar koyu renkli olarak sınıflandırılırken, atipik nevüs çeşitli tonlarda olabilir. Melanomun nasıl göründüğü hakkında daha fazla bilgi edinin .

Moles’e ne sebep olur?

Basitçe söylemek gerekirse, benlere derideki anormal büyüme hücreleri neden olur. Bununla birlikte, anormal büyüme her zaman kanser anlamına gelmez. Genel olarak, moller oldukça yaygındır, Amerikan Akademisi Dermatoloji (AAD) kişi başına ortalama 10 ila 40 mol olduğunu tahmin etmektedir.

Bazı insanlar doğuştan nevüste olduğu gibi, benlerle doğarlar. Ayrıca çocukluk ve erken yetişkinlik döneminde ben de gelişebilir. Güneşe maruz kalma ve yaşlanan cildin arkasındaki diğer sürücüler, yaşlı bir yetişkin olarak nevire yol açabilir.

Bazı moller kansere dönüşebilir, ancak çoğunluğu zararsızdır – bu yüzden dermatoloğun söz konusu herhangi bir meni almasını sağlamak önemlidir.

Cilt köstebek kaldırma tedavileri

Birkaç nedenden dolayı bir köstebek kaldırmaya karar verebilirsiniz . Bazı benler boyut ve yer nedeniyle rahatsız edici olabilir. Bir doktorun melanom kaygıları nedeniyle aldığı emir nedeniyle başkalarının da alınması gerekebilir. Evde bir köstebeği asla kendi başınıza çıkarmamalısınız.

Bir doktor, traş veya cerrahi kesim ile deri köstebekini çıkarabilir. Bir dermatolog, daha küçük ya da daha büyük olanları kesebilir, ancak daha büyük veya kanserli olanları kesmeyi tavsiye edebilir. Çıkarma alanının boyutuna bağlı olarak, dikişlere ihtiyacınız olabilir. Ayrıca bir köstebeği tamamen kaldırmak için iki randevu alabilir.


Tüm benliğinizi ortadan kaldırmanızın cilt kanserine yakalanmasını önleyeceği bir efsane.

Atipik benler

Teknik olarak, tüm atipik tipteki moller prekanserdir, ancak bu mollerin çoğu aslında kansere dönüşmez. Deri kanserinin en tehlikeli türü olan Melanom, genellikle normal deriden gelişir ve önceden var olan bir köstebek değildir.

Mole kaldırma ve yara izleri

Köstebek çıkarma tedavisi bazı yara izleri bırakacaktır. Yaralar iyileştikten sonra pigmentasyonu azaltmak için kimyasal soyma, lazer tedavisi ve diğer yöntemlerle tedavi edilebilir. Dermatolog tavsiyelerinizi takip edin, ancak yara izlerini muhtemelen göreceksiniz. Normal mollerin atipik benlere kıyasla nasıl göründüğüne dair daha fazla bilgi edinin .

Doktor tarafından kontrol edilen bir köstebek ne zaman

Dermatologlar yıllık cilt kontrolü önerir. Şu anda, herhangi bir potansiyel kanserli büyümenin yanı sıra değişiklikler için mevcut herhangi bir köstebe bakacaklar. Yıllık muayeneleriniz arasında cildinizde değişiklikler ile ilgili herhangi bir değişiklik görürseniz, randevu almanız gerekir.

Bir doktor kontrolünü gerektirecek bazı değişiklikler şunları içerir:

  • yeni, hızla büyüyen mol
  • aniden şekil veya boyutta değişen bir köstebek
  • son derece kaşıntılı olan mol
  • Yaralanmadan ya da enfekte gibigörünse kendi başına akan herhangi bir köstebek

Ayrıca, AAD’ye göre 50’den fazla edinilmiş mümkünse kanserli deri lekeleri riski daha yüksek olabilir .

Bakılacak şey

Cilt kanseri belirtilerine bakıldığında AAD , melanomun ABCDE’lerini hatırlatmamızı hatırlatır:

  • asimetri
  • Sınır: düzensiz ve bazen kötü tanımlanmış
  • Renk: aynı köstebek değişebilir
  • Çap: genellikle 6 mm veya daha büyük
  • Gelişen

Köstebek için kullanılan neye bakmalı?

Ayrıca, kaldırıldıktan sonra dönen bir köstebeğin işaretlerini de görmek istersiniz. Her ne kadar zorunlu olarak kanserli olmasa da, orijinal molun kanser hücreleri varsa, melanom riski daha fazla olabilir. Aylık kendi kendine kontroller, bir dermatologla randevuya hak kazanabilecek değişiklikleri fark etmenize yardımcı olur.

İyi akraba için iyi ipuçları

Cilt bakımı genel sağlığınız için önemlidir ve benlerin de cildinizin bir parçası olduğunu akılda tutmaya değer. Düzenli temizlik ve nemlendirmenin yanı sıra, her gün güneş koruyucu kullanmak istersiniz. Cildinizin mollerinin etrafından atlamayın – en azından SPF 30’un cildinizin geri kalanı gibi korunmasına ihtiyaç duyarlar.

Amerikan Kanser Derneği düzenli olarak tam güneş koruması önerir.

Bir köstebek olarak kullanılan cilt bakımı

Herhangi bir mürekkebiniz varsa, kalan cildinize ekstra TLC vermek de önemlidir. Güneş koruyucu, yara izlerinin kararmasını ve daha belirgin hale gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Yaralarınızı temiz ve nemlendirmek için de yararlıdır. Alan hala iyileşiyorsa, onu koruyun ve petrol jölesi kullanın. Cildiniz iyileştikten sonra, yara izine masaj yapmak ayrıca yüzeyin düzleşmesine ve düzleşmesine yardımcı olabilir.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

İyi beslenmenin rolü Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir