Başlangıç / Genel / Çocukluk Çağı Lösemi Belirtileri Nelerdir? akut lösemi

Çocukluk Çağı Lösemi Belirtileri Nelerdir? akut lösemi


Lösemi beyaz kan hücrelerinde oluşan bir kanser türüdür. Lösemi geliştiren çocuklar, kemik iliğinde anormal miktarda beyaz kan hücresi gösterirler. Beyaz kan hücreleri, vücudumuzu hastalıktan korumakla birlikte, anormal beyaz kan hücreleri kusurludur ve vücudun içindeki tüm kan hücrelerinin düzgün işleyişine müdahale ederek kemik iliğini aşırı derecede büyütür.

İki ana tip çocukluk lösemisi vardır. Akut lenfositik lösemi (ALL) görünebilir ve oldukça hızlı bir şekilde kötüleşebilir. Akut lenfositik lösemiye bağlı semptomlar da hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Akut lenfositik lösemi, tüm çocukluk lösemi vakalarının yaklaşık% 80’ini oluşturur ve bazen lenfoid lösemi veya lenfoblastik lösemi olarak bilinir.

Akut miyeloid lösemi (AML), yavaş ilerleyen lösemi tipidir ve bir doktor herhangi bir semptom ortaya çıkmadan bazen bu lösemiyi teşhis edebilir. Akut miyeloid lösemi, tüm çocukluk lösemi vakalarının yaklaşık% 20’sini oluşturur ve bazen miyeloid, miyelositik, miyeloblastik veya granülositik lösemi olarak adlandırılır. Kronik miyelojenik lösemi (KML) adı verilen lösemi türü, AML’den yavaş büyür ve çocuklarda görülür, ancak çok nadirdir. Bu tip lösemi, vücut içindeki kromozom düzenlenmeleri yoluyla geliştirilir.


AML için çocukluk çağı lösemi semptomları, anemi içerir çünkü oksijeni vücuda aktaracak kadar kırmızı kan hücresi yoktur. Bu hızla büyüyen hastalık, çocuğun aşırı soluk görünmesine, çok yorgun ve zayıf hissetmesine neden olabilir ve yaşları diğer çocuklardan daha kolay kanamış ya da çürük olabilir. Tüm çocukluk lösemi vakalarında eşlik eden diğer yaygın çocukluk lösemi semptomları ateş ve yorgunluğu içerir.

Çocuğun vücudun her tarafında sıklıkla enfeksiyonlara yatkınlığı olabilir. Kasık, mide, boyun veya kolların altında lümen tespit edilebilir. Bu bölgelerdeki topaklar şişmiş lenf düğümlerinin bir işareti olabilir.

Çocukluk çağı lösemi semptomlarının çoğu, kemikler ve eklemlerdeki bir çeşit ağrıya eşlik eder. Ağrı, kemik iliğinin kusurlu beyaz kan hücreleri ile aşırı kalabalığın bir sonucudur. Bir çocuğun iştah kaybı veya mide bulantısı olabilir. Sürekli öksürük ve hırıltılı solunum sıkıntısı çekebilirler. Dudak altında bulunan minik kırmızı lekeler olan Peteşee, bir çocuğun sahip olabileceği başka bir semptomdur.

Bu çocukluk çağı lösemi semptomlarının herhangi biri veya tümü, çocuğun vücuduna çok sayıda kusurlu beyaz kan hücresi saldırıya uğradığının işareti olabilir ve hemen bir doktora görünmelidir. Çocukluk çağı lösemisi erken teşhis edilirse, çoğu olgu tedavi edilebilir ve olumlu bir sonuç alabilir. Çocuklar genellikle remisyona girerler ve normal, sağlıklı yaşarlar.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir