Başlangıç / Cilt Sağlığı / Deri Plakası Nedir?

Deri Plakası Nedir?


Bir cilt plakası, deriden kaldırılarak karakterize edilen ve uzun boyundan daha geniş bir cilt lezyonudur. Deri plakları, cildi ve vücudun diğer alanlarını da içerebilen bir dizi hastalık süreci ile ilişkilendirilir. Genellikle ilk önce, tedavilere yaklaşımların tartışılabilmesi için plaklara neden olanla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bazı testler yapabilen bir birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı veya dermatolog tarafından görülürler.

Bunlar kaldırıldığından, muayene sırasında cilt plakları hissedilebilir. Altta yatan işleme bağlı olarak alan engebeli ve engebeli veya pürüzsüz olabilir. Çoğu zaman, plak beyaz veya kırmızıdır ve taranabilir veya kabuklanabilir. Bazen bir cilt plakası pul pul olup, kuru cilt parçaları kaba bir doku ve görünüm oluşturur. Plak, kontrast rengi ve lezyonun yükseltilmiş doğası sayesinde genellikle görsel olarak tanımlanabilir.

Sedef hastalığı plaklarla sıkça ilişkilendirilen bir durumdur, ancak diğer hastalık süreçlerinin geniş bir yelpazesinden kaynaklanabilir. Bazen plak oluşumu doğuştan bir durumun parçasıdır, diğer durumlarda ise yeni bir enfeksiyonun semptomudur. Aynı zamanda cilt tahrişinin bir belirtisi olabilir; Aşırı güneş ışığına maruz kalma, sert kimyasallar veya allerjenler cilt plaklarının gelişmesine neden olabilir.


Cilt plakasının yeri bazen neden oluştuğu konusunda ipucu sağlayabilir. Örneğin birisinin alt kollarında plak varsa, gövde üzerindeki plaklar altta yatan bir hastalık sürecini işaret edebilir, zira gövde çevresel allerjenlerden genellikle korunduğundan plakalar alerjene maruz kalmanın bir sonucu olduğunu gösterebilir. Yararlı olabilecek diğer bilgiler plakanın rengini, boyutunu, çok sayıda plak olup olmadığını ve plakların ne kadar hızlı oluştuğunu içerir.

Deri plakalarının tedavisi değişir. Altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Nedenini ele alırken, deri plakası kaşıntılı veya sertse, yatıştırıcı cilt kremleri uygulanabilir. Bunlar kuru cildi yağlamak için nemlendiriciler içerebilir. Eğer plak konjenital bir meseleyle ilişkiliyse, plakları yatıştırmak ve oluşum sıklığını azaltmak için yatıştırıcı malzemeler, hafif terapi vb. Emişler gibi tedaviler olabilir. Deri plakaları ortaya çıkan bir tıbbi sorundan kaynaklanıyorsa, nedeni belirterek plakları giderebilir ve hastayı tekrar rahat ettirebilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir