Başlangıç / Genel / Dinlenme Potansiyeli Nedir?

Dinlenme Potansiyeli Nedir?


Dinlenme potansiyeli, bir hücre zarındaki voltaj farkıdır ve bazen istirahat gerilimi olarak adlandırılır. Nöronlar ve kas hücreleri gibi belirli hücre tipleri, hücrede ve beden içinde değişiklikler yapmak için istirahat potansiyeli kullanır. Eylem potansiyelleri, kas kontraksiyonu ve hücrede denge süreçlerinin kurulması veya değiştirilmesi, membranın dinlenme potansiyelini içerir.

Sitosol veya hücre içi, ayrıca farklı hücresel bölmeler ve organellerin içinde çeşitli konsantrasyonlarda iyonlar vardır. İyonlar ya pozitif ya da negatif yüklü olduklarından, bu farklı bölümler arasında bir elektrik farkı oluşturarak elektrik potansiyelinde bir fark oluşturmaktadırlar. Genellikle, hücreler, protein iyonu pompaları ve kanalları kullanarak bir zar boyunca bu farkı korumak isteyecektir. Bir elektrik potansiyel farkı muhafaza edildiğinde buna dinlenme potansiyeli denir.

Bir membran için dinlenme voltajı oluşturmada ve muhafaza etmede en çok kullanılan iyonlar sodyum (Na) ve potasyum (K) iyonlarıdır. Genellikle, K + konsantrasyonu, hücreden dışarıdan daha büyük iken, Na + konsantrasyonu hücrenin içinden daha büyüktür. Bu fark Na + / K + -ATPaz adı verilen, nispi konsantrasyonları korumak için enerji için adenozin trifosfat (ATP) kullanan bir membran proteini pompası tarafından muhafaza edilir. Pompa, verdiği her iki K + iyonu için hücre içine üç Na + iyonu katar ve hücrenin iç kısmına daha negatif bir yük verir. Bu dinlenme potansiyeli, aksiyon potansiyellerini ateşlemek için voltaj farkını kullanan nöronlar için özellikle önemlidir.


Sinir sistemindeki nöronlar ve diğer hücrelerde, dinlenme potansiyeli bozulduğunda bir etki potansiyeli oluşur. Aksiyon potansiyeli belirli iyon kanalları vasıtasıyla hücre içine Na + iyonları akışı ile başlar, bu da belli bir eşiğe ulaştıktan sonra membran potansiyelinin depolarizasyonu oluşturur. Burada, aksiyon potansiyeli üretilir ve elektrik sinyali nöron vasıtasıyla iletilir. Na + ‘daki yükselişin ardından, daha fazla voltaj kapılı iyon kanalı açılır ve K + hücreden salınır, aksiyon potansiyelindeki bir adım, zar potansiyelinin normal dinlenme voltajının altına düştüğü hiperpolarizasyon olarak bilinir. Hücre daha sonra repolarizasyon işlemi sırasında Na + / K + -ATPaz kullanarak dinlenme potansiyelini tekrar tesis eder.

Kalsiyum (Ca) iyonları, kas hücrelerindeki dinlenme membran potansiyelinin korunmasında da önemlidir. Ca2 + iyonları bölgede yüksek Ca2 + konsantrasyonlarını muhafaza etmek için protein pompaları içeren sarkoplazmik retikulum adlı bir organelle saklanır. Bir kas hücresi kontratı söylendiğinde, elektriksel bir sinyal, dinlenme potansiyelini kullanarak sarkoplazmik retikulumu tetikler. Bölme daha sonra, kasın kasılmasını sağlayan liflere bağlanan Ca2 + iyonlarını hücre içine salabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları 1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir