Başlangıç / Genel / Dişlerim Büyük mü?

Dişlerim Büyük mü?


genel bakış

Gülüşünüze güveniyor musunuz? Dişler birçok şekil ve boyutta gelir ve onları değiştirmek için yapabileceğimiz fazla bir şey yoktur.

Bazı insanlar gülümsedikleri zaman dişlerinin çok büyük olduğunu hissederler. Ancak nadiren bir insanın dişleri normal olarak kabul edilenlerden daha büyüktür. Bazen, bir kişi küçük bir çene olabilir ve dişlerini daha büyük gösterebilir.

Kişinin yaşı ve cinsiyeti için ortalamanın ikiden fazla standart sapması olan dişleri olduğunda, makrodonti denilen bir durumları olduğu bilinir. Kalıcı dişlerdeki makrodonti, dünya genelinde insanların yüzde 0.03 ila 1,9’unu etkilediği düşünülmektedir .

Çoğu zaman, makrodontisi olanların ağızlarında bir ya da iki diş vardır, bu da olağandışı büyüklüktedir. Bazen iki diş birlikte büyür, ekstra büyük bir diş oluşturur. Diğer durumlarda, tek dişler anormal derecede büyür.

Makrodonti hastaları bazen normal hipofiz bezlerinden daha büyüktür ve yüzün bir tarafında özelliklerin genişlemesini tecrübe ederler. Genetik, çevre, ırk ve hormon problemleri makrodontiye neden olabilir. Erkekler ve Asyalılar bu durumu diğer insanlardan daha fazla yaşarlar.

Nedenler

Uzmanlara göre, makrodonti kesin bir nedeni yoktur. Bunun yerine, birkaç farklı faktörün bir kişinin durumu geliştirme şansını artırabileceği görülmektedir. Bunlar şunları içerir:

Genetik ve diğer genetik durumlar

Genetik, makrodontinin olası bir nedeni olarak görünmektedir. Araştırmacılara göre, diş büyümesini düzenleyen genetik mutasyonlar dişlerin birlikte büyümesine neden olabilir. Bu mutasyonlar ayrıca dişlerin doğru zamanda durmadan büyümeye devam etmesine neden olabilir. Bu normal dişlerden daha büyük sonuçlanır.

Diğer genetik koşullar genellikle makrodonti ile oluşur:

  • insüline dirençli diyabet
  • otodental sendrom
  • hemifasiyal hiperplazi
  • KBG sendromu
  • Ekman-Westborg-Julin sendromu
  • Rabson-Mendenhall sendromu
  • XYY sendromu

çocukluk

Çocukluk yılları da makrodonti geliştirmede rol oynayabilir. Diyet, toksinlere veya radyasyona maruz kalma gibi faktörler ve diğer çevresel faktörler, kişinin makrodontiyi geliştirme olasılığını etkileyebilir.

Yarış

Araştırmacılar Asyalılar, Yerli Amerikalılar ve Alaska’lıların diğer ırkların insanlarından daha fazla makrodontiye sahip olduklarını gözlemlemişlerdir.

Cinsiyet

Araştırmacılara göre, erkeklerin makrodonti geliştirmesi kadınlardan daha olasıdır.

Hormon sorunları

Makrodonti ile ilişkili genetik koşulların bazıları da hormonal dengesizlikler ile ilişkilidir. Hipofiz bezi ile ilgili olanlar gibi bu hormonal problemler düzensiz diş büyümesine ve büyüklüğüne neden olabilir.


tedavi

Bir diş hekimi diş muayenesi yaparak ve diş röntgeni çekerek makrodonti tanısı koyabilir. Tanı koyduktan sonra, diş hekiminiz belirli bir tedavi yöntemi önerecektir.

Genişlemiş dişlerinizin herhangi bir nedenini bulamazlarsa, bir diş hekimine gitmenizi tavsiye edebilirler. Bir kozmetik diş hekimi size hangi tedavi seçeneklerinin dişlerinizin görünümünü iyileştirebileceğini söyleyebilir.

Ortodonti

Ortodonti dişlerinizi düzeltmeye ve gerektiğinde çenenizi genişletmeye yardımcı olabilir. Damak genişletici adı verilen cihaz çenenizi uzatabilir, böylece dişleriniz ağzınıza daha iyi oturur.

Bir diş hekimi kullanabilir parantez ve bir tutucu onlar çarpık eğer dişlerini düzeltmek yardımcı olur. Daha geniş bir çene ve daha dik dişler her dişe daha fazla yer verebilir. Bu dişin kalabalıklaşmasını azaltabilir ve dişlerinizin daha küçük görünmesini sağlayabilir.

Bir diş hekimi bu cihazlardan faydalanacağınızı düşünürse, sizi ortodontistlere yönlendirebilir. Bir ortodontist bu tür cihazların dişlere ve ağızlara uygulanmasında uzmanlaşmıştır.

Dişler tıraş

Makrodontili olanlar için başka bir kozmetik seçenek diş tıraşı denemek. Bu prosedür bazen diş yenilenmesi olarak adlandırılır. Bir diş tıraşı oturumu sırasında, bir kozmetik diş hekimi daha yumuşak bir görünüm vermek için dişlerin bazı dışını kaldırmak için yumuşak bir zımpara cihazı kullanacaktır.

Dişlerin dışına az miktarda çıkarılması, boyutlarını hafifçe azaltır. Bu onları biraz daha küçük gösteriyor. Dişlerin tıraş edilmesi özellikle ağız dişlerinin ağız kenarlarının uzunluğunun azaltılmasında etkilidir.

Tıraş dişleri çoğu insan için güvenli iken, zayıf dişleri olanlar bu işlemden kaçınmalıdır. Dişleri tıraş etmeden önce, diş hekiminin dişlerinizin prosedüre uygun olduğundan emin olmak için X-ışınları almalıdır.

Zayıflamış dişleri traş etmek, iç mekana maruz kalarak ağrıya ve kalıcı hasara neden olabilir. Sağlıklı dişleriniz varsa, bir seansta ağrı hissetmemelisiniz.

Dişlerin çıkarılması

Bazı dişlerin çıkarılması , ağızdaki mevcut dişlerin boşluğuna yardımcı olabilir. Bu, dişlerinizin daha az kalabalık ve daha küçük görünmesine yardımcı olabilir. Ya da makrodonti nedeniyle etkilenen büyük dişleri çıkarabilirsiniz.

Diş hekiminiz diş çıkarma prosedürünüz için bir oral cerrahı ziyaret etmenizi tavsiye edebilir. Daha sonra, çıkarılan dişlerinizi ağzınızın görünümünü iyileştirmek için yanlış dişler veya protezlerle değiştirebilirsiniz.

 

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir