Başlangıç / İlaçlar / ENSKYCE İLACI NASIL KULLANILIR? ENSKYCE İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?

ENSKYCE İLACI NASIL KULLANILIR? ENSKYCE İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?


Genel Adı: desogestrel ve ethinyl estradiol tabletleri

Marka adı: Enskyce

İlaç Açıklaması

Enskyce ™
(desogestrel ve etinil estradiol ) Tabletler, USP

UYARI

SİGARA İÇME İLİŞKİN KARDİYOVASKÜLER RİSK

Sigara içimi, oral kontraseptif kullanımdan kaynaklanan ciddi kardiyovasküler olay riskini artırır . Bu risk, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda ve sigara içilen sigara ile yaşla birlikte artar. Bu nedenle, Enskyce ™ (desogestrel ve etinil östradiol tabletleri USP) dahil olmak üzere kombine oral kontraseptifler, 35 yaş ve üzeri kadınlarda kullanılmamalıdır.

Hastalara, bu ürünün HIV enfeksiyonu (AIDS) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığı konusunda bilgilendirilmelidir.

AÇIKLAMA

Enskyce ™ (desogestrel ve etinil estradiol tabletleri USP), her biri 0.15 mg desogestrel (13-etil-11-metilen-18, 19-dinor-17-alfa-pregn-4-en-) içeren 21 açık turuncu yuvarlak tabletten oluşan bir oral kontraseptif rejimi sağlar. 20-yn-17-ol) ve 0.03 mg etinil estradiol (19-nor-17 alfa-pregna-1,3,5 (10) -trien-20-in-3,17, diol). Aktif olmayan bileşenler arasında kolloidal silikon dioksit, mısır nişastası, hipromelloz, laktoz monohidrat, magnezyum stearat, polietilen glikol, povidon, stearik asit, talk, titanyum dioksit ve E vitamini bulunur.. Her yeşil tablet aşağıdaki aktif maddeleri içerir: mısır nişastası, D & C Sarı No. 10 Alüminyum Göl, FD & C Mavi No. 2 carmine Alüminyum Göl, FD & C Sarı No. 6 Alüminyum Göl, hipromelloz, laktoz monohidrat, magnezyum stearat, polietilen glikol, talk ve titanyum dioksit

Desojestrelin

Etinil estradiol

Enskyce USP Çözünürlük Testi 2 karşılar.

Endikasyonları

ENDİKASYONLAR

Enskyce Tabletler, kontraseptif olarak oral kontraseptif kullanmayı tercih eden kadınlarda gebeliğin önlenmesi için endikedir.

Oral kontraseptifler oldukça etkilidir. Tablo 1, kombine oral kontraseptif ve diğer kontrasepsiyon yöntemleri için tipik kaza sonucu gebelik oranlarını listelemektedir. Sterilizasyon, RİA ve Norplant Sistemi dışındaki bu kontraseptif yöntemlerin etkinliği , kullanıldığı güvenilirliğe bağlıdır. Bu yöntemlerin doğru ve tutarlı kullanımı daha düşük hata oranlarına neden olabilir.

Enskyce ile yapılan bir klinik çalışmada 1,195 kişi 11,656 döngüyü tamamladı ve toplam 10 gebelik bildirildi. Bu, her 100 kadın-yıl için bir kullanıcı-etkinlik (tipik kullanıcı-etkililik) gebelik oranını 1,12 göstermektedir. Bu oran ilacı doğru kullanmayan hastaları içerir.

TABLO 1: İLK YIL SONUDA KULLANILAN BİREYSEL GEBELİĞİNİN TİCARİ KULLANIMIN İLK YILI VE KONTRASYON UYGULAMALARININ İLK YILI İLE İLGİLİ YÜZDE VE PERCENTAGE KULLANIMININ YÜZDE KALDIRILMASI İÇİN YÜZDE PERFORMANS. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.

Yöntem 1) İlk Kullanım Yılı İçinde İstenmeyen Gebelik Yaşanan Kadınların Yüzdesi Bir Yılda Kullanmaya Devam Eden Kadınların Yüzdesi 1 (4)
Tipik Kullanım 2 (2) Mükemmel Kullanım 3 (3)
Şans 6 85 85  
Spermisitler 7 26 6 40
Periyodik yoksunluk 25   63
Takvim   9  
Yumurtlama Yöntemi   3  
Sympto – Resmi 8   2  
Sonrası Yumurtlama   1  
Para çekme 19 4  
Kap 9      
Parous Kadınlar 40 26 42
Nulliparous Kadınlar 20 9 56
Sünger      
Parous Kadınlar 40 20 42
Nulliparous Kadınlar 20 9 56
Diyafram 9 20 6 56
Prezervatif 10      
Bayan (Reality®) 21 5 56
Erkek 14 3 61
Hap 5   71
Sadece Progestin   0.5  
kombine   0.1  
RİA      
Progesteron T 2.0 1.5 81
Bakır T380A 0.8 0.6 78
LNg 20 0.1 0.1 81
Depo-Provera 0.3 0.3 70
Norplant® ve Norplant-2® 0.05 0.05 88
Bayan Sterilizasyonu 0.5 0.5 100
Erkek Sterilizasyonu 0.15 0.10 100
Acil Kontraseptif Haplar: Korunmasız cinsel ilişkiden 72 saat sonra başlatılan tedavi gebelik riskini en az% 75 azaltır. 4
Laktasyon Amenore Metod: LAM oldukça etkili, geçici bir kontrasepsiyon yöntemidir. 5
Kaynak: Trussell J. Kontraseptif etkinlik. Hatcher RA’da , Trussell J, Stewart F, Cates W, Stewart GK, Kowel D, Konuk F, Kontraseptif Teknoloji: On yedinci Revize Edisyon. New York, NY; Irvington Publishers, 1998.
1 Gebelikten kaçınmaya çalışan çiftler arasında, bir yıl boyunca bir yöntemi kullanmaya devam eden yüzdeler.
2Bir yöntemi kullanmaya başlayan tipik çiftler arasında (ilk kez zorunlu olarak değil), başka bir nedenden dolayı kullanmayı bırakmazlarsa ilk yıl boyunca kazara gebelik geçirenlerin oranı.
3 Bir yöntemi (ilk kez zorunlu olarak değil) kullanmaya başlayan ve onu mükemmel bir şekilde (hem tutarlı hem de doğru) kullanan çiftler arasında, başka bir nedenden dolayı kullanmayı bırakmazlarsa ilk yıl boyunca kazara gebelik geçirenlerin oranı .
4 Tedavi programı bir korunmasız cinsel birleşmeden sonraki 72 saat içinde doza, ve 12 saat, birinci dozdan sonra ikinci bir dozdur. FDA, aşağıdaki oral kontraseptif markalarının acil kontrasepsiyon için güvenli ve etkili olduğunu beyan etmiştir.: Ovral® (1 doz 2 beyaz hap), Alesse® (1 doz 5 pembe hap), Nordette® veya Levlen® (1 doz 4 sarı hap).
5 Ancak, gebeliğe karşı etkili bir koruma sağlamak için, başka bir kontrasepsiyon metodu, en kısa sürede kullanılmalıdır adet devam eder, breastfeeds süresi sıklığı azalır, şişe besleme eklenir ya da bebek yaş 6 ay ulaşır.
6Sütunlarda (2) ve (3) gebe kalan yüzdeler, kontrasepsiyonun kullanılmadığı popülasyonlardan ve gebe kalmak için kontrasepsiyondan vazgeçen kadınlardan elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu tür nüfuslar arasında, yaklaşık% 89’u bir yıl içinde hamile kalmaktadır. Bu tahmin, kontrasepsiyonun tamamen ortadan kaldırılması halinde geri dönüşümlü olarak kontrasepsiyon yöntemlerine dayanan kadınlar arasında bir yıl içinde hamile kalabileceklerin yüzdesini hafifçe (% 85’e) düşürdü.
7 Köpükler, kremler, jeller, vajinal fitiller ve vajinal film.
8 Yumurtlama sonrası aşamalarda ön- yumurtlama ve bazal vücut ısısında takvimle takviye edilen servikal mukus (ovulasyon) yöntemi . 9 Spermisidal krem ​​veya jöle ile. 10

Spermisitler olmadan.

Enskyce araştırılmamıştır ve acil kontrasepsiyonda kullanım için endike değildir.

Dozaj

DOZAJ VE İDARİ

Kontraseptif etkinliğe ulaşmak için, Enskyce tam olarak ve 24 saati geçmeyen aralıklarla alınmalıdır. Enskyce, Sunday Start için önceden ayarlanmış olan cüzdanda mevcuttur. 1. Gün Başlangıç ​​da sağlanır.

 1. Gün Başlangıç

Tedavinin ilk çevriminde Enskyce dozajı 1 arasında günlük olarak uygulanır, bir açık turuncu bir “aktif” tablettir st  21 boyunca günde st “Gün 1” adet akışının ilk günleri hariç adetin gün. Tabletler aşağıdaki gibi kesintisiz olarak alınırlar: 21 gün boyunca günde bir kez hafif turuncu “aktif” tablet, sonra 7 gün boyunca günde bir yeşil “hatırlatma” tableti. 28 tablet alındıktan sonra yeni bir kurs başlatıldı ve ertesi gün açık turuncu renkli “aktif” bir tablet alındı.

Anne sütü ile beslenmemeyi seçen kadınlarda doğumdan 4 hafta sonra doğum kontrolü için Enskyce kullanımı başlatılabilir . Tabletler doğum sonrası dönemde uygulandığında, doğum sonrası dönemle ilişkili artan tromboembolik hastalık riski göz önünde bulundurulmalıdır. (Bkz . Tromboembolik hastalık ile ilgili KONTRENDİKASYONLAR VE UYARILAR . Ayrıca bkz. ( ÖNLEMLER , Hemşirelik Anneleri ). Eğer hasta, doğum sonrası doğumda başlamışsa ve henüz bir dönem geçirmemişse, hafif bir turuncu olana kadar başka bir kontrasepsiyon yöntemi kullanması istenmelidir. ”Tablet 7 gün boyunca günlük olarak alındı.O yumurtlama ve gebekalma olasılığı ilaç başlamadan önce düşünülmelidir. Hasta, 1., 2. veya 3. Haftalarda bir (1) açık turuncu “aktif” tableti kaçırırsa, hafif turuncu “aktif” tablet, hatırladığı anda alınmalıdır. Hasta, 1. Hafta veya 2. Haftada iki (2) açık turuncu “aktif” tableti kaçırırsa, hastanın hatırladığı gün iki (2) açık turuncu “aktif” tablet ve iki (2) açık turuncu “aktif” tablet alması gerekir. sonraki gün; ve daha sonra paketi bitirene kadar bir (1) açık turuncu “aktif” tablet almaya devam edin. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse kondom veya spermisit gibi bir doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Hasta üçüncü haftada iki (2) açık turuncu “aktif” tableti kaçırırsa veya arka arkaya üç (3) veya daha fazla hafif turuncu “aktif” tableti özlüyorsa, Hasta, paketin geri kalanını atmalı ve aynı gün yeni bir paket başlatmalıdır. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse, bir doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır.

Pazar başlangıcı

Enskyce alındığında, ilk hafif turuncu “aktif” tablet, menstürasyon başladıktan sonra ilk Pazar günü alınmalıdır. Süre Pazar günü başlarsa, ilk açık turuncu “aktif” tablet o gün alınır. Doğrudan başka bir oral kontraseptifden geçiş yapıyorsanız, ilk açık turuncu “aktif” tablet, önceki ürünün son ACTIVE tabletinden sonra ilk Pazar günü alınmalıdır. Tabletler aşağıdaki gibi kesintisiz olarak alınırlar: 21 gün boyunca günde bir kez hafif turuncu “aktif” tablet, sonra 7 gün boyunca günde bir yeşil “hatırlatma” tableti. 28 tablet alındıktan sonra yeni bir kurs başlatıldı ve ertesi gün (Pazar) bir açık turuncu “aktif” tablet alındı. Bir Pazar başlangıç ​​rejimini başlatırken, bir başka kontrasepsiyon yöntemi, ilk 7 ardışık uygulama gününe kadar kullanılmalıdır.

Doğum kontrolü için Enskyce kullanımı doğumdan 4 hafta sonra başlayabilir. Tabletler doğum sonrası dönemde uygulandığında, doğum sonrası dönemle ilişkili artan tromboembolik hastalık riski göz önünde bulundurulmalıdır. (Bkz . Tromboembolik hastalık ile ilgili KONTRENDİKASYONLAR VE UYARILAR . Ayrıca bkz. ( ÖNLEMLER , HEMŞİRELİK anneler)). Hastanın doğum sonrası doğum sonrası başlar ve henüz bir dönem geçirmemişse, 7 gün boyunca hafif bir turuncu renkli “aktif” tablet alınana kadar başka bir kontrasepsiyon yöntemi kullanması istenmelidir. İlaca başlamadan önce yumurtlama ve gebe kalma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta 1., 2. veya 3. Haftalarda bir (1) açık turuncu aktif tableti kaçırırsa, hafif turuncu “aktif” tablet, hatırladığı anda alınmalıdır. Hasta, 1. Hafta veya 2. Haftada iki (2) açık turuncu “aktif” tableti kaçırırsa, hastanın hatırladığı gün iki (2) açık turuncu “aktif” tablet ve iki (2) açık turuncu “aktif” tablet alması gerekir. sonraki gün; ve daha sonra paketi bitirene kadar bir (1) açık turuncu “aktif” tablet almaya devam edin. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse kondom veya spermisit gibi bir doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Hasta üçüncü haftada iki (2) açık turuncu “aktif” tableti kaçırırsa veya arka arkaya üç (3) veya daha fazla hafif turuncu “aktif” tableti özlüyorsa, hasta her gün bir hafif turuncu “aktif” tablet almaya devam etmelidir. Pazar gününe kadar. Pazar günü hasta, paketin geri kalanını atmalı ve aynı gün yeni bir paket başlatmalıdır. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse, doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Hasta, pazar gününe kadar her gün bir hafif turuncu “aktif” tablet almaya devam etmelidir. Pazar günü hasta, paketin geri kalanını atmalı ve aynı gün yeni bir paket başlatmalıdır. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse, doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Hasta, pazar gününe kadar her gün bir hafif turuncu “aktif” tablet almaya devam etmelidir. Pazar günü hasta, paketin geri kalanını atmalı ve aynı gün yeni bir paket başlatmalıdır. Hasta, eksik haplardan sonra yedi (7) gün içinde cinsel ilişkiye girerse, doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır.

Tüm Dozlama Rejimleri İçin Ek Talimatlar

Oral kontraseptifleri kesen hastalarda en sık rastlanan kanama, lekelenme ve amenore nedenleridir. Ani kanamada, vajinadan düzensiz kanamanın her durumunda olduğu gibi , fonksiyonel olmayan nedenler akılda tutulmalıdır. Vajinadan tanı konmamış persistan veya tekrarlayan anormal kanamada, gebeliği veya maligniteyi dışlamak için yeterli tanı ölçütleri belirtilmiştir . Eğer patoloji dışlanmıştır, zaman ya da başka bir formülasyona bir değişiklik sorunu çözebilir. Menstruel düzensizliği en aza indirmedepotansiyel olarak yararlı iken, daha yüksek bir östrojen içeriği ile bir oral kontraseptif değiştirmeSadece gerektiğinde yapılmalıdır, çünkü bu tromboembolik hastalık riskini artırabilir.

Cevapsız adet dönemi durumunda oral kontraseptif kullanımı:

 1. Hastanın reçete edilen programa uymaması halinde, hamilelik olasılığı ilk gözden geçirilen süre zarfında dikkate alınmalı ve gebelik onaylanırsa oral kontraseptif kullanımı kesilmelidir.
 2. Hasta reçete edilen rejime yapışmış ve iki ardışık dönem kaçırırsa, hamilelik göz ardı edilmelidir.

NASIL TEDARİK EDİLDİ

Enskyce Tabletler bir poşette ( NDC 68180-882-11) paketlenmiş 28 tablet içeren bir cüzdanda ( NDC 68180-882-11) mevcuttur. Bu üç torba bir kartonda paketlenir ( NDC68180-882-13).

Her cüzdan aşağıdaki sırayla 28 film kaplı tablet içerir:

21 açık turuncu, yuvarlak, bikonveks, film kaplı tabletin her biri 0.15 mg Desogestrel ve 0.03 mg etinil estradiol içerir ve bir tarafta “LU” ve diğer tarafta “L21” ile debosslanır.

7 yeşil renkli, yuvarlak, bikonveks film kaplı tabletin her biri inert bileşenler içerir ve bir tarafta “LU” ve diğer tarafta “L22” ile deboss edilir.

Depolama

25 ° C’de saklayın; geziler 15 ° ila 30 ° C’ye izin verilir (59 ° ila 86 ° F). [ USP Kontrollü Oda Sıcaklığına bakın ].

Listelenen diğer markalar ilgili sahiplerinin ticari markalarıdır ve Lupin Pharmaceuticals, Inc. şirketinin ticari markaları değildir. Bu markaların üreticileri, Lupine Pharmaceuticals, Inc. veya ürünlerini desteklemez ve onaylamaz.

REFERANSLAR

 1. Trussell J. Kontraseptif etkinliği. Hatcher RA’da, Trussell J, Stewart F, Cates W, Stewart GK, Kowal D, Konuk F. Kontraseptif Teknoloji: On yedinci Revize Edisyon. New York NY: Irvington Publishers, 1998.
 2. Hastalık Kontrol Merkezleri ve Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Kurumu Kanser ve Steroid Hormonu Çalışması: Oral kontraseptif kullanımı ve meme kanseri riski. N Engl J Med 1986; 315: 405-411.
 3. Pike MC, Henderson BE, Krailo MD, Duke A, Roy S. Genç kadınlarda meme kanseri riski ve oral kontraseptif kullanımı: kullanımda formülasyon ve yaşın olası modifiye edici etkisi. Lancet 1983; 2: 926- 929.
 4. Paul C, Skegg DG, Spears GFS, Kaldor JM. Oral kontraseptifler ve meme kanseri: Ulusal bir çalışma. Br Med J 1986; 293: 723-725.
 5. Miller DR, Rosenberg L, Kaufman DW, Schottenfeld D, Stolley PD, Shapiro S. Erken oral kontraseptif kullanımına bağlı meme kanseri riski. Obstet Gynecol 1986; 68: 863-868.
 6. Olsson H, Olsson ML, Moller TR, Ranstam J, Holm P. İsveç’te genç kadınlarda oral kontraseptif kullanımı ve meme kanseri (mektup). Lancet 1985; (8431) 1: 748-749.
 7. McPherson K, Vessey M, Neil A, Doll R, Jones L, Roberts M. Erken kontraseptif kullanımı ve meme kanseri: Başka bir vaka kontrol çalışmasının sonuçları. Br J Kanser 1987; 56: 653-660.
 8. Huggins GR, Zucker PF. Oral kontraseptifler ve neoplazi: 1987 güncelleme. Fertil Steril 1987; 47: 733-761.
 9. McPherson K, Drife JO. Hap ve meme kanseri: neden belirsizlik? Br Med J 1986; 293: 709-710.
 10. Shapiro S. Oral kontraseptifler – stoklama zamanı. N Engl J Med 1987; 315: 450-451.
 11. Henderson BE, Preston-Martin S, Edmondson HA, Peters RL, Pike MC. Hepatoselüler karsinom ve oral kontraseptifler. Br J Cancer 1983; 48: 437-440.
 12. Neuberger J, Forman D, Doll R, Williams R. Oral kontraseptifler ve hepatoselüler karsinom. Br Med J 1986; 292: 1355-1357.
 13. Forman D, Vincent TJ, Doll R. Karaciğer ve oral kontraseptif kanseri. Br Med J 1986; 292: 1357-1361.
 14. Ramcharan S, Peritz E, Pellegrin FA, Williams WT. Ceviz Deresi Kontraseptif İlaç Çalışması grubunda hipertansiyon sıklığı. Steroid Kontraseptif İlaçların Farmakolojisinde. Garattini S, Berendes HW. Ed. New York, Raven Press, 1977; pp 277-288. (Mario Negri Farmakoloji Araştırmaları Enstitüsü, Milano).
 15. Stockley I. Oral kontraseptiflerle etkileşimler. J Pharm 1976; 216: 140-143.
 16. Hastalık Kontrol Merkezleri ile Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Kurumu Kanser ve Steroid Hormonu Çalışması: Oral kontraseptif kullanımı ve yumurtalık kanseri riski. JAMA 1983; 249: 1596-1599.
 17. Hastalık Kontrol Merkezleri ve Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüleri Kanser ve Steroid Hormonu Çalışması: Kombinasyonun oral kontraseptif kullanımı ve endometrial kanser riski. JAMA 1987; 257: 796-800.
 18. Ory HW. Fonksiyonel over kistleri ve oral kontraseptifler: negatif ilişki cerrahi olarak doğrulandı. JAMA 1974; 228: 68-69.
 19. Ory HW, Cole P, Macmahon B, Hoover R. Oral kontraseptifler ve iyi huylu meme hastalığı riski. N Engl J Med 1976; 294: 419-422.
 20. Ory HW. Kontraseptif olmayan sağlık, oral kontraseptif kullanımdan yararlanır. Fam Plann Perspect 1982; 14: 182-184. 1982; 14: 182-184.
 21. Ory HW, Forrest JD, Lincoln R. Tercihler Yapma: Doğum kontrol yöntemlerinin sağlık risklerini ve yararlarını değerlendirme. New York, Alan Guttmacher Enstitüsü, 1983; s.1.
 22. Schlesselman J, Stadel BV, Murray P, Lai S. Meme Kanseri, oral kontraseptiflerin erken kullanımına ilişkin olarak. JAMA 1988; 259: 1828-1833.
 23. Hennekens CH, Speizer FE, Lipnick RJ, Rosner B, Bain C, Belanger C, Stampfer MJ, Willett W, Peto R. Oral kontraseptif kullanım ve meme kanseri ile ilgili vaka kontrollü bir çalışma. JNCI 1984, 72: 39-42.
 24. LaVecchia C, Decarli A, Fasoli M, Franceschi S, Gentile A, Negri E, Parazzini F, Tognoni G. Göğüs ve kadın genital kanalının oral kontraseptif ve kanserleri. Bir vaka kontrol çalışmasının ara sonuçları. Br. J. Cancer 1986; 54: 311-317.
 25. Meirik O, Lund E, Adami H, Bergstrom R, Christoffersen T, Bergsjo P. Genç kadınlarda meme kanserinde oral kontraseptif kullanımı. İsveç ve Norveç’te Ortak Ulusal Vaka kontrol çalışması. Lancet 1986; 11: 650-654.
 26. Kay CR, Hannaford PC. Göğüs kanseri ve hap-A Kraliyet Pratisyen Hekimler Koleji kontrasepsiyon çalışmasının bir rapor. Br. J. Cancer 1988; 58: 675-680.
 27. Stadel BV, Lai S, Schlesselman JJ, Murray P. Nullipar kadınlarda oral kontraseptif ve premenopozal meme kanseri. Kontrasepsiyon 1988; 38: 287-299.
 28. Miller DR, Rosenberg L, Kaufman DW, Stolley P, Warshauer ME, Shapiro S. 45 yaşından önce meme kanseri ve oral kontraseptif kullanımı: Yeni Bulgular. Am. J. Epidemiol 1989; 129: 269-280.
 29. İngiltere Ulusal Vaka Kontrol Çalışması Grubu, genç kadınlarda oral kontraseptif kullanım ve meme kanseri riski. Lancet 1989; 1: 973-982.
 30. Schlesselman JJ. Oral kontraseptif kullanımına bağlı olarak meme ve üreme yolu kanseri. Kontrasepsiyon 1989; 40: 1-38.
 31. Vessey MP, McPherson K, Villard-Mackintosh L, Yeates D. Oral kontraseptifler ve meme kanseri: büyük bir kohort çalışmasında son bulgular. Br. J. Cancer 1989; 59: 613-617.
 32. Jick SS, Walker AM, Stergachis A, Jick H. Oral kontraseptifler ve meme kanseri. Br. J. Cancer 1989; 59: 618-621.
 33. Godsland, I ve diğ. Oral kontraseptif ajanların farklı formülasyonlarının lipit ve karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkileri. N Engl J Med 1990; 323: 1375-1381.
 34. Kloosterboer, HJ ve diğ. Oral kontrasepsiyonda kullanılan progesteron ve androjen reseptörü bağlanmasında seçicilik. Kontrasepsiyon 1988; 38: 325-32.
 35. Van der Vies, J ve de Visser, J. Desogestrel ile endokrinolojik çalışmalar. Arzneim Forsch / Drug Res, 1983; 33 (I), 2: 231-6.
 36. Dosyadaki veriler, Organon Inc.
 37. Fotherby, K. Oral kontraseptifler, lipitler ve kardiyovasküler hastalıklar. Kontrasepsiyon 1985; Vol. 31; 4: 367-94.
 38. Lawrence, DM ve diğ. Ciddi akne olan kadınlarda azaltılmış seks hormonu bağlayıcı globulin ve türetilmiş serbest testosteron seviyeleri. Klinik Endokrinoloji 1981; 15: 87-91.
 39. Meme Kanserinde Hormonal Faktörler Üzerinde İşbirlikçi Grup. Göğüs kanseri ve hormonal kontraseptifler: 54 epidemiyolojik çalışmadan meme kanseri olan 29 299 kadın ve meme kanserli 100 239 kadın üzerinde bireysel verilerin işbirlikçi yeniden analizi. Lancet 1996; 347: 1713-1727.
 40. Palmer JR, Rosenberg L, Kaufman DW, Warshauer ME, Stooley P, Shapiro S. Oral Kontraseptif Kullanım ve Karaciğer Kanseri. Am J Epidemiol 1989; 130: 878-882.
 41. Aile planlamasında kaliteli bakım hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi: Kontraseptif kullanım için tıbbi uygunluk kriterleri. Cenevre, WHO, Aile ve Üreme Sağlığı, 1996.
 42. Bork K, Fischer B, DeWald G. Tekrarlayan cilt anjioödem atakları ve oral kontraseptif veya hormon replasman tedavisi ile ortaya çıkan abdominal ağrı şiddetli atakları. Am J Med 2003; 114: 294-298
 43. Van Giersbergen PLM, Halabi A, Dingemanse J. Bosentan ve oral kontraseptifler noretisteron ve etinil estradiol arasındaki farmakokinetik etkileşim. Int J Clin Pharmacol Ther 2006; 44 (3): 113-118.
 44. Christensen J, Petrenaite V, Atterman J ve diğ. Oral kontraseptifler lamotrijin metabolizmasını indükler: çift körlü kanıtlar, plasebo kontrollü çalışma. Epilepsia 2007, 48 (3): 484-489.
 45. Brown KS, Armstrong IC, Wang A, Walker JR, Noveck RJ, Swearingen D, Allison M, Kissling JC, Kisicki J, Salazar D. Safra asidi sekestran colesevelamın pioglitazon, repaglinid, estrojen estradiol farmakokinetiği üzerine etkisi, noretindron, levotiroksin ve gliburit. J Clin Pharmacol 2010; 50: 554-565.

Distributed Tarafından: Lupin Pharmaceuticals, Inc. Baltimore, Maryland 21202, Amerika Birleşik Devletleri. Tarafından üretilmiştir: Lupin Limited, Pithampur (MP) – 454775 HİNDİSTAN. Revize edildi: Mar 2016

Yan etkiler

YAN ETKİLER

Aşağıdaki ciddi advers reaksiyonların riski artmış oral kontraseptif kullanımı ile ilişkili bulunmuştur (bkz. UYARILAR ).

 • Tromboflebit ve venöz tromboz olan veya olmayan emboli
 • Arteriyel tromboembolizm
 • Pulmoner embolizm
 • Miyokardiyal enfarktüs
 • Serebral kanama
 • Beyin trombozu
 • Hipertansiyon
 • Safra kesesi hastalığı
 • Hepatik adenomlar veya benign karaciğer tümörleri

Aşağıdaki durumlar ve oral kontraseptif kullanımı arasında bir ilişki olduğuna dair kanıt vardır.

 • Mezenterik tromboz
 • Retinal tromboz

Oral kontraseptif alan hastalarda aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir ve uyuşturucuya bağlı olduğuna inanılmaktadır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Gastrointestinal semptomlar (karın krampları ve şişkinlik gibi)
 • Atılım kanaması
 • Spotting
 • Adet akışındaki değişim
 • amenore
 • Tedavinin kesilmesinden sonra geçici infertilite
 • Ödem
 • Devam edebilen melazma
 • Göğüs değişiklikleri: hassasiyet, genişleme, sekresyon
 • Kilo değişimi (artırma veya azaltma)
 • Değişim servikal erozyon ve salgısı
 • Doğum sonrası derhal verildiğinde laktasyonda azalma
 • Kolestatik sarılık
 • Migren
 • Döküntü, ürtiker ve anjiyoödem dahil olmak üzere alerjik reaksiyon
 • Ruhsal depresyon
 • Karbonhidratlara karşı düşük tolerans
 • Vajinal kandidoz
 • Korneal kurvatürde değişiklik (steepening)
 • Kontakt lenslere hoşgörüsüzlük

Aşağıdaki yan etkiler oral kontraseptif kullananlarda bildirilmiştir ve nedensel bir ilişki teyit edilmemiş veya reddedilmemiştir:

 • Adet öncesi sendromu
 • Katarakt
 • İştahtaki değişiklikler
 • Sistit benzeri sendrom
 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik
 • Baş dönmesi
 • Hirsutism
 • Saç derisi saç dökülmesi
 • Eritema multiforme
 • Eritema nodozum
 • Hemorajik erüpsiyon
 • vajinit
 • porfiri
 • Böbrek yetmezliği
 • Hemolitik üremik sendrom
 • Akne
 • Libido’daki değişiklikler
 • Kolit
 • Budd-Chiari Sendromu

İlaç etkileşimleri

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Hormonal kontraseptifler ile etkileşimler hakkında daha fazla bilgi elde etmek için veya eşzamanlı olarak kullanılan ilaçların etiketlenmesine başvurunuz.

Kombine Hormonal Kontraseptifler Üzerine Diğer İlaçların Etkileri

KOK’ların Plazma Konsantrasyonlarını Azaltan ve COC’lerin Etkisini Azaltan Maddeler

Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) dahil olmak üzere belirli enzimleri uyaran ilaçlar ya da bitkisel ürünler, COC’lerin plazma konsantrasyonlarını azaltabilir ve potansiyel olarak CHC’lerin etkinliğini azaltabilir ya da artmış kanamayı arttırabilir. Hormonal kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilecek bazı ilaçlar veya bitkisel ürünler arasında fenitoin, barbitüratlar, karbamazepin , bosentan, felbamat, griseofulvin bulunur.okskarbazepin, rifampisin, topiramat, rifabutin, rufinamid, aprepitant ve St. John’s wort içeren ürünler. Hormonal kontraseptifler ve diğer ilaçlar arasındaki etkileşimler, kanama ve / veya kontraseptif başarısızlığa yol açabilir. Kadınlara enzim indükleyicileri CHC’lerle birlikte kullanıldığında alternatif bir kontrasepsiyon yöntemi veya bir destek yöntemi kullanmak ve doğum kontrol güvenilirliğini sağlamak için enzim indükleyiciyi sonlandırdıktan sonra 28 gün boyunca kontrasepsiyona devam etmek.

COC’lerin Plazma Konsantrasyonlarını Artan Maddeler

Ile birlikte uygulama atorvastatin veya rosuvastatin ve EE yaklaşık 20 ila 25% oranında EE AUC değerlerini artırmak içeren bazı kombine oral kontraseptif. Askorbik asit ve asetaminofen , muhtemelen konjugasyon inhibisyonu ile plazma EE konsantrasyonlarını artırabilir. İtrakonazol, vorikonazol, flukonazol , greyfurt suyu veya ketokonazol gibi CYP3A4 inhibitörleri plazma hormon konsantrasyonlarını artırabilir.

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) / Hepatit C Virüsü (HCV) Proteaz İnhibitörleri ve Non-Nucleoside Ters Transkriptaz İnhibitörleri

HIV proteaz inhibitörleri ile bazı uygulamalarda (örneğin, nelfinavir, ritonavir, darunavir / ritonavir, (fos) amprenavir / ritonavir) estrojen ve / veya progestinin plazma konsantrasyonlarında önemli değişiklikler (artış veya azalma) kaydedilmiştir. , lopinavir / ritonavir ve tipranavir / ritonavir] veya [örn. indinavir ve atazanavir / ritonavir]) / HCV proteaz inhibitörlerini (azalan [örn., boceprevir ve telaprevir]) veya nükleozid olmayan revers transkriptaz ile inhibitörleri ile (örn., nevirapin) ] veya [örn., etravirin]) arttırın.

kolesevelam

Oral hormonal kontraseptif kombinasyonu ile birlikte verilen bir safra asidi sekestran olan kolesevelamin, EE’nin EAA’sını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. İki ilaç ürünü 4 saat ara verildiğinde kontraseptif ve kolestevelam arasındaki bir ilaç etkileşimi azaldı.

Kombine Hormonal Kontraseptiflerin Diğer İlaçlar Üzerine Etkileri

EE içeren COC’ler diğer bileşiklerin (örneğin siklosporin, prednizolon , teofilin, tizanidin ve vorikonazol) metabolizmasını inhibe edebilir ve plazma konsantrasyonlarını arttırabilir. COC’lerin asetaminofen, klofibrik asit, morfin , salisilik asit, temazepam ve lamotrijin plazma konsantrasyonlarını azalttığı gösterilmiştir . Lamotrijin glukuronidasyonunun indüksiyonuna bağlı olarak, lamotrijinin plazma konsantrasyonunda önemli azalma gösterilmiştir. Bu nöbet kontrolünü azaltabilir ; Bu nedenle, lamotrijin doz ayarlamaları gerekli olabilir.

Kadınlar tiroid hormon replasman tedavisinin dozunu artış da gerekebilir tiroid hormonu kombine oral kontraseptif kullanımı ile tiroid bağlayıcı globulin artar serum konsantrasyonları için.

Laboratuvar Testleri ile Etkileşimler

Bazı endokrin ve karaciğer fonksiyon testleri ve kan bileşenleri oral kontraseptiflerden etkilenebilir:

 1. Artmış protrombin ve VII, VIII, IX ve X faktörleri; azalmış antitrombin 3; artmış norepinefrin kaynaklı trombosit agreglanabilirliği.
 2. Artan tiroid bağlayıcı globulin , proteine bağlı ile ölçülen toplam tiroid hormonu dolaşımdaki artışına yol (TBG) iyot kolon veya ile (PBI), T4 radyoimmünoassay . Yükseltilmiş TBG’yi yansıtan serbest T3 reçine alımı azalır; serbest T4 konsantrasyonu değişmez.
 3. Diğer bağlayıcı proteinler serumda yükselebilir.
 4. Seks hormonu bağlayıcı globülinler arttırılır ve toplam dolaşımdaki seks steroidlerinin yüksek seviyeleri ile sonuçlanır, ancak serbest veya biyolojik olarak aktif seviyeler azalır veya değişmeden kalır.
 5. Trigliseritler arttırılabilir ve diğer çeşitli lipit ve lipoproteinlerin seviyeleri etkilenebilir.
 6. Glikoz toleransı azaltılabilir.
 7. Serum folat seviyeleri oral kontraseptif tedavi ile baskılanabilir. Bir kadın oral kontraseptifler kesildikten kısa bir süre sonra hamile kalırsa, bu klinik öneme sahip olabilir.

Uyarılar

UYARILAR

Sigara içimi, oral kontraseptif kullanımdan kaynaklanan ciddi kardiyovasküler olay riskini artırır. Bu risk, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda ve sigara içilen sigara ile yaşla birlikte artar. Bu nedenle, Enskyce dahil olmak üzere kombine oral kontraseptifler, 35 yaşın üzerinde olan ve sigara kullanan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

FD & C Sarı No. 6 dahil olmak üzere renk katkıları içerir.

Oral kontraseptiflerin kullanımı, miyokard enfarktüsü , tromboembolizm , inme , hepatik neoplazi ve safra kesesi hastalıkları gibi birçok ciddi durumun artan riskleri ile ilişkilidir , ancak altta yatan risk faktörleri olmayan sağlıklı kadınlarda ciddi morbidite veya mortalite riski çok azdır. Hipertansiyon , hiperlipidemiler, obezite ve diyabet gibi diğer altta yatan risk faktörlerinin varlığında morbidite ve mortalite riski önemli ölçüde artmaktadır .

Oral kontraseptif reçete yazan hekimler bu risklere ilişkin aşağıdaki bilgileri bilmelidir.

Bu prospektüste yer alan bilgiler esas olarak, günümüzde yaygın kullanımda olanlardan daha yüksek dozda östrojen ve progestojen formülasyonları ile oral kontraseptif kullanan hastalarda yapılan çalışmalara dayanmaktadır . Oral kontraseptiflerin uzun süreli kullanımının, hem estrojenlerin hem de progestojenlerin düşük dozlarının formülasyonları ile olan etkisi belirlenmeye devam etmektedir.

Bu etiketleme boyunca, rapor edilen epidemiyolojik çalışmalar iki tiptir: retrospektif veya vaka kontrol çalışmaları ve prospektifveya kohort çalışmaları. Vaka kontrol çalışmaları, bir hastalığın göreceli riskinin bir ölçüsünü, yani, oral kontraseptif kullanıcılar arasında bir hastalığın insidansının, olmayanlar arasındaki orana bir oranını sağlar. Göreceli risk, bir hastalığın gerçek klinik oluşumu hakkında bilgi sağlamaz. Kohort çalışmaları, oral kontraseptif kullanıcılar ile sigara kullananlar arasındaki hastalık insidansındaki farklılık olan atfedilebilir risk ölçüsü sağlar. Atfedilebilir risk, toplumdaki bir hastalığın gerçek oluşumu hakkında bilgi sağlar (yazarın izni ile 2 ve 3 numaralı referanslardan uyarlanmıştır). Daha fazla bilgi için, okuyucu epidemiyolojik yöntemlerle ilgili bir metne yönlendirilir.

Tromboembolik Bozukluk ve Diğer Vasküler Problemler

Tromboembolizm

Oral kontraseptif kullanımı ile ilişkili artan tromboembolik ve trombotik hastalık riski iyi bilinmektedir. Vaka kontrol çalışmaları, kullanıcı olmayan kullanıcılara kıyasla göreceli riskini, yüzeyel venöz trombozun ilk atağı için 3, derin ven trombozu veya pulmoner emboli için 4 ila 11 ve venöz tromboembolik için predispozan durumları olan kadınlar için 1.5 ila 6 arasında bulundu. hastalığı. 2,3,19-24 Kohort çalışmaları göreceli riskin biraz daha düşük olduğunu, yeni vakalar için yaklaşık 3 ve hastaneye yatışı gerektiren yeni vakalar için yaklaşık 4,5 olduğunu göstermiştir. 25 oral kontraseptif ile bağlantılı tromboembolik hastalık riskinin giderek sonra kaybolurkombine oral kontraseptif (COC) kullanımı durduruldu. 2 VTE riski, kullanımın ilk yılında ve dört hafta veya daha uzun bir aradan sonra hormonal kontrasepsiyonun yeniden başlatılmasında en yüksektir.

Birçok epidemiyolojik çalışma, desogestrel içerenler de dahil olmak üzere üçüncü nesil oral kontraseptiflerin, ikinci nesil oral kontraseptiflerden daha yüksek venöz tromboembolizm riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Genel olarak, bu çalışmalar, yaklaşık 10.000 kadın-yıl kullanımında ek 1-2 venöz tromboemboli vakasına karşılık gelen yaklaşık 2 kat artış riskini göstermektedir. Bununla birlikte, ek çalışmalardan elde edilen veriler bu 2 kat artış riskini göstermemiştir.

Oral kontraseptif kullanımı ile postoperatif tromboembolik komplikasyon riskinde iki ila dört kat artış bildirilmiştir. 9 Yatkınlık koşulları olan kadınlarda venöz trombozun göreceli riski, bu tür tıbbi rahatsızlıkları olmayan kadınlarınkinin iki katıdır. 26 mümkün ise, oral kontraseptif önce ve sonra iki hafta içinde en az dört hafta kesilmelidir tercihli ameliyat sırasında ve uzun süreli hareketsiz hale aşağıdaki tromboembolizm riskinde bir artış ile bağlantılı bir tür. Doğumdan hemen sonra periyodu da artmış tromboembolizm riski ile ilişkilidir, oral kontraseptifler emzirmemeyi tercih eden kadınlarda doğumdan dört hafta geçmeden başlanmalıdır.

Miyokardiyal enfarktüs

Miyokard enfarktüsü riskinin artması , oral kontraseptif kullanıma bağlanmıştır. Bu risk öncelikle sigara içenlerde veya hipertansiyon, hiperkolesterolemi , morbid obezite ve diyabet gibi koroner arter hastalıkları için diğer altta yatan risk faktörleri olan kadınlarda görülür . Mevcut oral kontraseptif kullananlar için kalp krizi riskinin göreceli olarak iki ila altı olduğu tahmin edilmektedir. 4-10 30 yaşın altındaki kadınlarda risk çok düşüktür.

Oral kontraseptif kullanımla birlikte sigara içilmesinin, otuzlu yaşların ortalarında veya daha büyük vakaların çoğunda sigara içimi olan daha yaşlı kadınlarda miyokart enfarktüslerinin insidansına önemli ölçüde katkıda bulunduğu gösterilmiştir. 11 Dolaşım hastalığına bağlı mortalite oranlarının , özellikle 35 yaş ve üstü ve sigara içenlerde oral kontraseptif kullanan kadınlarda 40 yaşın üzerindeki sigara içmeyenlerde önemli ölçüde arttığı gösterilmiştir. (Bkz. Şekil 1)

Şekil 1: Yaş, Sigara Durumu ve Oral Kontraseptif Kullanım ile 100.000 Kadın-Yıl başına Dolaşım Hastalığı Ölüm Oranı

Oral kontraseptifler hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemiler, yaş ve obezite gibi iyi bilinen risk faktörlerinin etkilerini birleştirebilir. 13 Özellikle, bazı progestojenler azalttığı bilinmektedir HDL kolesterolünü östrojenler hiperinsülinizm bir durum oluşturmak olabilir, ve glikoz intoleransı neden olur. 14-18 Oral kontraseptiflerin kullanıcılar arasında kan basıncını arttırdığı gösterilmiştir ( UYARILAR’da bölüm 9’a bakınız ). Risk faktörleri üzerinde benzer etkiler, kalp hastalığı riskinin artması ile ilişkilendirilmiştir . Oral kontraseptifler, kardiyovasküler hastalık risk faktörleri olan kadınlarda dikkatli kullanılmalıdır .

Progestojenin aktivitesi daha büyük olduğundan daha az androjenik aktiviteye sahip olduğunda, oral kontraseptiflerle ilişkili miyokard enfarktüsü riskinin daha düşük olduğuna dair bazı kanıtlar vardır . Reseptör bağlanması ve hayvan çalışmaları , bu bulguların yeterli ve iyi kontrol edilen klinik çalışmalarda doğrulanmamış olmasına rağmen , desogestrelin veya aktif metabolitinin minimal androjenik aktiviteye (bkz. KLİNİK FARMAKOLOJİ ) sahip olduğunu göstermiştir.

Serebrovasküler Hastalıklar

Oral kontraseptiflerin, serebrovasküler olayların (trombotik ve hemorajik inmeler) göreceli ve atfedilebilir risklerini artırdığı gösterilmiştir , ancak genel olarak risk, daha yaşlı (> 35 yaş), ayrıca sigara içen hipertansif kadınlar arasında en yüksektir . Hipertansiyonun, her iki tipte inme için hem kullanıcı hem de nonperm için bir risk faktörü olduğu ve inme riskini arttırmak için sigaranın etkileştiği bulunmuştur. 27-29

Büyük bir çalışmada, trombotik inme riskinin normotansif kullanıcılar için 3’ten şiddetli hipertansiyonu olanlara göre 14 olduğu gösterilmiştir . 30 Hemorajik inme riski, oral kontraseptif kullananlarda sigara içmeyenlerde 1.2, oral kontraseptif kullanmayanlarda 2.6, oral kontraseptif kullananlarda 7.6, normotansif kullananlar için 1.8, şiddetli hipertansiyonu olanlarda ise 25.7 olarak bildirilmiştir. . 30 Yaşlı kadınlarda atfedilebilir risk de daha yüksektir. 3

Oral Kontraseptiflerden Damarla İlişkili Vasküler Hastalık Riski

Oral kontraseptiflerde östrojen ve progestojen miktarı ile vasküler hastalık riski arasında pozitif bir ilişki gözlenmiştir . 31-33 Serum yüksek dansiteli lipoproteinlerde ( HDL ) bir azalma birçok progestasyonel ajanla bildirilmiştir. 14-16 Serum yüksek dansiteli lipoproteinlerdeki düşüş, artmış iskemik kalp hastalığı insidansı ile ilişkili bulunmuştur. Estrojenler HDL kolesterolü arttırdığındanoral kontraseptifin net etkisi, östrojen ve progestojen dozları ile kontraseptiflerde kullanılan progestojenlerin doğası ve mutlak miktarı arasındaki dengeye bağlıdır. Her iki hormonun miktarı oral kontraseptif seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Östrojene ve progestojene maruziyetin en aza indirgenmesi, terapötiklerin iyi prensiplerine uymaktır . Herhangi bir belirli östrojen / progestojen kombinasyonu için, öngörülen dozaj rejimi, düşük başarısızlık oranı ve bireysel hastanın ihtiyaçları ile uyumlu olan en az miktarda östrojen ve progestojen içeren bir ilaç olmalıdır. Oral kontraseptif ajanların yeni alıcıları, bireysel hasta için uygun olduğuna karar verilen en düşük estrojen içeriğini içeren preparatlara başlanmalıdır.

Vasküler Hastalık Riskinin Sürekliliği

Ağızdan alınan kontraseptifler için vasküler hastalık riskinin sürdüğünü gösteren iki çalışma vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir çalışmada, oral kontraseptifler kesildikten sonra miyokard infarktüsü gelişme riski, beş veya daha fazla yıl boyunca oral kontraseptif kullanan 40 ila 49 yaş arasındaki kadınlar için en az 9 yıldır devam etmektedir, ancak bu artmış risk ortaya çıkmamıştır. diğer yaş grupları. 8 Büyük Britanya’da yapılan bir başka çalışmada , aşırı risk çok küçük olmasına rağmen, oral kontraseptiflerin kesilmesinden sonra en az 6 yıl boyunca serebrovasküler hastalık geliştirme riski devam etmiştir. 34 Ancak, her iki çalışma östrojenlerin 0.050 mg veya daha yüksek içeren oral kontraseptif formülasyonlar ile gerçekleştirilmiştir.

Kontraseptif Kullanımdan Mortalite Tahminleri

Bir çalışma , farklı yaşlardaki farklı doğum kontrol yöntemleri ile ilişkili mortalite oranını tahmin eden çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri topladı (Tablo 2). Bu tahminler, kontraseptif yöntemlerle ilişkili kombine ölüm riskini ve yöntem hatası durumunda hamilelikle ilişkilendirilebilecek riski içerir. Her kontrasepsiyon yönteminin kendine özgü faydaları ve riskleri vardır. Çalışmada, sigara içmeyen 35 yaş ve üstü oral kontraseptif kullananlar dışında, sigara içmeyen tüm doğum kontrol yöntemleriyle ilişkili mortalitenin düşük ve doğumla ilişkili olarak düşük olduğu sonucuna varılmıştır.

Oral kontraseptif kullanıcılar için yaşla birlikte mortalite riskinde artış gözlemi, 1970’lerde toplanan verilere dayanmaktadır. 35 Akım klinik öneri alt östrojen dozu formülasyonların kullanımını ve risk faktörlerinin dikkatle değerlendirilmesini gerektirir. 1989 yılında, Doğurganlık ve Anne Sağlığı İlaçları Danışma Kurulu’ndan 40 yaş ve üstü kadınlarda oral kontraseptif kullanımının gözden geçirilmesi istendi. Komite, kardiyovasküler olmasına rağmenSigara içmeyen kadınlarda 40 yaşından sonra oral kontraseptif kullanımı ile hastalık riski artabilir (yeni düşük doz formülasyonları ile bile), yaşlı kadınlarda hamilelikle ilişkili potansiyel sağlık riskleri ve alternatif cerrahi ve medikal prosedürler de vardır. Bu tür kadınların etkili ve kabul edilebilir doğum kontrol yöntemlerine erişimi yoksa gerekli olabilir . Komite, düşük doz oral kontraseptif kullanımının, sigara içmeyen 40 yaş üstü kadınlar tarafından sağlanan faydaların, olası risklere ağır basabileceğini önermiştir.

Tabii ki, yaşlı kadınlar, oral kontraseptif alan tüm kadınlar gibi, düşük başarısızlık oranı ve bireysel hasta ihtiyaçları ile uyumlu olan en az miktarda östrojen ve progestojen içeren bir oral kontraseptif almalıdır.

TABLO 2: 100.000 KONFORLU KADINLARDA GÜBRE KONTROLÜ İLE İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ YILLIK SAYISI VEYA YÖNTEM İLE İLGİLİ DOĞUM NUMARASI

Kontrol ve sonuç yöntemi 15 ila 19 20-24 25 ila 29 30 ila 34 35 ila 39 40 ila 44
Doğurganlık kontrol yöntemleri yok * 7 7.4 9.1 14.8 25,7 28.2
Oral kontraseptif sigara içmeyen † 0.3 0.5 0.9 1.9 13.8 31.6
Oral kontraseptifler sigara içen † 2.2 3.4 6.6 13.5 51.1 117.2
IUD † 0.8 0.8 1.0 1.0 1.4 1.4
Prezervatif * 1.1 1.6 0.7 0.2 0.3 0.4
Diyafram / sperm öldürücü * 1.9 1.2 1.2 1.3 2.2 2.8
Periyodik yoksunluk * 2.5 1.6 1.6 1.7 2.9 3.6
HW Ory’den uyarlanmıştır, ref. # 35.
* Ölümler, doğuma bağlı
† Ölümler, yönteme bağlı

Üreme Organları ve Göğüslerinin Karsinoması

Oral kontraseptif kullanan kadınlarda meme, endometriyal, yumurtalık ve servikal kanser insidansı üzerinde çok sayıda epidemiyolojik çalışma yapılmıştır .

Meme kanseri tanısı koyma riski, kombine oral kontraseptiflerin (COC) güncel ve son kullanıcıları arasında biraz artabilir. Bununla birlikte, bu aşırı risk COC kesilmesinden sonra zaman içinde azalmış gibi görünmektedir ve durduktan 10 yıl sonra artmış risk ortadan kalkar. Bazı çalışmalar, kullanım süresi ile birlikte artan bir risk olduğunu bildirirken, diğer çalışmalar, dozu veya steroid türü ile tutarlı bir ilişki bulunamamıştır . Bazı çalışmalar, 20 yaşından önce ilk kez COC kullanan kadınlarda küçük bir risk artışı bulmuştur. Çoğu çalışma, bir kadının üreme öyküsünden veya ailesinin göğüs kanseri öyküsünden bağımsız olarak, COC kullanımı ile benzer bir risk paterni göstermektedir.

Mevcut veya önceki oral kontraseptif kullanıcılarda teşhis edilen meme kanserleri, klinik olmayanlara göre daha az gelişmiş olma eğilimindedir.

Halen meme kanseri olan veya sahip olan kadınlar oral kontraseptif kullanmamalıdırlar çünkü meme kanseri genellikle hormona duyarlı bir tümördür.

Bazı çalışmalar, oral kontraseptif kullanımın bazı kadın popülasyonlarında servikal intraepitelyal neoplazi riskinde artışla ilişkili olduğunu düşündürmektedir . Bununla birlikte, bu bulguların cinsel davranıştaki farklılıklar ve diğer faktörlerden kaynaklanabileceği hakkında tartışmalar sürmektedir .

Oral kontraseptif kullanım ile meme ve rahim ağzı kanseri arasındaki ilişkiye dair birçok çalışmaya rağmen, neden-sonuç ilişkisi kurulamamıştır.

Hepatik Neoplazi

Benign hepatik adenomlar, oral kontraseptif kullanımla ilişkilidir, ancak iyi huylu tümörlerin görülme sıklığı Amerika Birleşik Devletleri’nde nadirdir. Dolaylı hesaplamalar, atfedilebilir riskin kullanıcılar için 3.3 vaka / 100.000 aralığında olabileceğini tahmin etmiştir; bu, özellikle yüksek dozda oral kontraseptifle dört veya daha fazla kullanım süresinden sonra artan bir risktir. 49 kopma iyi huylu karaciğer adenom karın içi yoluyla ölüme neden olabilir kanama . 50,51

İngiltere’den yapılan çalışmalar uzun süreli (> 8 yıl) oral kontraseptif kullanıcılarda hepatosellüler karsinom geliştirme riskinin arttığını göstermiştir . Bununla birlikte, bu kanserler ABD’de oldukça nadirdir ve oral kontraseptif kullanıcılarda atfedilebilir risk (aşırı insidans), milyonda bir kullanıcı başına bir kereden azına yaklaşmaktadır.

Oküler Lezyonlar

Oral kontraseptif kullanımı ile ilişkili retinal trombozun klinik vaka raporları vardır. Açıklanamayan kısmi veya tam görme kaybı varsa oral kontraseptifler kesilmelidir; proptoz veya diplopi başlangıcı ; papilödem ; veya retinal vasküler lezyonlar. Uygun tanı ve tedavi önlemleri derhal yapılmalıdır.

Erken Hamilelik Sırasında veya Sonrasında Oral Kontraseptif Kullanım

Kapsamlı epidemiyolojik çalışmalar, gebelikten önce oral kontraseptif kullanmış kadınlarda doğum kusuru riskinde artış olmadığını ortaya koymuştur. 56-57 son çalışmaların çoğunluğu da bir işaret yok teratojen özellikle bugüne kadar kalp anomalileri ve ekstremite redüksiyon kusurları söz konusu olduğunda içinde tesir, 55,56,58,59 oral kontraseptif erken hamilelik sırasında yanlışlıkla alınır.

Çekilme kanamasını indüklemek için oral kontraseptiflerin uygulanması gebelik için bir test olarak kullanılmamalıdır. Oral kontraseptifler, hamilelik sırasında tehdit altındaki veya alışılmış kürtajı tedavi etmek için kullanılmamalıdır .

İki ardışık periyodu kaçırmış olan herhangi bir hasta için hamilelikten vazgeçilmesi tavsiye edilir. Hasta reçeteli programa uymamışsa, ilk kaçırılan süre zarfında hamilelik olasılığı dikkate alınmalıdır. Hamilelik doğrulanırsa oral kontraseptif kullanımı kesilmelidir.

Safrakesesi rahatsızlığı

Daha önceki çalışmalar oral kontraseptif ve östrojen kullananlarda yaşam boyu göreceli olarak safra kesesi ameliyatı riskini bildirmiştir. 60,61 Daha yeni yapılan çalışmalar, oral kontraseptif kullanıcılar arasında safra kesesi hastalığının gelişme riskinin minimal olabileceğini göstermiştir. 62-64 az risk son bulgular progestojenler ve östrojenlerin düşük hormon dozları içeren oral kontraseptif formülasyonun kullanımı ile ilgili olabilir.

Karbonhidrat ve Lipid Metabolik Etkileri

Oral kontraseptiflerin, önemli bir kullanıcı yüzdesinde glikoz toleransında bir azalmaya neden olduğu gösterilmiştir. 17 Bu etkinin doğrudan östrojen dozu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. 65. Genel olarak, progestogenler artırmak insülin salgılanmasını ve oluşturmak insülin direnci , farklı progestasyonel maddeler ile değişen bu etkiyi. 17,66Diyabetik olmayan kadınlarda oral kontraseptiflerin açlık kan şekeri üzerinde hiçbir etkisi yoktur . 67 Bu gösterilmiş etkiler nedeniyle, oral kontraseptifler alınırken, prediyabetik ve diyabetik kadınlar dikkatle izlenmelidir.

Kadınların küçük bir kısmı hap üzerinde iken kalıcı hipertrigliseridemi olacaktır. Daha önce tartışıldığı gibi (bkz. UYARILAR 1.a. ve 1.d.), oral kontraseptif kullanıcılarda serum trigliserid ve lipoprotein düzeylerindeki değişiklikler bildirilmiştir.

Yüksek Kan Basıncı

Anlamlı hipertansiyonu olan kadınlar hormonal kontrasepsiyona başlanmamalıdır. 98 Kan basıncındaki artış doğum kontrol hapı kadınlarda bildirilmiştir 68 ve bu artış daha eski oral kontraseptif kullananlarda daha olasıdır 69 ve Kullanım uzun süreli. 61 Pratisyen Royal College elde edilen veriler 12 ve müteakip randomize çalışmaların göstermiştir ki progesteron bağlantılı etkinliğe ve progesteron yoğunluğunun artmasıyla hipertansiyon sıklığı artmaktadır.

Hipertansiyon veya hipertansiyonla ilişkili hastalıkların veya böbrek hastalığı 70’in öyküsü olan kadınlar başka bir kontrasepsiyon yöntemini kullanmaya teşvik edilmelidir. Bu kadınlar oral kontraseptif kullanmayı tercih ederse, yakından izlenmeli ve eğer kan basıncında ( KB ) klinik olarak anlamlı bir yükselme olursa (≥160 mm Hg sistolik veya ≥100 mm Hg diyastolik ) ve uygun şekilde kontrol edilemiyorsa, oral kontraseptifler kesilmek Genel olarak, hormonal kontraseptif tedavi sırasında hipertansiyon gelişen kadınlar hormonal olmayan bir kontraseptife geçilmelidir. Başka kontraseptif yöntemler uygun değilse, hormonal kontraseptif tedavi antihipertansif ile kombine edilebilir.tedavisi. Hormonal kontraseptif tedavisinin boyunca BP düzenli olarak izlenmesi tavsiye edilir 102 . Çoğu kadın için, oral kontraseptifler durduktan sonra artmış kan basıncı normale dönecek, 69 ve hipertansiyonun ortaya çıkmasında, eski ve hiç bir kullanıcı arasında fark yoktur. 68,70,71

Baş ağrısı

Tekrarlayan , inatçı veya şiddetli olan yeni bir patern ile migrinin başlangıcı veya alevlenmesi veya baş ağrısının gelişmesi , oral kontraseptiflerin kesilmesini ve nedeninin değerlendirilmesini gerektirir.

Kanama Düzensizlikleri

Oral kontraseptif hastalarda, özellikle ilk üç aylık dönemde, kanama ve lekelenmeye bazen rastlanır. Anormal vajinal kanama durumunda olduğu gibi, anormal kanama durumunda malignite veya hamileliği ortadan kaldırmak için yeterli tanı ölçütleri dikkate alınmalıdır . Eğer patoloji dışlanmıştır, zaman ya da başka bir formülasyona bir değişiklik sorunu çözebilir. Amenore durumunda , gebelik dışlanmalıdır.

Bazı kadınlar , özellikle de böyle bir durumun var olduğu durumlarda, post-hap amenore veya oligomenore ile karşılaşabilirler .

Ektopik Gebelik

Kontraseptif başarısızlıklarda ektopik ve intrauterin gebelik oluşabilir.

Önlemler

ÖNLEMLER

Genel

Hastalara, bu ürünün HIV enfeksiyonu (AIDS) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığı konusunda bilgilendirilmelidir.

Fiziksel Muayene Ve Takibi

Tüm kadınların oral kontraseptif kullanan kadınlar da dahil olmak üzere yıllık tarihi ve fiziksel muayeneleri olması iyi bir tıbbi uygulamadır. Ancak, fiziksel muayene, kadın tarafından talep edildiğinde ve klinisyen tarafından uygun görülmesi halinde, oral kontraseptiflerin başlatılmasından sonra ertelenebilir. Fizik muayenede , servikal sitolojidahil olmak üzere kan basıncı, göğüsler, karın ve pelvik organlara ve ilgili laboratuar testlerine özel referans verilmelidir . Tanı konmamış, persistan veya tekrarlayan anormal vajinal kanama durumunda, maligniteyi ortadan kaldırmak için uygun önlemler alınmalıdır. Güçlü bir aile öyküsü olan veya meme nodülü olan kadınlar, özel dikkatle izlenmelidir.

Lipid Bozuklukları

Hiperlipidemiler için tedavi gören kadınlar, oral kontraseptif kullanmayı tercih ederse yakından takip edilmelidir. Bazı progestojenler LDL seviyelerini yükseltebilir ve hiperlipidemilerin kontrolünü daha zor hale getirebilir.

Karaciğer fonksiyonu

Eğer sarılık oral kontraseptif alan herhangi kadında gelişir, ilaç kesilmelidir. Bozulmuş karaciğer fonksiyonu olan hastalarda steroid hormonları zayıf metabolize olabilir.

Sıvı Tutma

Oral kontraseptifler bir dereceye kadar sıvı tutulmasına neden olabilir. Sıvı retansiyonu ile kötüleştirilebilecek rahatsızlıkları olan hastalarda dikkatli bir şekilde ve dikkatli bir izleme ile reçete edilmelidir.

Duygusal Bozukluklar

Depresyonu öyküsü olan kadınlar dikkatle izlenmeli ve depresyon ciddi bir dereceye kadar geri çekilirse ilaç kesilmelidir.

Kontak lens

Görsel değişiklikler veya lens toleransında değişiklikler geliştiren kontakt lens kullanıcıları bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir .

Karsinojenez

UYARILAR’a bakın .

Gebelik

Gebelik Kategorisi X

KONTRENDİKASYONLAR ve UYARILAR’a bakınız .

Hemşirelik Anneler

Emziren annelerin sütünde küçük miktarlarda oral kontraseptif steroidler tanımlanmış ve sarılık ve göğüs büyütme de dahil olmak üzere çocuk üzerinde birkaç yan etki bildirilmiştir. Ayrıca doğum sonrası dönemde verilen oral kontraseptifler anne sütü miktarını ve kalitesini azaltarak laktasyona müdahale edebilir. Mümkünse, emziren anneye, oral kontraseptif kullanmamaları, ancak çocuğunu tamamen tahliye edinceye kadar başka bir tür kontrasepsiyon kullanmamaları tavsiye edilmelidir.

Pediatrik Kullanım

Üretken yaştaki kadınlarda Enskyce Tabletlerinin güvenliği ve etkinliği oluşturulmuştur. 16 yaşın altındaki ergenlik çağındaki ergenler ve 16 yaş ve üstü kullanıcılar için güvenlik ve etkinliklerin aynı olması beklenmektedir. Menarştan önce bu ürünün kullanılması endike değildir.

Geriatrik Kullanım

Bu ürün 65 yaş üstü kadınlarda çalışılmamıştır ve bu popülasyonda endike değildir.

Hastalar İçin Bilgi

Hasta Etiketleme konusuna bakın .

REFERANSLAR


 1. Stadel BV. Oral kontraseptifler ve kardiyovasküler hastalık. (Pt.1). N Engl J Med 1981; 305: 612-618.
 2. Stadel BV. Oral kontraseptifler ve kardiyovasküler hastalık. (Pt. 2). N Engl J Med 1981; 305: 672-677.
 3. Adam SA, Thorogood M. Oral kontrasepsiyon ve miyokard enfarktüsü tekrar gözden geçirilmiştir: yeni preparatların etkileri ve reçeteleme kalıpları. Br J Obstet ve Gynecol 1981; 88: 838-845.
 4. Mann JI, Inman WH. Oral kontraseptifler ve miyokart enfarktüsünden ölüm. Br Med J 1975; (5965) 2: 245-248.
 5. Mann JI, Vessey MP, Thorogood M, Doll R. Oral kontraseptif uygulamaya özel referans ile genç kadınlarda miyokard enfarktüsü. Br Med J 1975, 2 (5956): 241-245.
 6. Genel Pratisyenlerin Oral Kontrasepsiyon Çalışması Kraliyet Koleji: Oral kontraseptif kullanıcılarda mortalitenin daha ileri analizleri. Lancet 1981, 1: 541-546.
 7. Slone D, Shapiro S, Kaufman DW, Rosenberg L, Miettinen İşletim Sistemi, Stolley PD. Akut kontraseptiflerin mevcut ve durdurulan kullanımına bağlı olarak miyokard infarktüsü riski. N Engl J Med 1981; 305: 420-424.
 8. Vessey MP. Kadın hormonları ve vasküler hastalık-epidemiyolojik bir bakış. Br J Fam Plann 1980; 6 (Ek): 1-12.
 9. Russell Briefel RG, Ezzati TM, Fulwood R, Perlman JA, Murphy RS. Kardiyovasküler risk durumu ve oral kontraseptif kullanımı, Amerika Birleşik Devletleri, 1976-80. Med 1986’yı önleyin; 15: 352-362.
 10. Goldbaum GM, Kendrick JS, Hogelin GC, Gentry EM. Sigara ve oral kontraseptif kullanımının Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar üzerindeki göreceli etkisi. JAMA 1987; 258: 1339-1342.
 11. PM’yi düzenleyin, Beral V. Oral kontraseptif kullanıcılarda mortalitenin daha ileri analizleri: Royal College of General Practitioners ‘Oral Kontrasepsiyon Çalışması. (Tablo 5) Lancet 1981; 1: 541-546.
 12. Knopp RH. Arterioskleroz riski: oral kontraseptif ve postmenopozal estrojenlerin rolleri. J Reprod Med 1986; 31 (9) (Ek): 913-921.
 13. Krauss RM, Roy S, Mishell DR, Casagrande J, Pike MC. İki düşük doz oral kontraseptifin serum lipidleri ve lipoproteinler üzerindeki etkileri: Yüksek dansiteli lipoprotein alt sınıflarında farklılaşma. Am J Obstet 1983; 145: 446-452.
 14. Wahl P, Walden C, Knopp R, Hoover J, Wallace R, Heiss G, Rifkind B. Östrojen / progestin gücünün lipid / lipoprotein kolesterol üzerine etkisi. N Engl J Med 1983; 308: 862-867.
 15. Wynn V, Niththyananthan R. Kombine oral kontraseptiflerde progestinin serum lipidleri üzerinde yüksek yoğunluklu lipoproteinlere özel referans ile etkisi. Am J Obstet Gynecol 1982; 142: 766-771.
 16. Wynn V, Godsland I. Oral kontraseptif ve karbonhidrat metabolizmasının etkileri. J Reprod Med 1986; 31 (9) (Ek): 892-897.
 17. LaRosa JC. Kardiyovasküler hastalıkta aterosklerotik risk faktörleri. J Reprod Med 1986, 31 (9) (Ek): 906-912.
 18. Inman WH, Vessey MP. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda pulmoner, koroner ve serebral tromboz ve embolizmden ölümlerin araştırılması. Br Med J 1968; 2 (5599): 193-199.
 19. Maguire MG, Tonascia J, Sartwell PE, Stolley PD, Tockman MS. Oral kontraseptiflere bağlı artan tromboz riski: Daha ileri bir rapor. Am J Epidemiol 1979; 110 (2): 188-195.
 20. Pettiti DB, Wingerd J, Pellegrin F, Ramacharan S. Kadınlarda vasküler hastalık riski: sigara, oral kontraseptifler, non-kontraseptif östrojenler ve diğer faktörler. JAMA 1979; 242: 1150-1154.
 21. Vessey MP, Doll R. Oral kontraseptif ve tromboembolik hastalık kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması. Br Med J 1968; 2 (5599): 199-205.
 22. Vessey MP, Doll R. Oral kontraseptif ve tromboembolik hastalık kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması. Başka bir rapor. Br Med J 1969; 2 (5658): 651-657.
 23. Porter JB, Hunter JR, Danielson DA, Jick H, Stergachis A. Oral kontraseptifler ve ölümcül olmayan vasküler hastalıklarla ilgili yeni deneyimler. Obstet Gynecol 1982; 59 (3): 299-302.
 24. Vessey M, Doll R, Peto R, Johnson B, Wiggins P. Farklı doğum kontrol yöntemleri kullanan kadınların uzun süreli bir takip çalışması: bir ara rapor. J Biosocial Sci 1976; 8: 375-427.
 25. Kraliyet Uygulamalı Koleji: Oral kontraseptifler, venöz tromboz ve varisli damarlar. J Royal Coll Gen Uygulaması 1978; 28: 393-399.
 26. Genç Kadınlarda İnme Çalışması için İşbirlikçi Grup: Oral kontrasepsiyon ve serebral iskemi veya tromboz riski artmıştır. N Engl J Med 1973; 288: 871-878.
 27. Petitti DB, Wingerd J. Oral kontraseptif kullanımı, sigara içimi ve subaraknoid kanama riski. Lancet 1978; 2: 234-236.
 28. Inman WH. Oral kontraseptifler ve ölümcül subaraknoid kanama. Br Med J 1979; 2 (6203): 1468-70.
 29. Genç Kadınlarda İnme Çalışması için İşbirlikçi Grup: Genç kadınlarda oral kontraseptifler ve inme: ilişkili risk faktörleri. JAMA 1975; 231: 718-722.
 30. Inman WH, Vessey MP, Westerholm B, Engelund A. Tromboembolik hastalık ve oral kontraseptiflerin steroidal içeriği. Uyuşturucu Güvenliği Komitesi’ne bir rapor. Br Med J 1970; 2: 203-209.
 31. Meade TW, Greenberg G, Thompson SG. Oral kontraseptifler ile ilişkili progestojenler ve kardiyovasküler reaksiyonlar ve 50- ve 35-mcg estrojen preparatlarının güvenliği karşılaştırması. Br Med J 1980; 280 (6224): 1157-1161.
 32. Kay CR. Royal College of General Practitioners ‘Study’den progestojenler ve arteriyel hastalık kanıtları. Am J Obstet Gynecol 1982; 142: 762-765.
 33. Royal College of General Practitioners: Oral kontraseptif kullanıcılar arasında arteriyel hastalık insidansı. J Royal Coll Gen Uygulaması 1983; 33: 75-82.
 34. Ory HW. Doğurganlık ve doğurganlık kontrolü ile ilişkili ölümler: 1983. Aile Planlaması Perspektifleri 1983; 15: 50-56.
 35. Ory H, Naib Z, Conger SB, Hatcher RA, Tyler CW. Kontraseptif seçim ve servikal displazi ve karsinoma in situ prevalansı. Am J Obstet Gynecol 1976; 124: 573-577.
 36. ​​Vessey MP, Lawless M, McPherson K, Yeates D. Serviks uteri ve kontrasepsiyon neoplazisi: Hapın olası bir yan etkisi. Lancet 1983; 2: 930.
 37. Brinton LA, Huggins GR, Lehman HF, Malli K, Savitz DA, Trapido E, Rosenthal J, Hoover R. Uzun süreli oral kontraseptif kullanımı ve invaziv serviks kanseri riski. Int J Kanser 1986; 38: 339-344.
 38. 48 Neoplazi ve Steroid Kontraseptiflerin Birlikte Çalışması: İnvazif servikal kanser ve kombine oral kontraseptifler. Br Med J 1985; 290: 961-965.
 39. Rocks JB, Ory HW, Ishak KG, Strauss LT, Greenspan JR, Hill AP, Tyler CW. Hepatosellüler adenomun epidemiyolojisi: oral kontraseptif kullanımın rolü. JAMA 1979; 242: 644-648.
 40. Bein NN, Goldsmith HS. Oral kontraseptiflere bağlı benign hepatik tümörlerden tekrarlayan masif kanama. Br J Surg 1977; 64: 433-435.
 41. Klatskin G. Hepatik tümörler: oral kontraseptiflerin kullanımı ile olası ilişki. Gastroenterology 1977; 73: 386-394.
 42. Harlap S, Eldor J. Oral kontraseptif başarısızlıklarını takiben doğumlar. Obstet Gynecol 1980; 55: 447-452.
 43. Savolainen E, Saksela E, Saxen L. Ulusal bir malformasyon kaydında analiz edilen oral kontraseptiflerin teratojenik tehlikeleri. Am J Obstet Gynecol 1981; 140: 521-524.
 44. Janerich DT, Piper JM, Glebatis DM. Oral kontraseptifler ve doğum kusurları. Am J Epidemiol 1980; 112: 73-79.
 45. Ferencz C, Matanoski GM, Wilson PD, Rubin JD, Neill CA, Gutberlet R. Maternal hormon tedavisi ve konjenital kalp hastalığı. Teratoloji 1980; 21: 225-239.
 46. Rothman KJ, Fyler DC, Goldbatt A, Kreidberg MB. Konjenital kalp hastalığı olan çocukların eksojen hormonları ve diğer ilaç maruziyetleri. Am J Epidemiol 1979; 109: 433-439.
 47. Boston İşbirlikçi Uyuşturucu İzleme Programı: Oral kontraseptifler ve venöz tromboembolik hastalık, cerrahi olarak doğrulanmış safra kesesi hastalığı ve göğüs tümörleri. Lancet 1973, 1: 1399-1404.
 48. Kraliyet Uygulamalı Kraliyet Koleji: Oral kontraseptifler ve sağlık. New York, Pittman, 1974.
 49. Layde PM, Vessey MP, Yeates D. Safra kesesi hastalığı riski: Aile planlaması kliniklerine devam eden genç kadınlardan oluşan bir kohort çalışması. J Epidemiol Toplum Sağlığı 1982; 36: 274-278.
 50. Epidemiyoloji ve Kolelitiazisin Önlenmesi için Roma Grubu (GREPCO): Bir İtalyan yetişkin kadın popülasyonunda safra taşı hastalığının yaygınlığı. Am J Epidemiol 1984; 119: 796-805.
 51. Strom BL, Tamragouri RT, Morse ML, Lazar EL, Batı SL, Stolley PD, Jones JK. Safra kesesi hastalıkları için oral kontraseptifler ve diğer risk faktörleri. Clin Pharmacol Ther 1986; 39: 335-341.
 52. Wynn V, Adams PW, Godsland IF, Melrose J, Niththyananthan R, Oakley NW, Seedj A. Farklı kombine oral kontraseptif formülasyonların karbohidrat ve lipit metabolizması üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması. Lancet 1979; 1: 1045-1049.
 53. Wynn V. Progesteron ve progestinlerin karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkisi. Progesteron ve Progestin’de. Bardin CW, Milgrom E, Mauvis-Jarvis P. New York, Raven Press, 1983; pp. 395-410.
 54. Perlman JA, Roussell-Briefel RG, Ezzati TM, Lieberknecht G. Oral glukoz toleransı ve oral kontraseptif progestojenlerin gücü. J Chronic Dis 1985; 38: 857-864.
 55. Royal College of General Practitioners ‘Oral Kontrasepsiyon Çalışması: Kombine oral kontraseptiflerde hipertansiyon ve progestojen bileşeninin benign meme hastalığı üzerine etkisi. Lancet 1977; 1: 624.
 56. Fisch IR, Frank J. Oral kontraseptifler ve tansiyon. JAMA 1977; 237: 2499-2503.
 57. Laragh AJ. Oral kontraseptif kaynaklı hipertansiyon-dokuz yıl sonra. Am J Obstet Gynecol 1976; 126: 141-147.
 58. Ramcharan S, Peritz E, Pellegrin FA, Williams WT. Ceviz Deresi Kontraseptif İlaç Çalışması grubunda hipertansiyon sıklığı. Steroid Kontraseptif İlaçların Farmakolojisinde. Garattini S, Berendes HW. Ed. New York, Raven Press, 1977; pp 277-288. (Mario Negri Farmakoloji Araştırmaları Enstitüsü, Milano).
 59. Chobanian ve diğ. Yüksek tansiyonun önlenmesi, tespiti, değerlendirilmesi ve tedavisi ile ilgili ortak ulusal komitenin yedinci raporu. Hipertansiyon 2003; 42; 1206-1252.

Doz aşımı

DOZ AŞIMI

Küçük çocuklarda yüksek doz oral kontraseptiflerin akut yutulması sonrasında ciddi hastalıklar bildirilmemiştir. Doz aşımı bulantıya neden olabilir ve dişilerde çekilme kanaması olabilir.

Kontraseptif Olmayan Sağlık Faydaları

Oral kontraseptiflerin kullanımı ile ilgili aşağıdaki kontraseptif olmayan sağlık yararları, 0.035 mg etinil estradiol veya 0.05 mg mestranol’ü aşan östrojen dozlarını içeren oral kontraseptif formülasyonları büyük ölçüde kullanan epidemiyolojik çalışmalarla desteklenmektedir . 73-78

Menses Üzerindeki Etkileri

 • artmış adet döngüsü düzenliliği
 • azalmış kan kaybı ve demir eksikliği anemisi insidansında azalma
 • dismenore insidansında azalma

Yumurtlamanın inhibisyonuna bağlı etkiler

 • fonksiyonel yumurtalık kistleri insidansını azalttı
 • ektopik gebeliklerin insidansında azalma

Uzun Dönem Kullanımından Etkiler

 • memede fibroadenom ve fibrokistik hastalığın görülme sıklığını azalttı
 • akut pelvik inflamatuar hastalık insidansını azalttı
 • endometrial kanser insidansı azaldı
 • yumurtalık kanseri insidansını azalttı

Kontrendikasyonlar

KONTRENDİKASYONLARI

Oral kontraseptifler şu anda aşağıdaki koşullara sahip olan kadınlarda kullanılmamalıdır:

 • Tromboflebit veya tromboembolik bozukluklar
 • Derin ven tromboflebit veya tromboembolik bozuklukların geçmişi
 • Bilinen trombofilik koşullar
 • Serebral vasküler veya koroner arter hastalığı (şimdiki veya tarih)
 • Valvüler kalp hastalığı ile komplikasyonlar
 • Kalıcı kan basıncı değerleri ≥160 mm Hg sistolik veya ≥100 mg Hg diyastolik
 • Diyabet ile damar tutulumu
 • Fokal nörolojik semptomlarla baş ağrısı
 • Uzun süreli immobilizasyon ile büyük cerrahi
 • Memenin bilinen veya şüphelenilen karsinomu veya meme kanseri kişisel geçmişi
 • Endometrium veya diğer bilinen veya şüpheli östrojene bağlı neoplazi karsinoması
 • Tanı konmamış anormal genital kanama
 • Önceden hap kullanımı ile gebelik veya sarılık kolestatik sarılık
 • Anormal karaciğer fonksiyonuna sahip akut veya kronik hepatosellüler hastalık
 • Hepatik adenomlar veya karsinomlar
 • Bilinen veya şüphelenilen hamilelik
 • Bu ürünün herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlılık

REFERANSLAR

 1. Hastalık Kontrol Merkezleri ile Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Kurumu Kanser ve Steroid Hormonu Çalışması: Oral kontraseptif kullanımı ve yumurtalık kanseri riski. JAMA 1983; 249: 1596-1599.
 2. Hastalık Kontrol Merkezleri ve Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüleri Kanser ve Steroid Hormonu Çalışması: Kombinasyonun oral kontraseptif kullanımı ve endometrial kanser riski. JAMA 1987; 257: 796-800.
 3. Ory HW. Fonksiyonel over kistleri ve oral kontraseptifler: negatif ilişki cerrahi olarak doğrulandı. JAMA 1974; 228: 68-69.
 4. Ory HW, Cole P, Macmahon B, Hoover R. Oral kontraseptifler ve iyi huylu meme hastalığı riski. N Engl J Med 1976; 294: 419-422.
 5. Ory HW. Kontraseptif olmayan sağlık, oral kontraseptif kullanımdan yararlanır. Fam Plann Perspect 1982; 14: 182-184. 1982; 14: 182-184.
 6. Ory HW, Forrest JD, Lincoln R. Tercihler Yapma: Doğum kontrol yöntemlerinin sağlık risklerini ve yararlarını değerlendirme. New York, Alan Guttmacher Enstitüsü, 1983; s.1.

Klinik Farmakoloji

KLİNİK FARMAKOLOJİ

Farmakodinamik

Kombine oral kontraseptifler gonadotropinlerin baskılanmasıyla etki ederler. Bu hareketin birincil mekanizması yumurtlamanın engellenmesi olmakla birlikte , diğer değişiklikler, servikal mukusdaki değişiklikleri , uterusa sperm girişinin zorluğunu arttıran ve implantasyon olasılığını azaltan endometriyumdaki değişiklikleri de içerir .

Hayvanlarda yapılan çalışmaların yanı sıra reseptör bağlama çalışmaları, desogestrelin biyolojik olarak aktif metaboliti olan 3-keto-desogestrel’in yüksek progestasyonel aktiviteyi minimal intrinsik androjenisite ile birleştirdiğini göstermiştir . 91,92 Bu sonuncunun insanlarda ilgisi bilinmemektedir.

Farmakokinetik

Desogestrel hızla ve neredeyse tamamen emilir ve biyolojik olarak aktif metaboliti olan 3-keto-desogestrel’e dönüştürülür. Oral uygulamayı takiben, 3-keto-desogestrelin serum seviyeleri ile ölçüldüğü üzere, desogestrel’in nispi biyoyararlanımı yaklaşık% 84’dür.

Tek doz Enskyce’den sonraki üçüncü kullanım döngüsünde, 1.4 ± 0.8 saatte maksimum 3-keto-desogestrelin 2,805 ± 1,203 pg / mL (ortalama ± SD) maksimum konsantrasyonlarına ulaşılır. Tek bir dozdan sonra eğrinin altındaki alan 33,858 ± 11,043 pg / mL · saattir. En az 19. gününden itibaren stabil durumda, maksimum 5,840 ± 1,667 pg / mL konsantrasyona 1.4 ± 0.9 saatte ulaşılır. Kararlı durumda minimum 3-keto-desogestrel plazma seviyeleri 1,400 ± 560 pg / mL’dir. AUC0-24, sabit durumda 52.299 ± 17.878 pg / mL · saattir. Tek dozda 3-keto-desogestrel için ortalama AUCo-∞, kararlı durumdaki ortalama AUC0-24’ten önemli ölçüde daha düşüktür. Bu kinetiğinolduğunu gösterir3-keto-desogestrelin, 3-keto-desogestrelin siklusun günlük olarak verilmesiyle uyarılan artan seks hormonu bağlayıcı globulin seviyelerine atfedilen siklusta seks hormonu bağlayıcı globüline bağlanmasındaki bir artışa bağlı olarak lineer olmayanlardır estradiol . Seks hormon bağlayıcı globulin seviyeleri üçüncü tedavi döngüsünde 1. günden (150 ± 64 nmol / L) 21. güne (230 ± 59 nmol / L) önemli ölçüde artmıştır.

3-keto-desogestrel için eliminasyon yarı ömrü, kararlı durumda yaklaşık 38 ± 20 saattir. 3-keto-desogestrel’e ek olarak, diğer faz I metabolitleri, 3a-OH-desogestrel, 3′-OH-desogestrel ve 3a-OH-5a-H-desogestreldir. Bu diğer metabolitlerin herhangi bir farmakolojik etkisinin olduğu bilinmemektedir ve ayrıca kısmen konjügasyon (faz II metabolizması ) ile başta sülfatlar ve glukuronid olmak üzere polar metabolitlere dönüştürülmektedir.

Etinil estradiol hızla ve neredeyse tamamen emilir. Tek doz Enskyce’den sonraki üçüncü kullanım döngüsünde, nispi biyoyararlanım yaklaşık% 83’dür.

Tek doz Enskyce’den sonraki üçüncü kullanım döngüsünde, maksimum 95 ± 34 pg / mL etinil estradiol konsantrasyonuna 1.5 ± 0.8 saatte ulaşılır. AUC0-∞, tek bir dozdan sonra 1.471 ± 268 pg / mL · saattir. En azından 19. gününden itibaren stabil bir durumda, 141 ± 48 pg / mL maksimum etinil estradiol konsantrasyonları yaklaşık 1.4 ± 0.7 saatte ulaşır. Kararlı durumda minimum serum estinol seviyeleri 24 ± 8.3 pg / mL’dir. AUC0-24, sabit durumda 1,117 ± 302 pg / mL · saattir. Tedavi döngüsü 3 sırasında tek bir dozu takiben etinil estradiol için ortalama AUCo-∞, kararlı durumda ortalama AUC0-24’den önemli ölçüde farklı değildir. Bu bulgu, etinil estradiol için doğrusal kinetikleri göstermektedir.

Eliminasyon yarı ömrü, kararlı durumda 26 ± 6.8 saattir. Etinil estradiol, önemli ölçüde bir sistemik konjugasyona (faz II metabolizması) tabidir. Bağırsak duvarı konjugasyonundan kaçan etinil estradiol, faz I metabolizmasına ve hepatik konjügasyona (faz II metabolizması) uğrar. Majör faz I metabolitleri 2-OH-etinil estradiol ve 2-metoksi-etinil estradiol’dur. Safra yoluyla atılan hem etinil estradiol hem de faz I metabolitlerinin sülfat ve glukuronid konjugeleri enterohepatik dolaşıma girebilir .

REFERANSLAR

 1. Kloosterboer, HJ ve diğ. Oral kontrasepsiyonda kullanılan progesteron ve androjen reseptörü bağlanmasında seçicilik. Kontrasepsiyon 1988; 38: 325-32.
 2. Van der Vies, J ve de Visser, J. Desogestrel ile endokrinolojik çalışmalar. Arzneim Forsch / Drug Res, 1983; 33 (I), 2: 231-6.

İlaç Rehberi

HASTA BİLGİSİ

KISA ÖZET HASTANIN PAKETİ TAKVİMİ

Enskyce ™
(desogestrel ve etinil estradiol ) Tabletler USP

Bu ürün (tüm oral kontraseptifler gibi) hamileliği önlemeye yöneliktir. HIV enfeksiyonuna (AIDS) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Hamileliği önlemek için “doğum kontrol hapları” veya “hap” olarak da bilinen oral kontraseptifler alınır ve hiçbir hapı kaçırmadan doğru şekilde alındığında yılda yaklaşık% 1’lik bir başarısızlık oranı vardır. Hapları kaçıran kadınlar dahil edildiğinde tipik başarısızlık oranı yılda yaklaşık% 5’tir. Çoğu kadın için, oral kontraseptifler de ciddi veya hoş olmayan yan etkilerden arındırılmıştır. Bununla birlikte, hapları almayı unutmak hamilelik şansını önemli ölçüde artırır.

Kadınların çoğunluğu için oral kontraseptifler güvenle alınabilir. Ancak, yaşamı tehdit edebilecek veya geçici veya kalıcı bir sakatlığa neden olabilecek ciddi hastalıklar geliştirme riski yüksek olan bazı kadınlar vardır. Aşağıdaki durumlarda oral kontraseptif almakla ilişkili riskler önemli ölçüde artar:

 • duman
 • sahip yüksek tansiyon , şeker hastalığı , yüksek kolesterol
 • pıhtılaşma bozukluğu, kalp krizi , inme , anjina pektoris , meme kanseri veya seks organları, sarılık veya malign veya iyi huylu karaciğer tümörleri var mıdır?

Her ne kadar kardiyovasküler hastalık riskleri 40 yaşından sonra oral kontraseptif kullanımı ile artırılabilirse de, sigara içmeyen kadınlar (daha düşük dozlu yeni formülasyonlar olsa bile), yaşlı kadınlarda gebelikle ilişkili daha fazla potansiyel sağlık riski de vardır.

Hamile olduğunuzu veya açıklanamayan vajinal kanamayla karşılaştığınızdan şüpheleniyorsanız hapı almamalısınız.

Sigara içiyorsanız ve 35 yaşın üzerindeyse Enskyce kullanmayın. Sigara içmek, kalp krizi, kan pıhtıları veya felçten ölüm de dahil olmak üzere, kombine oral kontraseptiflerden ciddi kardiyovasküler yan etkiler (kalp ve kan damarı problemleri) riskinizi artırır. Bu risk yaş ve sigara içtiğiniz sigara ile artar.

Hapın çoğu yan etkisi ciddi değildir. En yaygın görülen bu tür etkiler mide bulantısı, kusma, adet dönemleri arasında kanama, kilo alma, göğüs hassasiyeti, baş ağrısı ve kontakt lens kullanımı güçlüğüdür. Bu yan etkiler, özellikle bulantı ve kusma, kullanımın ilk üç ayında düşebilir.

Hapın ciddi yan etkileri, özellikle de sağlığınız iyi ve gençseniz, çok seyrek görülür. Ancak, aşağıdaki tıbbi durumların hap tarafından ilişkilendirildiğini veya daha da kötüye gittiğini bilmelisiniz:

 1. Bacaklarda ( tromboflebit ) veya akciğerlerde ( pulmoner emboli ) kan pıhtıları , beyindeki kan damarının durması veya kopması (inme), kalpteki kan damarlarının tıkanması (kalp krizi veya angina pektoris) veya vücudun diğer organları. Yukarıda belirtildiği gibi, sigara içmek kalp krizi ve felç riskini ve ardından ciddi tıbbi sonuçları artırır.
 2. Nadir durumlarda, oral kontraseptifler iyi huylu fakat tehlikeli karaciğer tümörlerine neden olabilir. Bu iyi huylu karaciğer tümörleri rüptüre olabilir ve ölümcül iç kanamaya neden olabilir . Ek olarak, bazı çalışmalar karaciğer kanseri gelişme riskini artırmaktadır. Bununla birlikte, karaciğer kanserleri nadirdir.
 3. Yüksek tansiyon, ilaç durduğunda kan basıncı genellikle normale döner.

Bu ciddi yan etkilerle ilişkili semptomlar, hap tedarikinizle birlikte verilen detaylı hasta etiketinde tartışılmaktadır. Hapı alırken olağandışı bir fiziksel rahatsızlık fark ederseniz, sağlık uzmanınıza bildirin. Ek olarak, rifampin , bosentan gibi ilaçlar , ayrıca bazı nöbet ilaçları ve St. John’s wort (Hypericum perforatum) içeren bitkisel preparatlar oral kontraseptif etkinliğini azaltabilir.

Oral kontraseptifler epilepside kullanılan bir nöbet ilacı olan lamotrijin (LAMICTAL®) ile etkileşime girebilir . Bu, nöbet riskini artırabilir, böylece sağlık uzmanınızın lamotrijin dozunu ayarlaması gerekebilir.

Çeşitli çalışmalar meme kanseri ve oral kontraseptif kullanımı arasındaki ilişki hakkında çelişkili raporlar vermektedir . Oral kontraseptif kullanımı, özellikle genç yaşta hormonal kontraseptifler kullandıktan sonra meme kanseri tanısı koyma şansınızı hafifletebilir. Hormonal kontraseptif kullanmayı bıraktıktan sonra, meme kanseri tanısı koyma şansı geri dönmeye başlar. Bir sağlık uzmanı tarafından düzenli meme muayenesi yaptırmalı ve kendi göğüslerini aylık olarak incelemeniz gerekir. Bir aile öyküsüvarsa veya meme nodülü veya anormal bir mamogramınız varsa, sağlık uzmanınıza söyleyin.. Halen meme kanseri olan veya sahip olan kadınlar oral kontraseptif kullanmamalıdırlar çünkü meme kanseri genellikle hormona duyarlı bir tümördür.

Bazı çalışmalar, oral kontraseptif kullanan kadınlarda serviks kanseri insidansında bir artış bulmuştur . Ancak, bu bulgu oral kontraseptif kullanımı dışındaki faktörlerle ilişkili olabilir. Hapın bu tür kansere neden olabileceği olasılığını dışlamak için yeterli kanıt yoktur.

Hapı almak bazı önemli kontraseptif olmayan faydalar sağlar. Bunlar arasında daha az ağrılı adet kanaması , daha az adet kanaması ve anemi , daha az sayıda pelvikenfeksiyon, daha az sayıda yumurtalık kanseri ve uterusun kaplaması sayılabilir .

Sağlık uzmanınızla yaşadığınız herhangi bir tıbbi durumu tartışmaya varın. Sağlık uzmanınız, oral kontraseptifleri reçete etmeden önce tıbbi ve aile geçmişini alacak ve sizi muayene edecektir. Fiziksel muayene istenirse başka bir zamana ertelenebilir ve sağlık uzmanı onu ertelemek için iyi bir tıbbi uygulama olduğuna inanır. Oral kontraseptif alırken yılda en az bir kez yeniden gözden geçirilmelidir. Ayrıntılı hasta bilgilendirme etiketi, sağlık uzmanınızla birlikte okumayı ve tartışmanızı sağlayacak daha fazla bilgi verir.

Bu ürün (tüm oral kontraseptifler gibi) hamileliği önlemeye yöneliktir. HIV (AIDS) ve klamidya, genital herpes, genital siğiller, gonore, hepatit B ve sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşmasına karşı koruma sağlamaz.

PİSİNİ NASIL ALINIR?

NEDEN ÖNEMLİ NOKTALAR

HAYVANLARINIZI ALMADAN ÖNCE:

 1. BU YÖNÜ OKUYUNUZDAN EMİN OLUN:

İlaçlarını almaya başlamadan önce.

Herzaman ne yapacağınızdan emin değilsiniz.

 1. YEMEĞİ ALMAK İÇİN DOĞRU YOL, AYNI ZAMANINDA HER GÜN BİR YEMEK ALIR.

Hapları kaçırırsan hamile kalabilirsin. Bu paketin geç başlatılmasını içerir.

Kaçırdığınız daha fazla hap, daha çok hamile kalmanız muhtemeldir.

 1. BİRÇOK KADIN KESİNTİSİZ VEYA LAMBA KANALI VARDIR VEYA İLK 1-3 AMBALAJ PAKETİ SIRASINDA SAHİPLERİNE BAĞLI OLABİLİR. Midenizde hasta hissediyorsanız, hapı almayı bırakmayın. Sorun genellikle gider. Eğer gitmezse, sağlık uzmanınıza danışın.
 2. MISSING PILLS, bu kaçırılmış hapları oluştururken bile, SPOTTING VEYA LIGHT BLEEDING neden olabilir.

Cevapsız hapları telafi etmek için 2 hap aldığınız günlerde, karnınıza da biraz hasta olabilirsiniz.

 1. VİZE VEYA DİYARIRLIK VARSA veya BAZI TIBBİ ALINIRSA, haplarınız da çalışmayabilir.

Sağlık uzmanınızla görüşünceye kadar bir destek yöntemi (prezervatif veya spermisitler gibi) kullanın.

 1. HASTANIN ALINMASI GEREKEN SORUN GİDERİLİYORSA, sağlık uzmanınıza hap almayı nasıl kolaylaştıracağınız ya da başka bir doğum kontrol yöntemini kullanma hakkında konuşun.
 2. BU SORUNLARDAKİ BİLGİLER HAKKINDA HERHANGİ BİR SORU VARSA VEYA BİLİNMİYORSANIZ, sağlık uzmanınızı arayın.

HAYVANLARINIZI ALMADAN ÖNCE

 1. SİZİN PILL’İNİZİ ALMAK İSTEDİĞİNİZ NE ZAMANINIZIN ZAMANI.

Her gün aynı zamanda onu almak önemlidir.

 1. senin hapise bak:

Hap paketi, 3 hafta boyunca almak için 21 hafif turuncu “aktif” hap (hormonlu), ardından 1 hafta yeşil “hatırlatma” hapları (hormonsuz) takip eder.

 1. AYRICA BULUN:
 2. Paketin hap almaya başladığı yer
 3. hapları almak için hangi sırada
 4. Hap paketinin fotoğrafını ve bu paketi aşağıda kullanmak için ek talimatları kontrol edin.
 5. TÜM ZAMANLARDA HAZIR OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN:

Hapları kaçırırsanız bir yedekleme yöntemi olarak kullanmak için bir başka doğum kontrol (prezervatif veya spermisit gibi).

EXTRA, TAM PILL PAKETİ.

FIRINLARIN İLK PAKETİNİ BAŞLAMAK

İlk paketinizi almaya başlamak için hangi gün seçeneğiniz var. Enskyce, Sunday Start için önceden ayarlanmış olan cüzdanda mevcuttur. 1. Gün Başlangıç ​​da sağlanır. Sizin için en uygun gün olan sağlık uzmanınıza karar verin. Hatırlanması kolay bir günün saati seçin.

GÜN 1 BAŞLANGIÇ:

 1. İlk paketin ilk hafif turuncu “aktif” hapını, döneminizin ilk 24 saati boyunca alın.
 2. Sürenin başlangıcında hapı başlattığınız için, bir doğum kontrol metodu kullanmanız gerekmeyecektir.

PAZAR BAŞLANGIÇ:

 1. Eğer hala kanamış olsanız bile, ilk paketin ilk hafif turuncu “aktif” hapını, döneminiz başladıktan sonra Pazar günü açınız. Süreniz Pazar günü başlarsa, aynı gün paketi başlatın.
 2. Doğumdan sonra başka bir doğum kontrol yöntemini kullanın, örneğin bir prezervatif ya da spermisit gibi bir destek yöntemi olarak Pazar günü dilediğiniz zaman ilk paketinizi bir sonraki Pazar gününe (7 gün) kadar başlatın.

AYLIKTA YAPILMASI GEREKENLER

 1. PAKETİN BOŞALTILMASI ÜZERİNDE HER ZAMAN AYNI ZAMAN BİRİNDE ALIN.

Aylık periyotlar arasında lekeleniyor veya kanıyorsanız veya midenizde (mide bulantısı) hissediyorsanız bile hapları atlamayın.

Çok sık seks yapmasanız bile hapları atlamayın.

 1. BİR AMBALA BİTİRDİĞİNİZDE YA DA YAĞLARINIZI MARKALARINIZI DEĞİŞTİRİN:

Son yeşil “hatırlatma” hapından sonraki gün sonraki paketi başlatın. Paketler arasında herhangi bir gün beklemeyin.

BUNLARI HİÇBİR MİSİNİZ OLURSA NE YAPMALI

1 hafif turuncu “aktif” hapı özlüyorsanız:

 1. Hatırladığınız anda onu alın. Sıradaki zamanda bir sonraki hapı al. Bu, 1 günde 2 hap alabileceğiniz anlamına gelir.
 2. Cinsiyetiniz varsa yedek doğum kontrol yöntemini kullanmanıza gerek yoktur.

Eğer paketinize HAFTA 1 VEYA HAFTA 2’de bir satırda 2 hafif turuncu “aktif” hapı MISS:

 1. Hatırladığınız günde 2 hap al ve ertesi gün 2 hap al.
 2. Daha sonra paketi bitirene kadar 1 hap alın.
 3. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

3RD HAFTASI’nda arka arkaya 2 açık turuncu “aktif” hapı MISS:

 1. Eğer 1. Gün Starter iseniz:

Hap paketinin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket başlatın.

Pazar Başlangıç ​​Noktasıysanız:

Pazar gününe kadar her gün 1 hap almayı unutmayın. Pazar günü, paketin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket hapı başlatın.

 1. Bu ay sizin periyodunuz olmayabilir, ancak bu bekleniyor. Ancak, 2 aylık periyotlarınızı kaçırırsanız, hamile olduğunuz için sağlık uzmanınızı arayın.
 2. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

Bir satırda 3 VEYA DAHA FAZLA açık turuncu “aktif” hapı kaçırırsanız (ilk 3 hafta boyunca):

 1. Eğer 1. Gün Starter iseniz:

Hap paketinin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket başlatın.

Pazar Başlangıç ​​Noktasıysanız:

Pazar gününe kadar her gün 1 hap almayı unutmayın. Pazar günü, paketin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket hapı başlatın.

 1. Bu ay sizin periyodunuz olmayabilir, ancak bu bekleniyor. Ancak, 2 aylık periyotlarınızı kaçırırsanız, hamile olduğunuz için sağlık uzmanınızı arayın.
 2. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

BİR HATIRLATICI:

 1. Haftada 7 yeşil “hatırlatma” hapından birini unutursanız:

THROW, kaçırdığınız hapları kaçırmayın.

Paket boşalana kadar her gün 1 hap almayı sürdürün.

Yedekleme yöntemine ihtiyacınız yoktur.

NEDEN, AĞIRSANIZ HAYVANLAR HAKKINDA NE YAPACAĞINIZDAN EMİN OLMAYAN DURUMUNDA:

Seks yaptığınız zaman bir YEDEKLEME YÖNTEMİ kullanın.

Sağlık uzmanınıza ulaşana kadar HER HAFTA BİR AKILLI TURUNDA “AKTİF” YAĞ ALINAMAYIN.

CÜZDAN KULLANIM TALİMATI

 1. Blister kart içeren cüzdanı açın. 21 açık turuncu “aktif” hap ve 7 yeşil “hatırlatma” hapı vardır.
 2. Cüzdan, Pazar Başlangıcı için kurulmanıza gelir. Pazar günü hap almaya başlarsanız, adet döneminiz başladıktan sonra ilk Pazar günü ilk hafif turuncu hapınızı alın. Eğer döneminiz Pazar günü başlıyorsa, o gün ilk hapınızı alın. Başparmağınız veya işaret parmağınızla ilk açık turuncu “aktif” hapını (Pazar günü) aşağı doğru itin. Hap, paketin arkasındaki bir delikten dışarı çıkacaktır.
 3. “Gün 1” de hap almaya başlayacaksanız, ilişikteki takvim etiketi sağlanmış ve cüzdanın üzerine basılmış olan takvim üzerine yerleştirilecektir. Etiketi yerinde koymak için, haftanın doğru başlangıç ​​gününü belirleyin, o gün etiketini takvim etiketinde bulun ve o gün etiketini cüzdandaki basılı takvim üzerine yapıştırın. Parmağınızın veya işaret parmağınızın bulunduğu açık turuncu “aktif” hapını aşağı doğru bastırın. Hap, paketin arkasındaki bir delikten dışarı çıkacaktır.
 4. Çekeceğiniz ilk açık turuncu “aktif” hap, START ile gösterilir ve cüzdanda belirtildiği gibi siyah Day Arrow ile hizalanır. Ayrıntılar için, aşağıdaki resimde yer alan yönergelere bakın. Üçüncü haftanın son gününe kadar hiçbir hap kalmayıncaya kadar günde bir hap almayı sürdürün.
 1. Ertesi gün, cüzdanın yeşil olan “hatırlatma” hapını, haftanın olduğu gün ile ilgili olan cüzdandan alır. Yedi hap alınana kadar her gün yeşil bir hap alın. Bu süre zarfında döneminiz başlamalıdır.
 2. Tüm yeşil hapları aldıktan sonra, blister kart içeren yeni bir cüzdanı başlatın (“Kullanım Talimatları” nda yukarıdaki Adım 1’e bakın) ve bir sonraki gün ilk hafif turuncu “aktif” hapı alın, döneminiz bitse bile henüz bitmedi.

DEPOLAMA

25 ° C’de saklayın; geziler 15 ° ila 30 ° C’ye izin verilir (59 ° ila 86 ° F). [USP Kontrollü Oda Sıcaklığına bakın].

DETAYLI HASTA ETİKETLEME

Bu ürün (tüm oral kontraseptifler gibi) hamileliği önlemeye yöneliktir. HIV enfeksiyonuna (AIDS) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

LÜTFEN DİKKAT: Bu etiketleme zaman zaman gözden geçirilir ve önemli yeni tıbbi bilgiler kullanıma sunulur. Bu nedenle, bu etiketlemeyi dikkatli bir şekilde inceleyin.

Aşağıdaki oral kontraseptif ürün , iki çeşit dişi hormon olan bir progestojen ve östrojenin bir kombinasyonunu içerir :

Enskyce ™ (desogestrel ve ethinyl estradiol) Tabletler

Her açık turuncu tablet, 0.15 mg desogestrel ve 0.03 mg etinil estradiol içerir. Her yeşil tablet, inert bileşenler içerir.

Giriş

Oral kontraseptif (doğum kontrol hapı veya hap) kullanmayı düşünen herhangi bir kadın, bu doğum kontrol yöntemini kullanmanın yararlarını ve risklerini anlamalıdır. Bu hasta etiketlemesi size bu kararı vermeniz için ihtiyaç duyacağınız bilgilerin çoğunu verecektir ve aynı zamanda hapın ciddi yan etkilerini geliştirme riskinizin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Hapı nasıl kullanacağınızı, mümkün olduğunca etkili olacak şekilde söyleyecektir. Bununla birlikte, bu etiketleme sizin ve sağlık uzmanınız arasındaki dikkatli bir tartışmanın yerini almaz. Bu etiketlemede verilen bilgileri, hem ilacı kullanmaya başladığınız zaman hem de revizisyonlarınız sırasında onunla konuşmalısınız. Ayrıca, hapishanedeyken düzenli sağlık muayeneleriyle ilgili sağlık uzmanınızın tavsiyelerini de izlemelisiniz.

Oral Kontraseptiflerin Etkinliği

Hamileliği önlemek için oral kontraseptifler veya “doğum kontrol hapları” veya “hap” kullanılır ve diğer çoğu cerrahi olmayan doğum kontrol yöntemlerinden daha etkilidir. Herhangi bir hapı kaçırmadan doğru şekilde alındıklarında, gebe kalma şansı yaklaşık% 1’dir (her yıl 100 kadın için 1 hamilelik). Her zaman hapları tam olarak doğru olarak almayan kadınlar da dahil olmak üzere tipik başarısızlık oranları yılda yaklaşık% 5’dir. Bir adet döngüsü sırasında her kaçırılmış hap ile hamile olma şansı artar.

Karşılaştırmada, ilk yıl boyunca doğum kontrolü dışındaki diğer cerrahi yöntemler için tipik başarısızlık oranları şöyledir:

İmplant : <% 1 Erkek sterilizasyonu: <% 1
Enjeksiyon: <% 1 Spermisitli Servikal Kapak :% 20 – 40
RİA :% 1 ila% 2 Prezervatif tek başına (erkek):% 14
Spermisitli diyafram :% 20 Prezervatif tek başına (kadın):% 21
Tek başına spermisitler:% 26 Periyodik yoksunluk :% 25
Vajinal sünger:% 20 – 40 Çekilme:% 19
Kadın sterilizasyonu: <% 1 Yöntem yok:% 85

SÖZLÜK VEYA SÖZ KONUSU ALINMALIDIR

Sigara içiyorsanız ve 35 yaşın üzerindeyse Enskyce kullanmayın. Sigara içmek, kalp krizi, kan pıhtıları veya felçten ölüm de dahil olmak üzere, kombine oral kontraseptiflerden ciddi kardiyovasküler yan etkiler (kalp ve kan damarı problemleri) riskinizi artırır. Bu risk yaş ve sigara içtiğiniz sigara ile artar.

Bazı kadınlar hapı kullanmamalıdır. Örneğin, aşağıdaki koşullardan herhangi birine sahipseniz hapı almamalısınız:

 • Kalp krizi veya inme hikayesi
 • Bacaklarda (tromboflebit), akciğerlerde (pulmoner emboli ) veya gözlerde kan pıhtıları
 • Bacaklarınızın derin damarlarında kan pıhtıları geçmişi
 • Kan pıhtısını normalden daha fazla tutan kalıtsal bir problem
 • Göğüs ağrısı (angina pektoris)
 • Bilinen veya şüphelenilen meme kanseri veya rahim, rahim ağzı veya vajina astarı kanseri
 • Açıklanamayan vajinal kanama (sağlık uzmanınız tarafından tanıya ulaşıncaya kadar)
 • Hamilelik sırasında veya hapın daha önceki kullanımı sırasında gözlerin veya cildin (sarılık) beyazlarının sararması
 • Karaciğer tümörü (iyi huylu veya kanserli)
 • Bilinen veya şüphelenilen hamilelik
 • Uzun süreli yatak istirahatı ile ameliyat yapmayı planlıyorsanız

Bu şartlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınıza söyleyin. Sağlık uzmanınız başka bir doğum kontrolü yöntemini önerebilir.

Oral Kontraseptif Kullanmadan Önce Diğer Hususlar

Varsa veya sahipseniz sağlık uzmanınıza söyleyin:

 • Meme nodülleri, memenin fibrokistik hastalığı, anormal meme röntgeni veya mamogram
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kolesterol veya trigliserit
 • Yüksek tansiyon
 • Migren veya diğer baş ağrıları veya epilepsi
 • Ruhsal depresyon
 • Safra kesesi , karaciğer, kalp ya da böbrek hastalığı
 • Yetersiz veya düzensiz adet dönemleri tarihi

Bu koşullardan herhangi birisine sahip kadınlar, oral kontraseptif kullanmayı tercih ederse, genellikle sağlık uzmanları tarafından kontrol edilmelidir.

Ayrıca, sigara içiyorsanız veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bilgi verdiğinizden emin olun.

Oral Kontraseptif Alma Riskleri

 1. Kan pıhtıları geliştirme riski

Kan pıhtıları ve kan damarlarının tıkanması, oral kontraseptiflerin alınmasının en ciddi yan etkilerinden biridir ve ölüm veya ciddi sakatlıklara neden olabilir. Özellikle sigara içiyorsanız, obezseniz veya 35 yaşından büyükseniz ciddi kan pıhtıları oluşabilir . Ciddi kan pıhtılarının ortaya çıkması daha olasıdır:

 1. İlk doğum kontrol hapları almaya başla
 2. Aynı veya farklı doğum kontrol haplarını bir ay veya daha uzun süre kullanmadıktan sonra yeniden başlatın

Özellikle, bacaklardaki bir pıhtı tromboflebitise ve akciğerlere giden bir pıhtıya neden olabilir, bu da kanın akciğerlere taşınan damarının ani bir şekilde bloke olmasına neden olabilir. Bu yan etkilerin riskleri, Enskyce gibi bazı diğer düşük dozlu ilaçlara kıyasla, desogestrel içeren oral kontraseptiflerle daha fazla olabilir. Nadiren, gözün kan damarlarında pıhtılar oluşur ve körlüğe, çift görmeye veya görme bozukluğuna neden olabilir.

Eğer doğum kontrol hapı alırsanız ve seçmeli derse ihtiyacınız varsa cerrahiye ihtiyacınız varsa, uzun süre hastalık veya yaralanma için yatakta kalmanız veya kısa süre önce bir bebek vermeniz gerekiyorsa, kan pıhtıları geliştirme riski taşıyabilirsiniz. Ameliyattan 3-4 hafta önce oral kontraseptiflerin durdurulması ve ameliyattan iki hafta sonra veya yatak istirahatı sırasında oral kontraseptif kullanmama konusunda sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Ayrıca bir bebeğin doğumundan hemen sonra oral kontraseptif almamalısınız. Emzirmiyorsanız doğumdan sonra en az dört hafta beklemek tavsiye edilir. Emziriyorsanız, çocuğunuzu hapı kullanmadan önce kestirene kadar beklemeniz gerekir. (GENEL ÖNLEMLER’de Breas sfeeding bölümüne de bakınız).

Oral kontraseptif kullanıcılarda dolaşım hastalığı riski yüksek dozlu hap kullanıcılarında daha yüksek olabilir.

Oral kontraseptiflerle ilişkili venöz tromboembolik hastalık riski, kullanım süresi ile artmaz ve hap kullanımının durdurulmasından sonra kaybolur. Anormal kan pıhtılaşması riski, hem kullanıcı hem de oral kontraseptif olmayanlarda yaşla birlikte artmaktadır, ancak oral kontraseptif riskinin artması her yaşta mevcut görünmektedir. 20-44 yaş arası kadınlar için, anormal pıhtılaşma nedeniyle her yıl oral kontraseptif kullanan yaklaşık 2,000’in 1’ine yatırılacağı tahmin edilmektedir. Aynı yaş grubundaki bayan olmayanlar arasında, her yıl 20.000 kişiden 1’i hastaneye yatırılacaktır. Genel olarak oral kontraseptif kullananlar için, 15 ile 34 yaş arasındaki kadınlarda dolaşım bozukluğu nedeniyle ölüm riskinin yılda 12.000’de 1 olduğu, bu oranın ise yılda 50.000’de 1 olduğu tahmin edilmektedir. . 35-44 yaş grubunda

 1. Kalp krizi ve felç

Oral kontraseptifler, inme (beyinde kan damarlarının durması veya kopması) ve anjina pektoris ve kalp krizleri (kalpteki kan damarlarının tıkanması) eğilimini artırabilir. Bu koşullardan herhangi biri ölüm veya ciddi sakatlıklara neden olabilir.

Sigara içmek kalp krizi ve felç geçirme olasılığını büyük ölçüde artırır. Ayrıca, sigara kullanımı ve oral kontraseptif kullanımı kalp hastalığının gelişmesi ve ölmesi olasılığını büyük ölçüde artırmaktadır .

 1. Safra Kesesi Hastalığı

Oral kontraseptif kullananlar muhtemelen safra kesesi hastalığına sahip olmayanlara göre daha büyük risk taşırlar, ancak bu risk yüksek dozda östrojen içeren haplarla ilgili olabilir .

 1. Karaciğer Tümörleri

Nadir durumlarda, oral kontraseptifler iyi huylu fakat tehlikeli karaciğer tümörlerine neden olabilir. Bu iyi huylu karaciğer tümörleri rüptüre olabilir ve ölümcül iç kanamaya neden olabilir. Ek olarak, bazı çalışmalar karaciğer kanseri gelişme riskini artırmaktadır. Bununla birlikte, karaciğer kanserleri nadirdir.

 1. Üreme Organları ve Göğüslerinin Kanseri

Çeşitli çalışmalar meme kanseri ve oral kontraseptif kullanımı arasındaki ilişki hakkında çelişkili raporlar vermektedir. Oral kontraseptif kullanımı, özellikle genç yaşta hormonal kontraseptifler kullandıktan sonra meme kanseri tanısı koyma şansınızı hafifletebilir. Hormonal kontraseptif kullanmayı bıraktıktan sonra, meme kanseri tanısı koyma şansı geri dönmeye başlar. Bir sağlık uzmanı tarafından düzenli meme muayenesi yaptırmalı ve kendi göğüslerini aylık olarak incelemeniz gerekir. Bir aile öyküsü varsa veya meme nodülü veya anormal bir mamogramınız varsa, sağlık uzmanınıza söyleyin. Halen meme kanseri olan veya sahip olan kadınlar oral kontraseptif kullanmamalıdırlar çünkü meme kanseri genellikle hormona duyarlı bir tümördür.

Bazı çalışmalar, oral kontraseptif kullanan kadınlarda serviks kanseri insidansında bir artış bulmuştur. Ancak, bu bulgu oral kontraseptif kullanımı dışındaki faktörlerle ilişkili olabilir. Hapların bu tür kansere neden olma olasılığını dışlamak için yeterli kanıt yoktur.

Doğum Kontrol Yöntemi veya Gebelikten Ölümün Tahmini Risk

Tüm doğum kontrolü ve gebelik yöntemleri, sakatlığa veya ölüme yol açabilecek bazı hastalıklar geliştirme riskiyle ilişkilidir. Farklı doğum kontrol yöntemleri ve gebelikle ilişkili ölüm sayısının tahmini hesaplanmış ve aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

100.000 KONFORLU KADINLARDA DOĞUM GÜVENLİĞİ KONTROLÜ İLE İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ DOĞUMLA İLGİLİ YILLIK SAYISI VEYA YÖNTEM İLE İLGİLİ DOĞUM NUMARASI

Kontrol ve sonuç yöntemi 15 ila 19 20-24 25 ila 29 30 ila 34 35 ila 39 40 ila 44
Doğurganlık kontrol yöntemleri yok * 7 7.4 9.1 14.8 25,7 28.2
Oral kontraseptif sigara içmeyen † 0.3 0.5 0.9 1.9 13.8 31.6
Oral kontraseptifler sigara içen † 2.2 3.4 6.6 13.5 51.1 117.2
RİA † 0.8 0,08 1.0 1.0 1.4 1.4
Prezervatif * 1.1 1.6 0.7 0.2 0.3 0.4
Diyafram / spermisit * 1.9 1.2 1.2 1.3 2.2 2.8
Periyodik yoksunluk * 2.5 1.6 1.6 1.7 2.9 3.6
* Ölümler, doğuma bağlı
† Ölümler, yönteme bağlı

Yukarıdaki tabloda, herhangi bir doğum kontrol yönteminden ölüm riski, sigara içmese bile 40 yaşın üzerinde sigara kullanan ve kullanan kullanıcıları, doğum kontrol hapı dışındakiler dışında, doğum riskinden daha azdır. Tabloda, 15 ila 39 yaşlarındaki kadınlar için ölüm riskinin gebelikte en yüksek olduğu (yaşına bağlı olarak 100.000 kadın için 7 ila 26 ölüm) olduğu görülmektedir. Sigara içmeyen hap kullanıcıları arasında, ölüm riski her yaş grubu için hamilelikle ilişkili olandan daha düşüktür, ancak 40 yaşın üzerinde olmasına rağmen, risk, hamilelikle ilişkili 28’e kıyasla, 100.000 kadın için 32’ye yükselir. yaş. Ancak, sigara içen ve 35 yaşın üzerinde olan hap kullanıcıları için tahmini ölüm sayısı, diğer doğum kontrol yöntemleri için olanları aşmaktadır. Eğer bir kadın 40 yaşın üzerindeyse ve sigara içerse

Sigara içmeyen 40 yaş üstü kadınların oral kontraseptif almamaları önerisi, daha yaşlı, daha yüksek dozlu haplardan alınan bilgilere dayanmaktadır. FDA Danışma Kurulu bu konuyu 1989’da tartışmış ve 40 yaşın üzerindeki sağlıklı, sigara içmeyen kadınlar tarafından düşük doz oral kontraseptif kullanımın faydalarının olası risklerden ağır olabileceğini önermiştir. Tüm kadınlar, oral kontraseptif alan tüm yaşlı kadınlar olarak, bireysel hasta ihtiyaçları ile uyumlu olan en az miktarda östrojen ve progestojen içeren bir oral kontraseptif almalıdır.

Uyarı sinyalleri

Oral kontraseptif kullanırken bu olumsuz etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, hemen sağlık uzmanınızı arayın:

 • Keskin göğüs ağrısı, kan öksürüğü veya ani nefes darlığı (akciğerin olası pıhtılarını gösterir)
 • Ağrı calf (bacak olası bir pıhtı işaret eder)
 • Göğüs ağrısını veya göğsün ağırlığını kırma (olası kalp krizini gösteren)
 • Ani şiddetli baş ağrısı veya kusma, baş dönmesi veya bayılma , görme veya konuşma bozukluğu, halsizlik veya kol veya bacaktaki uyuşma (olası inmeyi gösterir)
 • Ani kısmi veya tam görme kaybı (gözdeki olası pıhtıyı gösteren)
 • Göğüs topaklar (göğsün olası meme kanseri veya fibrokistik hastalığını gösterir; sağlık uzmanınıza göğüslerinizi nasıl muayene edeceğinizi göstermesini isteyin)
 • Mide bölgesindeki şiddetli ağrı veya hassasiyet (muhtemelen yırtılmış karaciğer tümörünü gösterir)
 • Uykuda güçlük, halsizlik, enerji eksikliği, yorgunluk veya duygudurum değişikliği (muhtemelen şiddetli depresyonu gösterir)
 • Sıklıkla ateş, yorgunluk, iştahsızlık, koyu renkli idrar veya açık renkli bağırsak hareketleri (olası karaciğer problemlerini gösteren) eşlik eden sarılık veya cildin sararması.

Oral Kontraseptiflerin Yan Etkileri

 1. Vajinal Kanama

Hapları alırken düzensiz vajinal kanama veya lekelenme oluşabilir. Düzensiz kanama, adet dönemleri arasındaki hafif lekelenmeden, düzenli bir döneme çok benzeyen bir kanamaya kadar değişebilir. Düzensiz kanama en sık oral kontraseptif kullanımın ilk birkaç ayında meydana gelir, fakat aynı zamanda hapı bir süreliğine aldıktan sonra da oluşabilir. Böyle bir kanama geçici olabilir ve genellikle ciddi bir problemi belirtmez. Haplarınızı programa almaya devam etmek önemlidir. Kanama birden fazla döngüde ortaya çıkarsa veya birkaç günden fazla sürerse, sağlık uzmanınızla konuşun.

 1. Kontakt Lensler

Kontakt lens kullanıyorsanız ve vizörde bir değişiklik fark ederseniz veya lenslerinizi takamıyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

 1. Sıvı Tutma

Oral kontraseptifler, parmakların veya ayak bileklerinin şişmesiyle ödem (sıvı tutulması) ve kan basıncınızı artırabilir. Sıvı tutulmasıyla karşılaşırsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

 1. Melazma

Cildin sivilceli bir karartması, özellikle de yüzün devam etmesi mümkündür.

 1. Diğer Yan Etkiler

Diğer yan etkiler arasında bulantı ve kusma, iştahta değişiklik, baş ağrısı, sinirlilik, depresyon, baş dönmesi, saç dökülmesi saç dökülmesi, döküntü, vajinal enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar sayılabilir.

Bu yan etkilerden herhangi biri sizi rahatsız ediyorsa, sağlık uzmanınızı arayın.

Genel önlemler

 1. Hamilelikten Önce veya Erken Dönemlerde Oral Kontraseptiflerin Eksik Dönemleri ve Kullanımı

Bir ilaç döngüsünü tamamladıktan sonra düzenli olarak menstrüel olamayacağınız zamanlar olabilir. Haplarınızı düzenli olarak aldıysanız ve bir adet dönemini kaçırdıysanız, bir sonraki döngü için haplarınızı almaya devam edin, ancak bunu yapmadan önce sağlık uzmanınıza bilgi verdiğinizden emin olun. Hapları günlük olarak talimatlara göre almadıysanız ve adet dönemini kaçırdıysanız, hamile olabilirsiniz. İki ardışık adet dönemini kaçırdıysanız, hamile olabilirsiniz. Hamile olup olmadığınızı belirlemek için hemen sağlık uzmanınıza danışın. Hamilelik doğrulanırsa oral kontraseptif almayı bırakın.

Oral kontraseptif kullanımın, erken gebelikte yanlışlıkla alındığında, doğum kusurlarında artış ile ilişkili olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Önceleri, birkaç çalışma oral kontraseptiflerin doğum kusurlarıyla ilişkili olabileceğini bildirmiştir, ancak bu bulgular daha yeni çalışmalarda görülmemiştir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında oral kontraseptif kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasında aldığınız herhangi bir ilacın doğmamış çocuğuna yönelik riskler hakkında sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

 1. Emzirme sırasında

Emziriyorsanız, oral kontraseptiflere başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın. İlacın bir kısmı çocuğa sütü geçirir. Ciltte sararma (sarılık) ve göğüs büyütme de dahil olmak üzere çocuk üzerinde birkaç yan etki bildirilmiştir. Ayrıca, oral kontraseptifler sütünüzün miktarını ve kalitesini düşürebilir. Mümkünse, emzirirken oral kontraseptif kullanmayın. Emzirmenin hamile kalmasından sadece kısmi korunma sağladığından ve bu kısmi koruma uzun süre emzirdiğinizde önemli ölçüde azaldığından, başka bir kontrasepsiyon yöntemi kullanmalısınız. Oral kontraseptifleri ancak çocuğunuzu tamamen kestikten sonra başlamayı düşünmelisiniz.

 1. Laboratuvar Testleri

Herhangi bir laboratuvar testi için programlanmışsanız, sağlık uzmanınıza doğum kontrol hapı aldığınızı söyleyin. Bazı kan testleri doğum kontrol haplarından etkilenebilir.

 1. İlaç Etkileşimleri

Sağlık uzmanınıza aldığınız tüm ilaçlar ve bitkisel ürünler hakkında bilgi verin.

Bazı ilaçlar ve bitkisel ürünler, bunlarla sınırlı olmamak üzere, hormonal doğum kontrolünü daha az etkili hale getirebilir:

 • Bazı nöbet ilaçları ( karbamazepin , felbamat, okskarbazepin , fenitoin , rufinamid ve topiramat)
 • aprepitantın
 • barbitüratlar
 • bosentan
 • colesevelam
 • griseofulvin
 • HIV ilaçlarının bazı kombinasyonları (nelfinavir, ritonavir, ritonavir ile güçlendirilmiş proteaz inhibitörleri)
 • Bazı non nükleosid revers transkriptaz inhibitörleri (nevirapin)
 • rifampin ve rifabutin
 • Sarı Kantaron

Enskyce’i daha az etkili hale getirebilecek ilaçlar alırken başka bir doğum kontrol yöntemi (kondom ve spermisit veya diyafram ve spermisit gibi) kullanın.

Bazı ilaçlar ve greyfurt suyu, birlikte kullanıldığında hormon etinil östradiol düzeyinizi artırabilir:

 • asetaminofen
 • askorbik asit
 • Karaciğerinizin diğer ilaçları nasıl yıktığını etkileyen ilaçlar (itrakonazol, ketokonazol , vorikonazol ve flukonazol )
 • Bazı HIV ilaçları (atazanavir, indinavir)
 • atorvastatin
 • rosuvastatin
 • etravirin

Hormonal doğum kontrol yöntemleri epilepside kullanılan bir nöbet ilacı olan lamotrijin ile etkileşime girebilir . Bu, nöbet riskini artırabilir, bu nedenle sağlık uzmanınızın lamotrijin dozunu ayarlaması gerekebilir.

Tiroid replasman tedavisi alan kadınlarda artmış tiroid hormonu dozlarına ihtiyaç olabilir .

Aldığın ilaçları tanı. Yeni bir ilaç aldığınızda doktorunuzu ve eczacınızı göstermek için bir listesini tutun.

 1. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bu ürün (tüm oral kontraseptifler gibi) hamileliği önlemeye yöneliktir. HIV (AIDS) ve klamidya, genital herpes, genital siğiller, gonore, hepatit B ve sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşmasına karşı koruma sağlamaz.

PİSİNİ NASIL ALINIR?

NEDEN ÖNEMLİ NOKTALAR

HAYVANLARINIZI ALMADAN ÖNCE:

 1. BU YÖNÜ OKUYUNUZDAN EMİN OLUN:

İlaçlarını almaya başlamadan önce.

Herzaman ne yapacağınızdan emin değilsiniz.

 1. YEMEĞİ ALMAK İÇİN DOĞRU YOL, AYNI ZAMANINDA HER GÜN BİR YEMEK ALIR.

Hapları kaçırırsan hamile kalabilirsin. Bu paketin geç başlatılmasını içerir.

Kaçırdığınız daha fazla hap, daha çok hamile kalmanız muhtemeldir.

 1. BİRÇOK KADIN KESİNTİSİZ VEYA LAMBA KANALI VARDIR VEYA İLK 1-3 AMBALAJ PAKETİ SIRASINDA SAHİPLERİNE BAĞLI OLABİLİR. Midenizde hasta hissediyorsanız, hapı almayı bırakmayın. Sorun genellikle gider. Eğer gitmezse, sağlık uzmanınıza danışın.
 2. MISSING PILLS, bu kaçırılmış hapları oluştururken bile, SPOTTING VEYA LIGHT BLEEDING neden olabilir.

Cevapsız hapları telafi etmek için 2 hap aldığınız günlerde, karnınıza da biraz hasta olabilirsiniz.

 1. VİZE VEYA DİYARIRLIK VARSA veya BAZI TIBBİ ALINIRSA, haplarınız da çalışmayabilir.

Sağlık uzmanınızla görüşünceye kadar bir destek yöntemi (prezervatif veya spermisit gibi) kullanın.

 1. PİSİNİ ALMAK İÇİN SORUN GİDERİLMİYORSANIZSA, sağlık uzmanınıza hap almayı nasıl kolaylaştıracağınız veya başka bir doğum kontrol yöntemini kullanma hakkında konuşun.
 2. BU SORUNLARDAKİ BİLGİLER HAKKINDA HERHANGİ BİR SORU VARSA VEYA BİLİNMİYORSANIZ, sağlık uzmanınızı arayın.

HAYVANLARINIZI ALMADAN ÖNCE

 1. SİZİN PILL’İNİZİ ALMAK İSTEDİĞİNİZ NE ZAMANINIZIN ZAMANI.

Her gün aynı zamanda onu almak önemlidir.

 1. senin hapise bak:

Hap paketi, 3 hafta boyunca almak için 21 hafif turuncu “aktif” hap (hormonlu), ardından 1 hafta yeşil “hatırlatma” hapları (hormonsuz) takip eder.

 1. AYRICA BULUN:
 2. Paketin hap almaya başladığı yer
 3. hapları almak için hangi sırada.

KISA ÖZET HASTALARINDA BU PAKETİ KULLANMAK İÇİN PILL PACK VE İLAVE TALİMATLARINI KONTROL EDİN.

 1. TÜM ZAMANLARDA HAZIR OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN:

Hapları kaçırırsanız bir yedekleme yöntemi olarak kullanmak için bir başka doğum kontrol (prezervatif veya spermisit gibi).

EXTRA, TAM PILL PAKETİ.

FIRINLARIN İLK PAKETİNİ BAŞLAMAK

İlk paketinizi almaya başlamak için hangi gün seçeneğiniz var. Enskyce, Cüzdan Paketinde kullanılabilir. Pazar başlangıcı için önceden ayarlanmış olan Cüzdan. 1. Gün Başlangıç ​​da sağlanır. Sizin için en uygun gün olan sağlık uzmanınıza karar verin. Hatırlanması kolay bir günün saati seçin.

GÜN 1 BAŞLANGIÇ:

 1. İlk paketin ilk hafif turuncu “aktif” hapını, döneminizin ilk 24 saati boyunca alın.
 2. Sürenin başlangıcında hapı başlattığınız için, bir doğum kontrol metodu kullanmanız gerekmeyecektir.

PAZAR BAŞLANGIÇ:

 1. Eğer hala kanamış olsanız bile, ilk paketin ilk hafif turuncu “aktif” hapını, döneminiz başladıktan sonra Pazar günü açınız. Süreniz Pazar günü başlarsa, aynı gün paketi başlatın.
 2. Doğumdan sonra başka bir doğum kontrol yöntemini kullanın, örneğin bir prezervatif ya da spermisit gibi bir destek yöntemi olarak Pazar günü dilediğiniz zaman ilk paketinizi bir sonraki Pazar gününe (7 gün) kadar başlatın.

AYLIKTA YAPILMASI GEREKENLER

 1. PAKETİN BOŞALTILMASI ÜZERİNDE HER ZAMAN AYNI ZAMAN BİRİNDE ALIN.

Aylık periyotlar arasında lekeleniyor veya kanıyorsanız veya midenizde (mide bulantısı) hissediyorsanız bile hapları atlamayın.

Çok sık seks yapmasanız bile hapları atlamayın.

 1. BİR AMBALA BİTİRDİĞİNİZDE YA DA YAĞLARINIZI MARKALARINIZI DEĞİŞTİRİN:

Son yeşil “hatırlatma” hapından sonraki gün sonraki paketi başlatın. Paketler arasında herhangi bir gün beklemeyin.

BUNLARI HİÇBİR MİSİNİZ OLURSA NE YAPMALI

1 hafif turuncu “aktif” hapı özlüyorsanız:

 1. Hatırladığınız anda onu alın. Sıradaki zamanda bir sonraki hapı al. Bu, 1 günde 2 hap alabileceğiniz anlamına gelir.
 2. Cinsiyetiniz varsa yedek doğum kontrol yöntemini kullanmanıza gerek yoktur.

Eğer paketinize HAFTA 1 VEYA HAFTA 2’de bir satırda 2 hafif turuncu “aktif” hapı MISS:

 1. Hatırladığınız günde 2 hap al ve ertesi gün 2 hap al.
 2. Daha sonra paketi bitirene kadar 1 hap alın.
 3. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

3RD HAFTASI’nda arka arkaya 2 açık turuncu “aktif” hapı MISS:

 1. Eğer 1. Gün Starter iseniz:

Hap paketinin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket başlatın.

Pazar Başlangıç ​​Noktasıysanız:

Pazar gününe kadar her gün 1 hap almayı unutmayın. Pazar günü, paketin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket hapı başlatın.

 1. Bu ay sizin periyodunuz olmayabilir, ancak bu bekleniyor. Ancak, 2 aylık periyotlarınızı kaçırırsanız, hamile olduğunuz için sağlık uzmanınızı arayın.
 2. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

Bir satırda 3 VEYA DAHA FAZLA açık turuncu “aktif” hapı kaçırırsanız (ilk 3 hafta boyunca):

 1. Eğer 1. Gün Starter iseniz:

Hap paketinin geri kalanına doğru ve aynı gün yeni bir paket başlat.

Pazar Başlangıç ​​Noktasıysanız:

Pazar gününe kadar her gün 1 hap almayı unutmayın. Pazar günü, paketin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir paket hapı başlatın.

 1. Bu ay sizin periyodunuz olmayabilir, ancak bu bekleniyor. Ancak, 2 aylık periyotlarınızı kaçırırsanız, hamile olduğunuz için sağlık uzmanınızı arayın.
 2. Eğer hapları kaçırdıktan sonra 7 gün içinde seks yapıyorsanız GEÇMEYİN. Başka bir doğum kontrol yöntemini (kondom ya da spermisit gibi) 7 gün boyunca bir yedekleme yöntemi olarak kullanmalısınız.

BİR HATIRLATICI:

 1. Haftada 7 yeşil “hatırlatma” hapından birini unutursanız:

THROW, kaçırdığınız hapları kaçırmayın.

Paket boşalana kadar her gün 1 hap almayı sürdürün.

Yedekleme yöntemine ihtiyacınız yoktur.

NEDEN, AĞIRSANIZ HAYVANLAR HAKKINDA NE YAPACAĞINIZDAN EMİN OLMAYAN DURUMUNDA:

Seks yaptığınız zaman bir YEDEKLEME YÖNTEMİ kullanın.

Sağlık uzmanınıza ulaşana kadar HER HAFTA BİR AKILLI TURUNDA “AKTİF” YAĞ ALINAMAYIN.

HAYATA GEÇİRİLMESİNE GEÇEN GEBELİK

Herhangi bir hap kaçırmadan doğru alındığında, oral kontraseptifler oldukça etkilidir; Ancak, çok sayıda hap kullanıcısı için tipik başarısızlık oranı, hapları kaçıran kadınların dahil edildiği yılda% 5’dir. Başarısızlık ortaya çıkarsa, fetus için risk minimumdur.

HASTANIN DURDURULMASI SONRASI GEBELİK

Oral kontraseptif kullanmayı bıraktıktan sonra, özellikle de doğum kontrol hapları kullanmadan önce düzensiz adet dönemi yaşarsanız, gebe kalmakta biraz gecikme olabilir. Ertelemek tavsiye edilebilir anlayışı size hap alarak durdu ve hamilelik arzu kez düzenli adet gören başlayana kadar.

Yeni doğmuş bebeklerde, doğum kontrol hapı durduktan hemen sonra gebelik meydana geldiğinde, doğum kusurlarında artış görülmemektedir.

Doz aşımı

Küçük çocuklarda büyük doz oral kontraseptif alımını takiben ciddi hastalıklar bildirilmemiştir. Doz aşımı kadınlarda bulantı ve çekme kanamaya yol açabilir. Doz aşımı durumunda, sağlık uzmanınıza başvurun.

Diğer bilgiler

Sağlık uzmanınız, oral kontraseptifleri reçete etmeden önce tıbbi ve aile geçmişini alacak ve sizi muayene edecektir. Fiziksel muayene istenirse başka bir zamana ertelenebilir ve sağlık uzmanı onu ertelemek için iyi bir tıbbi uygulama olduğuna inanır. En az yılda bir kez yeniden değerlendirilmelidir. Bu broşürde daha önce listelenen koşullardan herhangi birinin aile öyküsü varsa, sağlık uzmanınıza bilgi verdiğinizden emin olun. Tüm randevularınızı sağlık uzmanınızla paylaştığınızdan emin olun, çünkü bu, oral kontraseptif kullanımın erken dönem yan etkilerinin olup olmadığını belirleme zamanıdır.

İlaç, reçete edildiği dışında bir durum için kullanmayın. Bu ilaç özellikle sizin için reçete edilmiştir; Doğum kontrol hapı isteyebilecek başkalarına vermeyin.

Oral Kontraseptiflerden Sağlığa Faydaları

Hamileliğin önlenmesine ek olarak, kombine oral kontraseptif kullanımı belirli yararlar sağlayabilir. Onlar:

 • adet döngüsü daha düzenli olabilir
 • Menstrüasyon sırasında kan akışı daha hafif olabilir ve daha az demir kaybedilebilir. Bu nedenle demir eksikliğine bağlı aneminin ortaya çıkması daha az olasıdır.
 • Menstrüasyon sırasında ağrı veya diğer semptomlar daha seyrek karşılaşılabilir.
 • Ektopik (tubal) gebelik daha seyrek ortaya çıkabilir.
 • memede bulunan kanserli olmayan kist veya topaklar daha seyrek ortaya çıkabilir.
 • Akut pelvik inflamatuar hastalık daha az sıklıkta ortaya çıkabilir.
 • oral kontraseptif kullanımı, iki kanser türünün gelişmesine karşı bir miktar koruma sağlayabilir: yumurtalık kanseri ve rahmin iç tabakası kanseri.

Doğum kontrol hapları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza danışın. Okumak isteyebileceğiniz Profesyonel Etiketleme adı verilen daha teknik bir broşür var.

Depolama

25 ° C’de saklayın; geziler 15 ° ila 30 ° C’ye izin verilir (59 ° ila 86 ° F). [USP Kontrollü Oda Sıcaklığına bakın].

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

 

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

ESOMEPRAZOL MAGNEZYUM İLACI NASIL KULLANILIR? ESOMEPRAZOL MAGNEZYUM İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?

Genel adı: esomeprazol magnezyum Marka adı: Esomeprazol Magnezyum Kapsüller İlaç Açıklaması Oral Kullanım için ESOMEPRAZOLE MAGNESIUM (esomeprazol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir