Başlangıç / Genel / Erken Gebelikte Serviks Değişimi Nasıldır?

Erken Gebelikte Serviks Değişimi Nasıldır?


Erken gebelikte serviks

Erken gebelikte servikste iki ana değişiklik vardır. Serviks senin rahminin girişinde ve vajina ve rahim arasında yer almaktadır. Vajinanın içinde yuvarlak bir çörek veya top gibi hissediyor. Rahim boynundaki değişiklikleri izlemek, hamileliği erken teşhis etmenize yardımcı olabilir.

İlk değişiklik rahim boynunun pozisyonunda . Ovulasyon sırasında serviks vajinada daha yüksek bir seviyeye yükselir . Vajinada menstruasyon zamanı civarında daha düşük olacaktır. Eğer gebe kaldın, serviks daha yüksek bir pozisyonda kalacak

İkinci fark edilir değişiklik, serviks hissidir. Eğer gebe kalmadıysanız, serviksiniz, özümsemiş bir meyve gibi, sizin döneminizden önce sağlam hissedecektir. Gebe kaldın, serviksin yumuşak hissedeceksin .

Rahim boynunuzu nasıl kontrol edersiniz

Rahim ağınızın pozisyonunu ve sıkılığını evde kontrol etmek mümkündür. Serviksi hissetmek için vajinanın içine bir parmak sokarak bunu yapabilirsiniz. Orta parmağınız kullanmak için en etkili parmak olabilir, ancak en uzun olanıdır, ancak parmağınız sizin için en kolay olanı kullanın.

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için duş aldıktan sonra ve temiz, kuru ellerle bu testi yapmak en iyisidir.

Hamileliği saptamak için bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, serviksinizi günlük boyunca kontrol edin ve normal servikal değişikliklerinizi tanımlamak ve farklılıkları izlemek için bir günlük bulundurun. Bazı kadınlar bu testi yapma sanatında ustalaşırlar, ancak diğerleri için daha zordur.

Ayrıca ovulasyonu serviks pozisyonunuz aracılığıyla tanımlayabilirsiniz. Yumurtlama sırasında, serviks yumuşak ve yüksek bir konumda olmalıdır.

Ovülasyon yaptığınızı bilmek , gebe kalmanıza yardımcı olabilir. Yumurtlamadan bir iki gün önce cinsel ilişkiye girerseniz, en iyi kavrama şansınız olduğunu unutmayın. Değişiklikleri tespit ettikten sonra, o ayı düşünmek için çok geç olabilir.

Rahim boynunuzun düşük veya yüksek olup olmadığını nasıl belirleyebilirim?

Her kadının anatomisi farklıdır, fakat genel olarak, serviksinize ulaşmadan önce parmağınızı ne kadar uzatabileceğinizi rahim boynunuzun konumunu belirleyebilirsiniz.

Serviksinizin pozisyonunu bir çift adet döngüsünde izlerseniz, serviksinizin düşük veya yüksek bir pozisyonda olduğu yerde nerede kalacağını öğrenirsiniz.


Düşük serviks pozisyonu Parmağınız ilk mafsala takıldığında serviks hissedebilirsiniz.
orta serviks pozisyonu Parmağınız ikinci mafsala bağlandığında serviks hissedebilirsiniz.
yüksek serviks pozisyonu Parmağınız ikinci mafsaldan geçtiğinde serviks hissedebilirsiniz ya da serviks hissedemeyebilirsiniz.

 

Güvenilir bir gebelik testi mi?

Servikal değişiklikler her zaman hamilelik sırasında ortaya çıkar, ancak birçok kadının tespit edilmesi zor olabilir. Bu nedenle, hamile olup olmadığınızı belirlemek için güvenilir bir yöntem değildir.

Ayrıca, serviksinizin pozisyonu, serviks kontrol ederken vücudunuzun pozisyonuna göre farklı olabilir veya yakın zamanda seks yaptıysanız.

Belirli değişiklikleri tanımlayabiliyorsanız, hamileliği tespit etmenize yardımcı olabilirler. İlk kaçırılan dönemden sonra hamilelik testi ile hamileliği hala doğrulamanız gerekir.

Hamileliğin diğer erken belirtileri

Çoğu zaman, erken gebelikte en güvenilir işaret, gözden kaçırılmış bir dönem ve pozitif gebelik testidir. Düzensiz döngüleriniz varsa, kaçırılmış bir dönemin tanımlanması zor olabilir, bu da hamilelik testi ne zaman kullanıldığını bilmeyi zorlaştırabilir.

Hamilelikte çok erken bir hamilelik testi kullanırsanız, yanlış negatif sonuç alabilirsiniz. Çünkü hamilelik testleri idrarınızdaki hCG’yi ölçer .

“Gebelik hormonu” olarak da adlandırılan hCG, evde gebelik testlerinde tespit edilebilecek seviyelere ulaşmak için birkaç hafta sürer.

Erken gebeliğin diğer belirtileri arasında şunlar olabilir:

  • mide bulantısı ya da kusma
  • Acıyan göğüsler
  • yorgunluk
  • sık idrara çıkma
  • kabızlık
  • artan vajinal akıntı
  • belirli kokulara karşı bir nefret
  • garip istek

Sonraki adımlar

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, onaylamak için hamilelik testi yaptırmanız önemlidir. Döneminizden önce bile alınabilecek bazı erken gebelik testleri vardır, ancak sonuçlar bekledikçe daha doğrudur.

Hamilelik, normalde, bir ev gebelik testinde, döneminizden bir hafta sonra kolayca tespit edilir. Doktorlar hamileliği ev test kiti ile yapabileceğinizden daha erken test edebilirler. Bununla birlikte, bu test bir kan testi gerektirir.

Olumsuz bir test sonucu almak ve hala hamile kalmak mümkündür. Bu sadece hamilelik hormonlarınızın henüz bir test tarafından alınabilecek bir düzeye yükselmediği anlamına gelir.

Hormon düzeyiniz hamilelik ilerledikçe yükselmeye devam eder, bu nedenle olumsuz bir sonuca sahipseniz ancak süreniz hala gelmediyse, bir hafta sonra tekrar test yapmayı deneyin.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

İyi beslenmenin rolü Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir