Başlangıç / Genel / Etki Nedir?

Etki Nedir?


Yıkama terimi çoğunlukla rahim ağzının doğum için hazırlık sürecini tanımlamak için kullanılır. Serviks, rahmin altına, vajinaya uzandığı yerde bulunur. Normalde rahim ağzı, çoğunlukla sıkı sıkıya kapalı kalan merkezi bir açıklığı olan küçük, çömelmiş bir silindir gibi şekillenir. Menstrüasyon sırasında adet borusu sıvısının geçmesine izin vermek için serviks hafifçe açılır ve dilasyon olarak adlandırılır. Serviksin etkili olması, doğumdan önce daha fazla dilatasyona izin vermek için cildi düzleştirir ve inceltir, böylece fetüs vajinal kanala geçebilir.

Serviks etkili hale gelmek kademeli bir süreçtir. Hamileliğin sonuna doğru, birçok kadın Braxton Hicks kasılmalarını yaşar. Bu kasılmalara bazen sahte emek denir, ancak bunlar bir yok oluşun bir bileşeni olarak düşünülür. Genellikle ağrısız ve bazen fark edilemez olan Braxton Hicks kasılmaları uterusun bir seferinde birkaç dakika sıkmasını sağlar. Büzülmeler, serviksin yok olma inceltme sürecine başlamasına neden olur.


Efekti öncesi, serviks kalın ve sıkı olduğunda,% 0 effaced olarak kabul edilir. Fetüs vajinal kanalı geçmeye hazır olduğunda, serviks kağıt-ince ve% 100 sulanmıştır. Serviksin vajina içine uzanan kısmı genellikle 2,5 inç – 2,5 inç (2,54 – 3,8 cm) arasındadır. Dolayısıyla, serviks% 50 oranında sulanır olduğunda, yaklaşık olarak 0,5 – 0,75 inç (1,3-1,9 cm) oranında kısaltılır ve inceltilir. Bu, emek birinci aşamasında periyodik muayene ile ölçülür. Drenaj ilerledikçe hem ilk aşamada ortaya çıkan genişleme olur. Hem effakement hem de dilatasyon% 100 olduğunda, emeğin ikinci aşaması başlar ve kadın itmeye başlar.

Bazen kadınlar serviks herhangi bir tahriş belirtisi göstermeden gebeliğin sonuna erişirler. Bu durumda doktor, serviksin yumuşatılmasını teşvik etmek için bir vajinal fitil veya başka bir tedavi önerebilir. Bu, göllenme ve dilatasyonu tetikler. Bununla birlikte, bu tür prosedür genellikle gecikmiş olarak kabul edilen kadınlar için saklıdır. Doğal olarak doğum yapması her zaman en iyisidir, ancak bir kadın uygun gebelik süresinin ötesine geçerse, doktorlar serviksin yumuşatılmasıyla hamileliği başlatabilir. Çoğu doktor hamileliğin 40. haftasına kadar ceninin geç kaldığını düşünmez.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir