Başlangıç / Genel / Gebelikte Kanlı Tabure Nelere Neden Olabilir? hamilelikte arkadan kan gelmesi bebege zarar verirmi

Gebelikte Kanlı Tabure Nelere Neden Olabilir? hamilelikte arkadan kan gelmesi bebege zarar verirmi


Gebelikte kanlı dışkı birkaç potansiyel nedenleri vardır, bunların çoğu anne veya fetüs için önemli risk oluşturmaz. İç veya dış hemoroid gebelik sırasında kanlı dışkı için en yaygın nedenlerdir ve pelvik basınç veya kabızlık sonucu gelişebilir. Anal fissürler, gıda zehirlenmesi veya paraziter enfeksiyonlar da bu semptoma neden olabilir. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu gibi inflamatuar bağırsak koşulları aynı zamanda rektal kanamaya neden olabilir. Kanlı dışkı tüm vakaları daha ileri tıbbi değerlendirme için bir doktora bildirilmelidir.

Hamilelikte hemoroidler ve anal fissürler kanlı dışkı için yaygın nedenlerdir. Anal kanaldaki ve çevresinde bulunan damarlar şiştiğinde ağrı, kaşıntı ve kanama nedeniyken hemoroid gelişir. Hamilelik sırasında kabızlık ve artmış pelvik basınç, hemoroid gelişimi için en sık neden faktörlerdir. Şişkin kan damarları, anüsün dışından veya rektumun içinde, görülemeyecekleri yerde oluşabilir. Bir anal fissür, anüs dokusunda bir gözyaşıdır ve bazen taburede çok miktarda kan oluşturabilir.


Gıda zehirlenmesi ve paraziter enfeksiyonlar hamilelikte kanlı dışkıya neden olabilir. Kanlı dışkı karın ağrısı, kusma ve ateş gibi semptomlara eşlik ederse derhal bir doktor bildirilmelidir. Erken tedavi ile, çoğu hamile kadın gelişmekte olan fetüs üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadan tam iyileşme yaşar. Dehidrasyonu önlemek için kusma veya ishal aşırılaşırsa ek sıvılar tüketilmelidir. Dehidrasyonun aşırı vakaları hastanede geçici tedaviyi gerektirir, böylece sıvıların vücuda intravenöz olarak verilmesi mümkündür.

İrritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gebelikte kanlı dışkı olası nedenleridir. Bu enflamatuar bağırsak hastalıklarının belirtileri benzerdir ve nitelikli bir hekim tarafından doğru bir teşhis konmalıdır. Değişiklikle kabızlık ve diyare, karın krampları ve aşırı bağırsak gazı bu hastalıkların en sık semptomları arasındadır.

Kanlı dışkıların kesin nedenlerine bağlı olarak, tezgah üstü veya reçeteli ilaçlar bireysel semptomları tedavi etmek için kullanılabilir. Bitkisel ilaçlar da faydalı olabilir, ancak herhangi bir ilaç alırken veya gebelik sırasında topikal preparatlar kullanırken dikkatli olunmalıdır. Hamilelikte kanlı dışkı için yeni bir tedavi programına başlamadan önce bir doktora danışılmalıdır.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir