Başlangıç / Genel / Göz Doktoru Nedir?

Göz Doktoru Nedir?


Bir göz hekimliği, gözleri bakımında uzmanlaşmış bir tıp profesyoneline verilen genel addır. Göz doktoru eğitime bağlı olarak kesinlikle bir optometrist veya bir oftalmolog olabilir. Göz hastalıklarının ve kusurlarının tıbbi bir durumla ilişkili olarak belirlenmesi ve tedavi edilmesi için eğitilen bir göz hekimi bir oftalmologdur. Görmeyi etkileyen ve görme problemlerini düzeltmek için düzeltici mercekler öngören göz kusurlarını belirlemek için eğitilmiş bir göz hekimi bir optometristtir.

Bir göz hekimi göz muayenelerini yapmak için eğitilmiş olsa da, spesifik tıbbi görevleri eğitim alanlarına ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak değişir. Bir optometrist yalnızca görme kusurlarını belirleme ve düzeltici mercekleri reçete etme konusunda uzmanlaşmışken, bir göz doktoru göz sağlığının her alanında uzmanlaşmıştır. Örneğin, bir optometrist, bir göz doktoru yaparken, göz ameliyatı yapmaz veya bir göz yaralanması tedavi etmez.


Bir göz hekiminin uzmanlaştığı alanlar optometri ve oftalmoloji olmasına rağmen, bir oftalmolog pediatrik oftalmoloji, göz onkolojisi, korneal hastalık ve benzeri konularda uzmanlaşabilir. Okçuluk uzmanlıkları arasındaki en büyük fark eğitimdir. Bir optometrist, özel bir okulda dört yıllık optometri eğitimi alarak optometri dalında doktoraya başlar ve bazen sadece bir ila iki yıl daha çalışması istenebilir. Bir göz doktoru tıp fakültesini tamamladıktan sonra cerrahi staj yaptırmış bir tıp doktorudur. Bu nedenle oftalmologlar ameliyat yapmak, tüm ilaçlar için reçeteler yazmaya hak kazanırlar ve sadece doktorlar yerine cerrahlar olarak sınıflandırılırlar.

Bir göz doktorunun aldığı eğitim ve öğretimde büyük farklar olmasına rağmen bazı benzerlikler vardır. Çoğu göz hekimi arasındaki benzerlikler arasında, göz uzmanlaşmış çalışması, görmeyi etkileyen kusurları belirlemek için eğitilmiş bilgileri ve glokoma ve bazı göz enfeksiyonlarını teşhis ve tedavi etme kabiliyeti bulunmaktadır.

Gözle ilgili bir problemi belirleme konusunda yardım isteyen bir kişi bir doktor hizmetini ister. Sorun görme ile ilgili ise, bir optometristi ziyaret etmeyi seçebilirler. Bununla birlikte, eğer sorun tıbbi nitelikte veya acil bir durumdaysa, bir oftalmolog görmeyi isteyebilirler.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir