Başlangıç / Genel / Hemoperitoneum Nedir?

Hemoperitoneum Nedir?


Hemoperitoneum, periton boşluğunda kan bulunduğu zaman durumunu ifade eder. Hematoperitoneum da denir. Hemoperitoneum ile ilişkili durumlar tıbbi aciller olarak düşünülür, çünkü periton boşluğundaki dökülme organ patlaması işaretidir. Ek olarak, kan kan damarları dışındaki hücrelere toksik bir tahriş edici olduğundan hemen temizlenmelidir. Periton boşluğunda kan olduğu zaman, genellikle harici olarak karın bir renk değişikliği olarak kendini gösterir.

Farklı organlar periton boşluğunda bulunur. Bu organlar mide, bağırsak, karaciğer, dalak ve pankreas gibi gastrointestinal sistemin kısımlarını içerir. Uterus, yumurtalıklar ve Fallop tüpleri gibi üreme kanalının parçaları da periton boşluğunda bulunur. Çölyak arteri, üst mezenterik arter ve inferior mezenterik arter gibi kan damarları, periton boşluğundaki kan akımının çoğunu sağlar.

Hemoperitoneum, bahsedilen organ veya kan damarlarının herhangi biri delinir, yırtılır veya travmaya maruz kalındığında oluşur. Örneğin, karın için penetran veya künt bir travma ile dalak veya karaciğer yaralanabilir. Bu organlara mekanik hasar oluştuğunda kan dolaşımı kaçınılmaz olur ve hematoperitoneum meydana gelir.

Hematoperitoneumda kadınlarda görülen yaygın bir neden ektopik gebeliktir. Ektopik gebelikte, embriyo kadın üreme sistemi bölgelerinde büyüme ve gelişme için ideal olmayan implantlar. Ektopik gebeliğin en yaygın yerleri Fallop tüpleri ve yumurtalıklardır. Embriyo kan dolaşımını zorlar ve boyutları büyüdükçe, kopma yakında olur. Rüptür olduğunda kan, boşluğa dökülür ve hemoperitoneum ile sonuçlanır.


Hematoperitoneumdan etkilenebilecek diğer bir üreme organı, zengin bir kan kaynağı olan güçlü bir kas organı olan uterusdur. Patladığında, büyük miktarda kan periton boşluğuna dökülür. Bir önceki sezaryen, uterin rüptürün ve buna bağlı hemoperitoneanın predispozan faktörlerinden biridir.

Gastrik ülser perforasyonu, hemoperitoneumun gastroenteroloji nedenidir, ancak daha az görülür. Gastrik ülserlerin en sık görülen nedenleri, mide mukozasının, Helicobacter pylori bakteri tarafından sürekli yüksek gastrik asit seviyeleri ve kolonizasyonudur. Bir ülser ile, mukozada erozyon var. Bu işlem tutuklanmaz veya iyileşmezse, erozyon gastrik borunun dış kısımlarına ulaşır ve bir delik oluşur. Kan dolaşıkları da perforasyon sırasında yırtılır, bu nedenle hemoperitoneum izleyebilir.

Hemoperitoneum ortaya çıktığında, kanayan kaynağın yerini bulmak için acil ameliyat yapılır. Dalak büyük oranda karışırsa, splenektomi denilen bir işlemle çıkarılır. Karaciğerin bulunduğu durumlarda, cerrahlar sünger temizleme ve trombin uygulamasını seçebilir. Büyük karın arterleri dahil edilirse, bunlar sıkıştırılır ve bağlanır. Daha fazla hasarı önlemek için kan temizlenir ve kan pıhtılaştırıcılar verilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları 1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir