Başlangıç / Genel / Hipermetrop Nedir? hipermetrop gözlük

Hipermetrop Nedir? hipermetrop gözlük


Hipermetrop da uzak görüşlü olarak bilinir. İnsanlar uzak görüşlü olduklarında uzakta olan nesneleri görme konusunda zorluk çekmezler. Bununla birlikte, gözlerini yakın olan şeylere çevirdiklerinde, insanların düzenli olarak yakın çalışma yapmaları gerekiyorsa, onları göz ardı etmeye ve baş ağrılarına neden olabilecek net bir şekilde görmede sorun yaşayabilirler. Hiperopi aynı zamanda yakın çalışmayı zorlaştıran presbiyopi ile benzerdir, ancak nedeni çok farklıdır.

Aslında, hiperopi göz küresinin uzunluğuyla ilişkilidir. Bazı insanlarda, gözbebekleri ortalamadan daha kısadır ve bu, gözün ışığı algılama şeklini değiştirebilir ve nesneleri “nasıl görür” şeklini değiştirebilir. Bazı insanlar bu problemi çocuklar olarak görürler ve normalden daha kısa bir göz ile doğarlar ve yaşları ilerledikçe bunların birçoğu sorunu daha iyi aşabilirler. Diğerleri, hiperopi ile ilgili sorun yaşamaya devam edecek ve daha net görüp görüş sorunlarını en aza indirgemek için bazı düzeltmeler gerektirebilir.

Bu durum için yaygın tedaviler arasında düzeltici gözlükler veya kontak lensler bulunur. Bunlar esas olarak, gözlerin kendi başlarına sağlayamadığı ışıkları bükmek için bir yöntem sağlar. Birçok kişi bu tür muameleden son derece memnuniyet duyar ve genellikle en hesaplı olur.


Cerrahi olarak düzeltilebilen bir dizi göz rahatsızlığı var. Gözlükler veya kontakt lenslerle sorun yaşayanlar için, bazı cerrahi teknikler, hipermetrop için ideal bir çözüm oluşturabilir. Doktor tavsiyesi ve hasta tercihi başına birkaç farklı cerrahi yapılabilir.

Hiperopiyi düzeltmek için kullanılan en yaygın cerrahi tekniklerden biri, ışığı düzgün şekilde büküp daha yakın çalışmayı sağlayacak şekilde gözleri manipüle etmekte büyük başarı gösteren LASIK® cerrahisidir. Bir doktorun önerebileceği daha yeni iki teknik daha vardır. Bunlar, fakik intraoküler lenslerin implantasyonu ve iletken keratoplasti.

Phakic intraoküler lensler en iyi gözlere yerleştirilen ve görme düzeltmeye yardımcı olan kalıcı lensler olarak tanımlanabilir. İnsanların aynı anda düzeltme gerektiren başka görme güçlüğü varsa, bu hipopi düzeltme yöntemi önerilebilir. İletken keratoplasti genellikle ışığı doğru bir şekilde bükmek için onu yönlendirmek için kornea şeklini kalıcı olarak değiştirdiği için 40 yaşın üzerindeki insanlarda tercih edilir.

Cerrahi teknikler gözlük sorunundan kaçınma avantajına sahip olabilir. Bununla birlikte, hâlâ büyüyen gençler için bazıları hiperopi dışında büyüyebileceği için tercih edilemeyebilir. Bu koşul mevcutsa, hangi düzeltme yönteminin en uygun olduğunu görmek için seçenekleri nitelikli bir doktorla tartışmanız en iyisidir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir