Başlangıç / Genel / Kalçalarınızdaki Stretch Marks Hakkında Ne Yapmalı?

Kalçalarınızdaki Stretch Marks Hakkında Ne Yapmalı?


genel bakış

Kalçalarında çatlaklar varsa, yalnız değilsin. En fazla yüzde 80 insanların streç işaretleri olsun. Kadınlar üzerinde daha yaygınlar ama erkekler de var.

Streç işaretleri için mevcut çeşitli tedavileri doktorunuzla tartışabilirsiniz. Çoğu durumda, tedavi çatlakların görünümünü iyileştirebilir , ancak tamamen yok olmalarına yol açmaz.

Streç işaretleri nelerdir?

Streç işaretleri , çizgileri veya çizgileri gibi görünen cilt bölgeleridir.

Cilt aşırı gerildiği zaman, cildinizde bağ dokusunu oluşturan ana proteinin ( kollajen ) normal üretimini bozar . Bu stria veya streç işaretleri denilen yara izleri ile sonuçlanabilir.

İnce, kırmızımsı / morumsu bir cildin bu paralel bantları, kişinin hızlı kilo alması veya ergenlik döneminde genç bir kişinin büyüdüğü zaman gibi , cildin hızlı bir şekilde gerilmesi durumunda ortaya çıkabilir . Birçok insan için, bu işaretler sonunda hafifletir ve skar benzeri bir görünüme sahiptir.

Kalçalarınızdaki çatlaklardan kurtulmak için topikal tedaviler

Kalçalarınızdaki gerilmelere neden olan tanının ardından, doktorunuz topikal tedaviyi önerebilir. Streç işaretleri tedavisi için topikal kremler ve jeller şunlardır:

Tretinoin kremi

2014 yılında yapılan küçük bir çalışmada, A vitamini türevi olan reçeteli tretinoin kullanımı ile gebelikle ilişkili striaların klinik görünümünde iyileşme kaydedilmiştir .

Alfastria ve Trofolastin kremleri

Bir 11 klinik çalışmaların 2016 yorum hem kremler olumlu sonuçlar göstermiştir kabul etti. Bununla birlikte, kremlerin erken ya da sonraki aşamalarda streç izi görünümünü azaltmak için daha iyi çalışıp çalışmadığı belirsizdir.

Alphastria krem, çeşitli yağlı asitler ve vitaminler ile birlikte kollajen üretimini uyardığı düşünülen hiyaluronik asit içerir .

Trofolastin kremi, kolajen üretimini arttırdığı düşünülen tıbbi bir bitki olan Centella asiatica’nın ( gotu kola) özünü içerir .

Silikon jel

Silikon jel genellikle hipertrofik skarları tedavi etmek için kullanılır. Bir 20 insan 2013 çalışmasında , silikon jel kollajen seviyelerini arttırdı ve streç işaretlerinde melanin seviyelerini düşürdü.

Bu ürünleri kullanmadan önce hamile veya emziriyorsanız doktorunuzla konuşun.

Kalçalarınızdaki streç izleri için diğer tedavi seçenekleri

Kalçalarınızdaki çatlakları ortadan kaldırmak istiyorsanız, çatlakların görünümünü azaltabilen çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Ancak, insanların çoğunluğu için onları tamamen ortadan kaldırmak için hiçbir tedavi kabul edilmemiştir. Seçenekler şunları içerir:

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi cilt hücrelerini onarır ve yeniler ve çatlakların görünümünü yumuşatmak ve düzleştirmek için kullanılır. Streç izlerini tamamen ortadan kaldırmaya söz vermez, ancak onları soldurup bazı insanlar için daha az fark edilir kılar.

20 seansa kadar birkaç haftalık bir tedavi bekliyoruz.

Trombosit zengin plazma

30 kişilik bir 2018 araştırma çalışmasında, platelet açısından zengin plazma (PRP) enjeksiyonlarının kollajenin yeniden inşasında yardımcı olabileceği ve gerilmelerin daha az görünür hale geldiği gösterilmiştir.


Aynı çalışmada PRP enjeksiyonunun daha etkili olduğu ve tretinoinden daha iyi bir tedavi yanıtı sağladığı sonucuna varılmıştır.

Microneedling

Microneedling genellikle kolajen indüksiyon tedavisi olarak adlandırılır. Cildin üst tabakasında küçük delikler oluşturarak elastin ve kollajen oluşumunu tetikler. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için altı aya kadar altı tedaviyi bekleyin.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon , cildin dış deri tabakasını yavaşça çıkarmak için bir aşındırıcı alet kullanan bir işlemdir. Bir 2014 çalışma bulmuştur mikrodermabrazyon tretinoin krem olarak çatlaklar üzerinde etkisi aynı düzeyde kaldı.

Streç işaretleri için öz bakım

Gerilme nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra genellikle streç işaretleri daha hafif olur ve pratik olarak kaybolur. Bu sürece yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar:

Kortikosteroidlerden kaçınmak

Kortikosteroid kremler, losyonlar ve haplar, cildin esneme yeteneğini azaltır ve bu da streç izleri için aşama oluşturabilir. Mümkünse onlardan kaçının.

İçme suyu

Hidratlı kalın . Cildiniz yeterince su almazsa – günde yaklaşık sekiz bardak – daha az esnek ve esnek olacaktır.

Sağlıklı bir diyet yemek

Diyet, cildin sağlığını etkileyebilir , bu yüzden yediğiniz yiyecekler streç işaretlerinde rol oynayabilir.

Streç izlerini en iyi şekilde önlemek için, diyetinizin sağlıklı, dengeli ve özellikle vitamin ve mineral açısından zengin olduğundan emin olmalısınız :

 • C vitamini
 • E vitamini
 • çinko
 • silikon

Yağlarla masaj yapmak

Doğal iyileşmenin savunucuları, çatlakların görünümünü azaltmak ya da ortadan kaldırmak için bir takım ev ilaçları önermektedir . Bunlar, striaya yağlar ile masaj yapılmasını içerir :

 • Argan Yağı
 • hindistancevizi yağı
 • zeytin yağı
 • badem yağı

Bir 2015 gözden geçirme çalışmaları zeytinyağı ve işaret kakao yağı herhangi bir pozitif veya negatif etkisi olmadığı görülmüştür.

Öte yandan, Türkiye’de 2012 yılında 95 gebe kadın üzerinde yapılan bir çalışmada , badem yağı ile yapılan masaj kombinasyonunun, çatlakların gelişimini azaltmada olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Araştırmacılar, masajın yağ ile olumlu etkilerinin yağa veya masaja bağlı olup olmadığından emin değiller.

Streç izlerine neden olan nedir?

Streç işaretleri, aşağıdakileri içeren bir dizi nedenden kaynaklanmaktadır:

 • Cushing sendromu
 • Ehlers-Danlos sendromu
 • Marfan sendromu
 • anormal kollajen oluşumu
 • kortizon cilt kremlerinin aşırı kullanımı
 • kollajen oluşumunu engelleyen ilaçlar
 • aile çatlakları geçmişi
 • gebelik
 • ergenlik
 • şişmanlık

Doktorunuzu streç işaretleri hakkında ne zaman göreceksiniz

Hızlı kilo alımı veya hamilelik gibi fiziksel değişiklikler yaşamadan streç işaretleri görürseniz , doktorunuzla randevu alın.

Ayrıca, bazı insanlar kalçalarındaki gerilme izleri hakkında bilinçlidir. Eğer varsa depresif sizin streç işaretleri hakkında ve bu günlük hayatınızı etkiliyor, doktorunuza danışın.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir