Başlangıç / Genel / Kemik Lezyonları Nedir? litik kemik lezyonu nedir

Kemik Lezyonları Nedir? litik kemik lezyonu nedir


Kemik lezyonları, bir çeşit kemik yapısında ve büyümesindeki anormalliktir. Kemik lezyonları vücuttaki herhangi bir kemikte görülebilirken, genellikle uzun kemiklerde olur. Özellikle bacaklarda ve kollarda oluşur. Bunlar herhangi bir yaştaki herkesi etkileyebilir ancak sıklığı çocuklar ve genç yetişkinler arasında risk daha yüksektir. Ya kanserli olmayan iyi huylu sonuçlar doğurur ya da büyüme ve yayılma eğilimi gösteren kanserli tümörler olabilir.

Kemik Lezyonları Nedenleri

Birkaç faktör kemik lezyonlarının gelişimine neden olabilir. Bunlara enfeksiyonlar, büyümedeki değişiklikler, kemiklerin aşırı kullanımı ve kemikler için yaralanmalar dahildir. Kemik tümörleri ve kemik kistlerinin büyümesi de bu lezyonlara neden olabilir. Küçük veya büyük olabilirler ve sıklıkla kemik yüzeyinde bulunurlar. Bazıları bir kemik içine gömülü olabilir.

Lezyonların daima kanser olduğu yaygın bir yanlış anlamadır. Bu lezyonların çoğunluğu iyi huyludur ve genellikle semptomlara neden olmaz. Benign lezyonlar omurga, pelvis, uyluk ve kol kemiklerinde sıklıkla bulunur. Bazı benign lezyonlar pasif lezyonlar olarak başlayabilir ancak sonuçta etkilenen kemiği yok edebilir.


Kemik kanserinin yaygınlaşan kemiklerini etkileyen ya da çocukların ve gençlerin büyüyen kemiklerini etkileyen iki faktör; osteosarkom ve Ewing sarkomu’dur. Her ikisi de sıklıkla uzun kemiklerde görülür ve genellikle şişlik ve ağrı olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda akciğerler ve diğer kemikler gibi vücudun diğer organlarında da yayılma eğilimi gösterirler. Osteosarkom, diğer kalıtsal kanser sendromlarıyla ilişkili olabilirken, Ewing sarkomu genellikle yoktur.

Kemik Lezyonları Teşhisi

Ortopedi, kemik hastalıklarında uzmanlaşmış doktorlar, genellikle kemik lezyonlarını X ışınları ile teşhis koyuyorlar. Bu testten elde edilen görüntüler  kemiklerdeki yıkım modelinin yanı sıra boyutu, şekli ve kesin konumu gösterir. Ayrıca, bu lezyonların büyüme oranını gösterebilir ve bunun yavaş veya hızlı büyüyen bir lezyon olup olmadığını belirleyebilirler. Ortopedi, bu teşhis aracının yanı sıra bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve izotop kemik taramaları da dahil olmak üzere diğer tanı yöntemlerini kullanmaktadır.

Kemik Lezyonları Tedavisi

Kemik lezyonlarının tedavisi genellikle tanılarına bağlıdır. Kemik kanserleri genellikle kemoterapi, radyasyon veya her iki prosedürün bir kombinasyonu ile tedavi edilir. Hiçbir tedaviye ihtiyaç duymayan bazı benign lezyonlar da vardır. Cerrahi, daha büyük lezyonların yanı sıra etkilenen kemikleri agresif olarak geliştiren ve yok eden en yaygın tedavi seçeneği olarak düşünülür.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir