Başlangıç / Genel / Kırmızı Tükrüğün Genel Nedenleri Nelerdir? faranjit ilacı

Kırmızı Tükrüğün Genel Nedenleri Nelerdir? faranjit ilacı


Tükrük bezleri uyarılmış ve uyarılmamış tükürük akımı üretir. Tükürük ağız sağlığını korumak için gereklidir ve çiğneme ve yutkunma için nemlendirilmesine yardımcı olarak sindirim sürecinin ilk evrelerinde yardımcı olur. Anormal tükürük genellikle renkten ziyade tükürük akışı veya kıvamı ile ilgilidir. Bununla birlikte, eğer kırmızı tükürük varsa, en muhtemel sebep dişetlerinin kanamasıdır.

Diş eti iltihabından dolayı iltihaplı olan diş etleri hafif veya hafif fırçalamaya yanıt olarak bile kanamaya meyillidir. Kuvvetli fırçalama ve diş ipi kanamayı artırabilir. Dişetinden gelen kan tükürük ile karıştığında, tükürük kırmızı görünür. Hamilelik sırasında diş etlerinin ihale ve kanaması olabilir ve bu da fırçalama veya diş ipi dökülmesinden hemen sonra kırmızı tükürük ile sonuçlanabilir. Kırmızı, şişmiş veya hassas diş etleri, koruyucu önlemleri ve tedaviyi önerecek bir diş hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Olası diğer bir sebep gıda ile ilgili olabilir. Bazı kırmızı boyalar, özellikle şekerli gıdalarda şeker, buzlanma ve şekerleme içeceklerinde bulunanlar, dişleri, dişeti ve dilleri kaplayabilir ve tükürük ile karıştırarak kırmızı tükürük görünümünü oluştururlar. Bu neden açık olmalı ve endişelenecek bir şey olmamasına rağmen, bazı kırmızı boyalar diş lekesine neden olabilir ve mümkün olan en kısa sürede silinmelidir. Kırmızı boyaları tükettikten sonra uygun bir fırçalama, kırmızı tükürük görünümünü ortadan kaldırmalıdır.


Kırmızı tükürük hava yollarında üretilen mukusta kırmızı balgamla karıştırılmamalıdır. Kırmızı balgam, akciğerlerde veya hava yollarındaki doku tahrişlerinden kaynaklanan iç kanamanın bir göstergesidir. Kırmızı balgam, bazıları ciddi olabilen çeşitli tıbbi durumları veya hastalıkları işaret edebilir. Bu semptom bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Normal tükürük berraktır, ancak bazen film veya süt gibi görünebilir. Salya üretiminde veya görünümünde meydana gelecek değişiklikler ikincil bir belirti veya yan etki olarak görülebilir. Örneğin tükürük üretiminde azalma sıklıkla “kuru ağız” veya “pamuk ağzı” olarak adlandırılır ve birçok farklı ilacın yaygın bir yan etkisi olur. Tükürük üretiminde bir artış bazen gebelik sırasında fark edilir.

Kırmızı tükürük tipik olarak basit bir açıklama yaparken ve nadiren alarm sebebi olmasına rağmen, tükürüğün üretimi, tutarlılığı veya rengi ile ilgili endişeler belirli soruna bağlı olarak bir doktor veya diş hekimi tarafından ele alınmalıdır.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir