Başlangıç / Genel / Kronik Gastrit Nedir? kronik gastrit bitkisel tedavisi

Kronik Gastrit Nedir? kronik gastrit bitkisel tedavisi


Kronik gastrit, mide iltihabının uzun süreli veya tekrarlayan atakları anlamına gelir. Midenin etrafını çevreleyen mukus astarı, enfeksiyon, yaralanma, anti-inflamatuvar ilaçların aşırı kullanımı veya kronik sağlık durumunda iltihaplanabilir. Birçok kronik gastrit vakası tanı konulamamış ve tedavi edilmemiştir; çünkü bunlar büyük semptomlara neden olmazlar. Belirtiler mevcut olduğunda, genellikle iştah kaybı, donuk ağrılar ve mide bulantısı içerir. Çoğu vakaya, altta yatan nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi odaklanarak hafifletilebilir.

Mide astarı yumuşak ama sağlam bir doku yapısıdır. Yiyecek için yer açmak için genişler ve mide asidinin kaçmasını önler. Ancak, astar hasar görürse, asitler duvarlara nüfuz edebilir ve kronik tahrişe ve iltihaba neden olabilir. Bu durumun en yaygın nedeni, dünyada bulunan Helicobacter pylori (H. pylori) adlı bir bakteridir. H. pylori normalde zararsızdır, ancak zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlarda büyük mide enfeksiyonlarına neden olabilir.

Aspirin ve ibuprofen gibi tezgah üstü antienflamatuvar ilaçların aşırı kullanımı mide astarına zarar verebilir ve kronik gastrit gelişme şansını artırabilir. Önerilen dozda veya daha fazla günde bir ilaç almak, astarı açık olduğu yere kadar tahriş edebilir ve asit kaçmasına izin verebilir. Yüksek stres seviyeleri, alkol bağımlılığı, yaşlanma ve pernisiyöz anemi gibi otoimmün bozukluklar da gastrit komplikasyonları olasılığını artırabilir.


Kronik gastrit hastalığı olan bazı insanlar, hastalığın ilk evresinde semptom göstermezler. Yaygın semptomlar, üst abdomende sürekli, mat bir ağrı ve çok az miktarda yiyecek yiyen zorlukları içerir. Kilo kaybı, bir kişinin iştahsının azalmasıyla birlikte yaygındır. Hastalık ilerledikçe mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, ağrılı mide ülseri ve kanlı kusmaya neden olabilir.

Bir doktor genellikle belirtileri gözden geçirerek ve H. pylori varlığı için kan ve dışkı numunelerini kontrol ederek kronik gastriti teşhis edebilir. Bakteri bulunamazsa, doktor büyük bir hasar bulmaya yönelik endoskopik bir kamera veya röntgen ile karın astarını muayene etmeyi seçebilir. Zararın ciddiyetini belirlemek ve mide kanseri gibi diğer sorunları ortadan kaldırmak için bir doku biyopsisi yapılabilir.

Tedavisi temel soruna bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle oral antibiyotiklerle iki ila dört hafta içinde giderilir. Otoimmün bozukluklar genellikle reçeteli ilaçlarla tedavi edilir. Hastalardan, daha fazla hasarlanma şansını azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar, alkol ve kahveyi aşırı kullanmamaları talimatı verilmektedir. Buna ek olarak, stres giderme teknikleri uygulamak, düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet sürdürmek, gastritin tekrar gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Bulantı ve Doğum Kontrol Hapları: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Mide bulantısı ve doğum kontrol hapları 1960 yılında ilk doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir