Başlangıç / Genel / Kronik İnflamatuvar Hastalığın Belirtileri Nelerdir? kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati nedir

Kronik İnflamatuvar Hastalığın Belirtileri Nelerdir? kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati nedir


Sedef hastalığı veya inflamatuvar barsak hastalığı gibi çeşitli hastalıkların ana terimlerinden biri olan şemsiye bir terim olan kronik inflamatuvar hastalık semptom çeşitliliğine sahiptir. Semptomlar hastalığın türüne göre değişmekle birlikte, bu durumdan mustarip olanlar tarafından yaşanan bazı yaygın belirtiler yorulma, sosyal ilgi kaybı, ağrı ve şişme sayılabilir. Tedavi edilmediği takdirde, bu semptomların çoğu, fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle depresyona ve kas atrofisine yol açabilir, bu da vücutta a¤rıyı kötülefltirebilir. Bazı araştırmalar diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin bu hastalıkla ilişkili ağrıya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Uzun süreler boyunca vücudun çeşitli yerlerinde inflamasyon oluştuğunda bir hastaya kronik inflamatuar hastalık tanısı konur. Bu iltihap arterlerde veya diğer organlarda olabilir ve romatizmal artirit ve sedef hastalığına neden olabilir. Bu hastalıkların her ikisi de vücutta meydana gelen iltihap reaksiyonlarının belirtileri olup, tedavi edilmediği takdirde vücut çabucak bozulmaya ve işlev kaybına neden olacaktır. Bu gerçekleştiğinde, ağrı genellikle deneyimli ilk semptomdur ve çoğu vakada anti-inflamatuar ilaçlar tarafından zayıflatılabilir.


Bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin yaşadığı bir başka belirtide yanma hissi ve sedef hastalığı gibi ciltte kızarma görülür. Bu bireysel semptomları tedavi ederken, hastaların iltihaplanma kaynağını bulmaları şiddetle tavsiye edilir, böylece tedavi edilebilir. Bu tedavi yaklaşımı ile yanma ve ağrı gibi semptomlar cildin kızarması gibi çabucak giderilir.

Kronik inflamatuar hastalığı olan birçok kişi sıklıkla yorgunluk ve sosyal durumlardan çekilme yaşayacaktır. Onlar motivasyonsuz hissedebilir ve normal olarak çalışmak için mücadele edebilirler. Bilim adamları, bu bireylerde bunun nedenini hala belirlemektedir.

Şekerlerde yüksek bir diyet yeme, aşırı karbonhidratlar gibi, iltihap artırmak eğilimindedir, bu nedenle diyet içindeki bu elementlerin miktarlarını azaltmak iltihap azaltmak için çok önemlidir. Zerdeçal ve tarçın gibi otlar doğal anti-inflamatuarlar olduğu gösterildiğinden, bunları diyetlere dahil etmek bazı kişilerde kronik inflamatuar hastalığın belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrı genellikle tedaviden sonra azalan ilk belirtidir, ancak bu bireye bağlıdır. Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, birçok doktor ve diyetisyen tarafından da önerilir, çünkü bu yağların güçlü anti-inflamatuar özellikleri olduğu gösterilmiştir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir