Başlangıç / Genel / Küçülen Diş Etleri Nedir? diş eti çekilmesi gargara

Küçülen Diş Etleri Nedir? diş eti çekilmesi gargara


Diş etlerini çeken diş etlerine de, genellikle diş eti çekirdeği denir, dişlerden çekilmiş gibi duran diş etleri. Bu dişlerin olduğundan daha uzun olduğu görüntüsünü verir, çünkü diş minesi daha fazla görünür. Dişeti hastalıkları ve diş fırçalamak çok zor iki ortak nedeni bunun için. Etkilenen insanların çoğu 40 yaşın üzerindedir, ancak diş hekimliği hijyeninin zayıf olması durumunda, diş eti miktarının her yaşta olabileceği düşünülmektedir.

Dişeti hastalığının erken aşaması diş eti iltihabı olarak bilinir. Kanama dişeti genellikle bir sorunun ilk işaretidir. Dişeti iltihaplanması, diş etleri gerilemeden önce yaygın olarak görülür. Diş hekimleri hastaları sık sık dişleri temizlerken kanamayı bulmanın kolay bir yolu olan pembe bir diş fırçasını izlemek için hastaları uyarırlar. Kanama, birisinin çok sert fırçalamasının ve dişette hasara neden olduğunun bir işareti olabilir. Bu aynı zamanda sakızların dökülmesine ve sağlıksız bir ağza neden olabilir.

Diş eti iltihabına ağızda doğal olarak oluşan bakteriler neden olur. Bu bakteri ilk ortaya çıktıkça fırçalanabilen plak oluşturur. İyi bir ağız hijyeni ile giderilmezse diş taşı ile sertleştirilir ve diş taşı genellikle bir diş hekimi tarafından alınmalıdır. Dişeti çizgisinin altındaki Tartar, diş etlerini tahriş eder ve dişlerden uzaklaşmasına neden olur. Dişler sıcak, soğuk veya tatlı gıdalara karşı özellikle hassas olabilir. Diş etleri, bir sorun olabileceğinin bir diğer yaygın işaretidir.


Eğer en erken evrelerde diş eti iliği düzeltilmiyorsa, periodontite ilerleyebilir. Bu gerçekleştiğinde, sakız durgunluğu genellikle gözle görülür derecede fark edilir. Bazen kahverengi tartar dişeti çizgilerinde küçülen diş etleri yüzünden belirginleşir. Bu sorun sadece çirkin olabilir, aynı zamanda kişinin genel sağlığını da etkiler.

Küçülen diş etleri, özellikle de kanamaya başladıklarında dişlerin gevşetilmesine yol açacaktır. Dişeti tahriş eden tartar da kemik kaybına katkıda bulunduğu için budur. Dişler çenelerde kemiklerin içine demirlenir. Periodontal hastalık olduğunda, o kemik yavaş yavaş kaybolmaya başlayabilir, böylece dişler daha az güvende olur. Bu çoğunlukla ağızda kaymaya başlayan ve sonunda düşen veya çekilmesi gereken dişlere yol açar.

Düğüm küçülmenin diğer daha az yaygın nedenleri, kalıtsal diş problemleri, gece boyunca dişleri taşlama, çiğneme tütünü kullanma ve diş eti dokusunu tahriş eden dudak veya dil piercingleri gibi faktörleri içerir. Bu sorunlar düzeltildikten sonra, küçülen diş etleri genellikle normal, sağlıklı bir duruma geri dönerler. Düzgün, nazik ağız hijyeni, agresif fırçalama ve diş eti iltihabından kaynaklanan kusma diş etlerini önlemeye yardımcı olabilir. İyi oral hijyen, periodontal hastalığın bu ciddi durumları geliştirme şansına bağlı olduğundan, kalp rahatsızlığı ve inme gibi sağlık koşullarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir