Başlangıç / Genel / Kumarbazın Başparmağı Nedir?

Kumarbazın Başparmağı Nedir?


Bekçinin başparmak başparmaktaki ulnar kollateral bağın (UCL) gergin veya yırtılmış olduğu, ağrıya, şişmeye ve zayıflamaya yol açtığı bir durumdur. Yaralanma genellikle orta başparmak eklemine yerleştirilen akut kuvvet nedeniyle meydana gelir ve genellikle bir kişi eliyle düşüşü kırmaya kalkıştığında ortaya çıkar. Başparmak ekleminin kronik aşırı kullanımı da zamanla UCL hasarına neden olabilir. Bekçinin baş parmağı, çoğunlukla, başparmak başlığının dinlenip buzlanması ve birkaç hafta boyunca koruyucu bir döküm giyilmesi ile tedavi edilebilir. Ciddi hasar veya gözyaşı olması durumunda, bireyin tam iyileşmeyi sağlamak için ameliyat geçirmesi gerekebilir.

Yaralanmanın adı biraz kötüye gidiyor. Birkaç araştırmacı, başparmak ağrısı tedavisi için başvurduktan sonra İskoç bir doktor bu kelimeyi 1955 yılında kullandı. Bir gamalı küçük bir hayvanı yere koymak gerektiğinde baş parmağının ve işaret parmağının kuvvetini kullanarak boynunu kırabilirdi. Başparmaka uygulanan kronik basınç UCL hasarına ve başparmak ekleminde instabiliteye neden olur.

Kumarbazın başparmaklarının çoğunda, eklem üzerindeki baskılar, kronik değil, akut nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bir kişi düşen yerden başparmaka aşırı kuvvet uygulayarak kendini yakalamaya çalışabilir. Düşen bir kayakçının başparmağıyla beceriksiz biçimde bir kayak kutupunun etrafına sarıldığı için kumarbazın başparmağına da kayakçının baş parmağı denir. Nedene bakılmaksızın, UCL yaralanmaları yaşayan birçok insan başparmak ve elinde akut ağrı, şişme ve güçsüzlük yaşar.


Bir doktor gameplerin başparmağını kapsamlı fizik muayene ederek ve hastaya yaralanmasını sorarak teşhis edebilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması, bağ hasarının boyutunu ortaya çıkarabilir. Doktor, en iyi tedavi yolunu belirlemeden önce altta yatan kemik dokusu hasarını kontrol etmek için bir röntgen de alabilir.

Kumarbazın başparmaklarının çoğunda ameliyat olmaksızın tedavi edilebilir. Hastalar genellikle eklemin dinlenip buzullaştırılması ve baş parmaklarını mümkün olduğunca kullanmaktan kaçınırlar. Bir doktor, bir hastayı başparmak parantezi ile takmaya veya kemiklerin hareketsiz kılınması için atmaya karar verebilir ve ortak vakit iyileşmesine izin verebilir. Reçeteyle satılan veya tezgah üstü anti-inflamatuar ilaçlar şişme ve akut ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

UCL ciddi şekilde yırtılmışsa genellikle cerrahi müdahale gereklidir. Ayakta tedavi sırasında cerrah başparmak ekleminde küçük bir kesi yapabilir ve bağları onarabilir. Ameliyattan sonra, hastanın iyileşmesi için genellikle birkaç ay boyunca özel döküm giymesi gerekir. Doktorlar, bir hastanın başparmağının esnekliğini ve kullanımını yeniden kazanmak için döküm kaldırıldıktan sonra egzersizlerini güçlendirmesine yardımcı olabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir