Başlangıç / Genel / Liman-Şarap Lekeleri

Liman-Şarap Lekeleri


Port-şarap lekeleri nelerdir?

Bir port-şarap lekesi, ciltte pembe veya mor bir doğum lekesidir . Ayrıca nevus flammeus olarak da anılır.

Port-şarap lekeleri doğumda mevcut. Çoğu durumda zararsızdırlar. Ancak bazen, altta yatan sağlık durumunun bir işareti olabilir.

Liman şarabı lekeleri hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin; bunlara neyin neden olduğu ve başka bir şeyin işareti olabilir.

Porto şarabı lekeleri herhangi bir belirtiye neden olur mu?

Port-şarap lekeleri genellikle görünümlerinin dışında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Genellikle kırmızı veya pembe başlarlar. Zamanla, mor veya kahverengi bir renge karar verebilirler.

Liman-şarap lekelerinin diğer özellikleri şunlardır:

 • Büyüklükleri birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir.
 • Port-şarap lekeleri, yüzün, başın ve boynun bir tarafında görünme eğilimindedir, ancak bunlar aynı zamanda karın, bacaklar veya kolları da etkileyebilir.
 • Port-şarap lekeleri genellikle düz ve pürüzsüz olmaya başlar. Fakat zamanla, daha kalın veya hafif inişli çıkışlı olabilirler.
 • Bir port-şarap lekesinin derisi, çizildiğinde veya yaralandığında kanamaya daha yatkın olabilir.

 

Porto şarabı lekelerine ne sebep olur?

Liman-şarap lekeleri, çok küçük kan damarları olan kılcallarla ilgili bir sorundan kaynaklanır. Genellikle kılcal damarlar dardır. Fakat liman genişliğinde lekeler, kanın içinde toplanmasına izin vererek aşırı derecede genişler. Bu kan koleksiyonu, port-şarap lekelerini kendine özgü renklerine veren şeydir.

Liman-şarap lekeleri daha büyük hale gelebilir ya da kılcal damarlar büyüdükçe şekil değiştirebilir.

Kafa derisi, alın veya gözünüzün etrafındaki port şarap lekeleri, Sturge-Weber sendromu denen bir durumun belirtisi olabilir. Bu durum, ciltteki kan akışını etkileyen, cildin ve beynin yüzeyinde sıra dışı kan damarları olduğunda meydana gelir. Sturge-Weber sendromu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Port-şarap lekeleri kollarda veya bacaklarda, ancak genellikle sadece bir uzuvda göründüğünde Klippel-Trenaunay sendromunun bir belirtisi olabilir. Bu nadir genetik sağlık durumu, etkilenen bacak veya koldaki kan damarlarında değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler, bu ekstremitenin kemiğinin veya kasının normalden daha uzun veya daha geniş olmasına neden olabilir.


Porto şarabı lekeleri nasıl tedavi edilir?

Port-şarap lekeleri genellikle tedavi gerektirmez, ancak bazı insanlar kozmetik nedenlerle tedavilerle soluk almayı tercih ederler.

Bu genellikle bir darbeli boya lazeri kullanan lazer tedavileri kullanılarak yapılır .

Diğer lazer ve ışık tedavileri şunları içerir:

 • Nd: YAG
 • bromür bakır buharı
 • diyot
 • Alexandrite
 • yoğun darbeli ışık

Lazer ve ışık tedavisi anormal kan damarlarına zarar vermek için ısı kullanarak çalışır. Bu, kan damarlarının birkaç hafta sonra kapanmasına ve parçalanmasına neden olur, bu da port şarap lekelerinin küçülmesine, solmasına veya çıkarılmasına yardımcı olur.

Çoğu kişinin cilt tedavisi, cilt rengi, boyutu ve konumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olmasına rağmen, çoğu insan birkaç tedavi seansına ihtiyaç duyacaktır.

Lazer tedavilerinin bir porto şarabı lekesini tamamen ortadan kaldırmayabileceğini unutmayın. Ancak renkleri aydınlatabilir veya daha az fark edilebilir hale getirebilirler. Lazer tedavileri ayrıca kalıcı kalıcı ya da renk solmasına neden olabilir.

Bir lazer tedavisini takiben, cildiniz ekstra hassas olacaktır, bu nedenle prosedürü takiben güneş koruyucu giydiğinizden ve etkilenen cildi korunduğundan emin olun.

Port-şarap lekeleri herhangi bir komplikasyona neden olabilir mi?

Port-şarap lekelerinin çoğu zararsızdır. Fakat bazen gözlerin yakınında yer almaları durumunda glokom adı verilen bir göz durumunun gelişmesine yol açabilirler . Glokom göze yüksek basınç uygular, bu da tedavi edilmezse görme kaybına yol açabilir. Kadar yüzde 10 gözün yakınında bir portwine leke olan kişilerin glokom gelişebilir.

Siz veya çocuğunuzun gözlerinin yanında bir port-şarap lekesi varsa, aşağıdakileri kontrol edin:

 • bir göz diğerinden daha büyük bir öğrenciye sahiptir
 • bir göz daha belirgin görünüyor
 • bir göz kapağı diğer gözlerden daha açık

Bunlar, reçeteli göz damlası veya ameliyatla tedavi edilebilen glokom belirtileri olabilir.

Bakış nedir?

Port-şarap lekeleri genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak bazen bir altta yatan durumun bir belirtisi olabilirler. Sebepleri ne olursa olsun, port şarap lekeleri bazen lazer tedavisi ile çıkarılabilir. Bunlar port-şarap lekelerinden tamamen kurtulamayabilirler, ancak daha az fark edilebilir olmalarına yardımcı olabilirler.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

İyi beslenmenin rolü Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir