Başlangıç / Genel / MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar


İyi beslenmenin rolü

Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de bağışıklık sistemi merkezi sinir sistemine saldırır, sinir sinyallerini bloke eder veya kesintiye uğratır ve aşağıdakigibi belirtilere neden olur :

  • yorgunluk
  • uyuşma
  • hareket problemleri
  • mesaneve bağırsak disfonksiyonu
  • görüş problemleri

Bu belirtilerle iyi geçinmeye başladığında diyetiniz önemli bir araçtır. Hangi yiyeceklerin sizin durumunuza yardımcı olabileceğini veya zarar görebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

MS mucizesi yok

Göre Ulusal Multipl Skleroz Derneği (NMSS), tek diyet tedavisi ya da MS tedavi edebilir. MS belirtileri genellikle gelip gittiğinden, bir diyetin etkinliğini ölçmek zordur.

Bununla birlikte, MS uzmanları Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Kalp Derneği tarafından tavsiye edilen düşük yağlı, yüksek lifli bir diyetin MS hastalarına faydalı olabileceğini öne sürmektedir .

Limit doymuş yağlar

Doktor Roy Swank, 1948 yılında MS için düşük yağlı diyetini tanıttı. Hayvansal yağlar ve hayvansal yağlardaki doymuş yağların MS semptomlarını kötüleştirdiğini iddia etti. Swank’ın araştırması tartışmalı. MRG’ler MS’in ilerlemesini ölçmeden önce yapıldı ve çalışmalarının kontrol grubu yoktu.

Bununla birlikte, doymuş yağ alımınızın günde 15 gramdan daha azına düşürülmesi, genel sağlığınız için anlamlı olur. Sağlığa yönelik olumlu ve sağlıklı bir adımdır.

Ancak, tüm yağları yok etmeyin. Doymamış yağ asitleri, beyin ve hücresel sağlık için önemlidir. Bunlar , MS üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilen omega-3’ler ve D vitamini içerir . D vitamini ve omega-3 içeren gıdalar arasında somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar bulunur.

Hemşirelerin Sağlık Çalışması’nın (I ve II) bir analizi , yağ tüketimi ile MS gelişimi arasında bir bağlantı gösterememiştir. Süt duyarlılığı ile MS alevlenmelerinin sayısı ve şiddeti arasındaki kuramsal bağlantı da araştırmalarla kanıtlanmamıştır .

Sütümsüz olan kimse tarafından kaçınılmalıdır. Doymuş ve trans yağda düşük diyet tercih etmek genel sağlığınızı iyileştirebilecek başka bir koruyucu stratejidir.


Diyet içeceklerini bırakın

Aspartam, kafein ve alkol içeren içecekler mesaneyi tahriş edebilir. NMSS’den alınan beslenme kılavuzlarına göre, mesane ile ilişkili MS semptomlarınız varsa bu içeceklerden uzak durmanız en iyisidir. Ama MS’e neden olan aspartam hakkında endişelenmenize gerek yok, bu bir efsane .

Gluten ne olacak?

BMC Nörolojisinde yayınlanan bir çalışma , seçilmiş MS hastalarının ve yakın aile üyelerinin genel popülasyona göre daha yüksek glüten intoleransı insidansına sahip olduğunu bildirmiştir. Ancak bu, tüm MS hastalarının glutensiz olması gerektiği anlamına gelmez.

Tüm buğday, çavdar, arpa ve tritikale yiyecekleri ortadan kaldıran glutensiz bir diyete geçiş kararı, duruma göre yapılmalıdır. Araştırmacılar ayrıca MS hastaları için gluten intoleransının erken tespiti ve tedavisini önermişlerdir.

Rafine şekerler yerine meyve

Hiçbir bilimsel kanıt, rafine şekerlerin MS alevlenmelerine bağlı olduğunu göstermez. Bununla birlikte, rafine ve işlenmiş şeker oldukça inflamatuardır ve sınırlandırılmalıdır. Ayrıca, tatlı yiyecekler üzerinde kolaylık sağlamak, MS’leri olan insanlar için çok önemli olan kilonuzu yönetmenize yardımcı olur. Şeker ve kalori yüklü yiyecekler kilo toplayabilir ve ekstra kilo MS ile ilgili yorgunluğu artırabilir.

Aşırı kilolu olmak da hareketlilik sorunlarına katkıda bulunabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. Bazen doğum günü pastası dilimi iyidir, ama genellikle meyvenizi aperatif ve tatlı seçenek olarak seçin. Yüksek lifli meyveler aynı zamanda kabızlığı kolaylaştırır, başka bir MS semptomu.

İyi yemek, iyi hisset, uzun yaşa

MS, zaman içinde değişebilen benzersiz zorluklara sahip, yaşam boyu süren bir hastalıktır, ancak MS’li çoğu insan, semptomlarını yönetme ve zengin, tatmin edici yaşamları yönetmenin yollarını bulur. Kalp hastalığı ve kanser, MS’li kişilerde genel ölüm nedenleridir – genel popülasyonda olduğu gibi. MS’niz varsa katı ya da ciddi kısıtlayıcı bir diyet benimsemeye gerek yoktur.

Tabağınızı doymuş yağ oranı düşük ve lif içeriği yüksek olan lezzetli yiyeceklerle doldurmak, ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve ek sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Ruh Sağlığı Temelleri: Ruhsal Hastalıklar, Tanı, Tedavi ve Daha Fazlası

Ruh Sağlığı Nedir? Ruh sağlığı, duygusal ve psikolojik sağlığınızı ifade eder. İyi bir ruh sağlığına sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir