Başlangıç / Genel / Neden Her Anafilaktik Reaksiyon Acil Servise Bir Yolculuk Gerekir?

Neden Her Anafilaktik Reaksiyon Acil Servise Bir Yolculuk Gerekir?


genel bakış

Bir anafilaktik reaksiyona sahip olmaktan veya tanık olmaktan daha korkutucu birkaç şey vardır. Semptomlar çok hızlı bir şekilde kötüye gidebilir ve şunları içerebilir:

 • nefes darlığı
 • kurdeşen
 • yüzün şişmesi
 • kusma
 • hızlı nabız
 • bayılma

Anafilaktik semptomları olan birine ya da semptomlarınız olduğuna şahit olursanız acil durum servislerini hemen arayın.

Geçmişte ciddi bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz, doktorunuz acil bir epinefrin enjeksiyonu reçete etmiş olabilir. Olabildiğince hızlı bir şekilde acil epinefrin çekimi hayatınızı kurtarabilir – ama epinefrinden sonra ne olur?

İdeal olarak, belirtileriniz iyileşmeye başlayacaktır. Bazen tamamen çözülebilirler. Bu, orman dışında olduğunuzu ve artık herhangi bir tehlikede olmadığınızı düşünmenize neden olabilir. Ancak, durum böyle değil. Anafilaktik reaksiyonunuzdan sonra ne kadar iyi hissederseniz edin , acil servise (ER) bir gezi yapılması gerekmektedir .

Epinefrin ne zaman kullanılmalı

Epinefrin, genellikle anaflaksinin en tehlikeli semptomlarını hızlı bir şekilde giderir – boğaz şişmesi , solunum zorluğu ve düşük tansiyon gibi . Anafilaksi yaşayan herkesin tercih ettiği tedavi şeklidir. Yine de, alerjik reaksiyonun en etkili olması için başlamasından birkaç dakika sonra epinefrin uygulamanız gerekir.

İlacı reçete etmiş bir kişiye sadece epinefrin vermeniz gerektiğini unutmayın. Talimatları dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Dozajlar farklılık gösterir ve bireysel tıbbi koşullar, bir kişinin buna nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Örneğin, epinefrin , kalp hastalığı olan bir kişide kalp krizini hızlandırabilir . Bunun nedeni kalp hızını hızlandırması ve kan basıncını yükseltmesidir .

Siz veya bir başkası alerjik bir tetiğe maruz kaldığınızda bir enjeksiyon yapın ve:

 • nefes darlığı var
 • boğazlarında şişme veya gerginlik var
 • başım dönüyor

Ayrıca çocuklarda da kullanın:

 • bayıldı
 • kusmuk tekrar tekrar yemek yedikten sonra onlar konum ciddi alerjikiçin
 • çok öksürüyorlar
 • alerjisi olduğu bilinen bir yiyecek yediler

Epinefrin nasıl yönetilir

Otomatik enjektörü kullanmadan önce talimatları okuyun. Her cihaz biraz farklı.

Genel olarak, epinefrin vermek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. Otomatik enjektör kapağını açın veya çekin.
 2. Enjektörü aşağı bakacak şekilde yumruğunuzda tutunuz.
 3. Reaksiyonu geçiren kişinin uyluğunu veya bacağını geçir.
 4. Aşağı doğru basın ve iki ila üç saniye süreyle basılı tutun.
 5. Otomatik enjektörü sökün.
 6. Otomatik enjektörü tekrar kasanın içine yerleştirin ve bir hekim tarafından gözden geçirilmek üzere bir hastaneye götürün ve imha edin.

Enjeksiyonu verdikten sonra, henüz yapmadıysanız 911’i veya yerel acil durum servislerini arayın. Dağıtıcıya anafilaktik reaksiyon hakkında bilgi verin.

Acil müdahale ekiplerini beklerken

Tıbbi yardımın gelmesini beklerken, kendinizi veya reaksiyonu olan kişinin güvenliğini sağlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Alerjinin kaynağını kaldırın. Örneğin, bir arı sokmasıreaksiyona neden olursa stinger’ı dışarı çekin .
 • Kişiyi düz bir yere koyun. Bacaklarını kaldır ve onları sıcak tutmak için bir battaniyeyle ört.
 • Atıyorlarsa ya da nefes almakta zorlanıyorlarsa, oturun ya da yanlarına koyun.
 • Böyle bir diğer ilaçlar, ver antihistaminikonlar eğer, ya bir inhaler hırıltılı nefes .
 • Semptomlar düzelmezse, kişiye başka bir epinefrin enjeksiyonu verin. Dozlar en az 5 dakika mesafede olmalıdır.

Acil epinefrin sonrası rektus anaflaksi riski

Acil bir epinefrin enjeksiyonu, anafilaktik reaksiyondan sonra hayatınızı kurtarabilir. Bununla birlikte, enjeksiyon ihtiyacınız olabilecek tedavinin sadece bir parçasıdır. Anafilaktik reaksiyona sahip olan herkesin acil serviste muayene edilmesi ve izlenmesi gerekir. Çünkü anafilaksi her zaman tek bir reaksiyon değildir. Semptomlar bir epinefrin enjeksiyonu yaptırdıktan sonra saatlerce veya hatta günler dönerek geri tepebilir.

Anafilaksi vakalarının çoğu tedavi edildikten sonra hızlı bir şekilde ve tam olarak düzelir. Bununla birlikte, bazen belirtiler iyileşir ve birkaç saat sonra tekrar başlar. Bazen saatler ya da günler iyileşmezler.

Anafilaksi reaksiyonları üç farklı şekilde gerçekleşir:

 • Tek fazlı reaksiyonlar. Bu tip reaksiyon en yaygın olanıdır. Semptomlar alerjene maruz kaldıktan sonra bir saat içinde 30 dakika içinde zirve yapar. Semptomlar tedavi ile veya tedavi olmadan bir saat içinde iyileşir ve geri dönmezler.
 • Bifazik reaksiyonlar. Semptomlar bir saat ya da daha fazla bir süre uzaklaştıklarında, daha sonra alerjene tekrar maruz kalmadan geri dönerken, bifazik reaksiyonlarortaya çıkar.
 • Uzatılmış anafilaksi. Bu tip anafilaksi nispeten nadirdir. Reaksiyon tamamen çözülmeden saatler veya hatta günlerce sürebilir.

Öneriler gelen Uygulama Parametreleri Müşterek Görev Gücü (JTF) anafilaktik reaksiyon yaşadım, sonra da insanların dört ila sekiz saat boyunca bir acil serviste izlenmesi tavsiye ederiz. Görev gücü, bir epinefrin oto-enjektörü için bir reçete ile eve gönderilmelerini ve nüks olasılığından ötürü nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair bir eylem planı önermektedir.

Anafilaksi sonrası bakım

Bir rebound anafilaktik reaksiyon riski, epinefrin tedavisinden sonra iyi hissetmiş insanlar için bile uygun tıbbi değerlendirme ve bakım sonrası bakım sağlar.

Anafilaksi için tedavi edilecek acil servise gittiğinizde, doktor tam bir muayene yapacaktır . Sağlık personeli nefesinizi kontrol edecek ve size oksijen verecektir. Eğer hırıltılı devam ederseniz ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, diğer ilaçlara ağız yoluyla, intravenöz olarak veya daha kolay nefes almanıza yardımcı olmak için bir inhalasyon cihazı ile verilebilir .

Bu ilaçlar şunları içerebilir:

 • bronkodilatatörler
 • steroidler
 • antihistaminikler

İhtiyacınız olursa daha fazla epinefrin alacaksınız. Semptomlarınız geri geldiğinde veya kötüleşirse dikkatlice gözlemlenecek ve acil tıbbi yardım alınacaktır. Çok şiddetli reaksiyonları olan kişilerin solunum yollarını açmak için bir solunum tüpü veya ameliyatı gerekebilir . Epinefrine cevap vermeyenlerin bu ilacı damardan almaları gerekebilir.

Gelecekteki anafilaktik reaksiyonların önlenmesi

Bir anafilaktik reaksiyon için başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra, hedefiniz başka birinden kaçınmak olmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, alerji tetikleyicinizden uzak durmaktır. Reaksiyonunuza neyin yol açtığından emin değilseniz , tetiğinizi tanımlamak için bir cilt dikeniveya kan testi için bir alerji uzmanına başvurun .

Belirli bir yiyeceğe alerjiniz varsa, içeren bir şey yemediğinizden emin olmak için ürün etiketlerini okuyun. Yemek yediğinizde, sunucuyu alerjileriniz hakkında bilgilendirin.

Eğer böceklere karşı alerjiniz varsa , yaz aylarında dışarıda gittiğinizde böcek kovucu kullanın. Asla arılar , eşek arıları veya hornette yüzmeyin. Sana vurabilirler. Bunun yerine, yavaşça onlardan uzaklaşın.

Eğer alerjik iseniz ilaç , size alerji hakkında her ziyaret doktora anlatmak, bu yüzden sizin için ilaç reçete yoktur. Ayrıca eczacınızın bilmesini sağlayın. Acil müdahale ekiplerinin ilaç alerjiniz olduğunu bilmelerini sağlamak için tıbbi uyarı bileziği takmayı düşünün.

Gelecekte alerji tetikleyicinizle karşılaşmanız durumunda daima bir epinefrin oto-enjektör bulundurun. Bir süredir kullanmadıysanız, süresinin dolmadığından emin olmak için tarihi kontrol edin.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir