Başlangıç / Genel / Neden her gün burun kanaması var?

Neden her gün burun kanaması var?


burun kanamaları

Burun kan damarları patladığında burun kanaması oluşur. Kanlı burunlar yaygındır. Amerikalıların yaklaşık yüzde 60’ı hayatlarında bir süre burun kanaması yaşayacaklar. Yaklaşık yüzde 6’sı tıbbi müdahale gerektirecektir.

Burun kanamalarına ne sebep olur?

Burun kanamanızın birçok nedeni olmasına rağmen, en yaygın iki neden doğrudan etki yaralanmaları ve çevrenizin sıcaklığı ve nemi.

 • Burun kırıkları veya kafatasının tabanı kanlı bir burun ile sonuçlanabilir. Kanlı bir burun ile sonuçlanan bir kafa travması geçirdiyseniz, doktorunuza bakın.
 • Kuru hava. Kuru bir dış ortam veya ısıtılmış iç mekan havası burun zarlarını tahriş edebilir ve kurutabilir . Bu, toplandığında veya çizildiğinde kaşıntı ve kanama yaratabilir. Kışın soğuk algınlığı olursa, soğuk ve kuru havaya maruz kaldığında tekrarlanan burun üfleme kombinasyonu, burun kanaması için evreyi ayarlar.

Sık veya tekrarlayan burun kanamasına neden olan nedir?

Burun çekme

Saman nezlesi veya burnunuz kaşınmaya neden olan başka bir durum gibi alerjiniz varsa , bilinçli ve bilinçsiz burun toplamaya yol açabilir.

Burnunu üfleme

Eğer varsa burnunuz darbe sert, basınç yüzeysel kan damarlarını bozulabilir.

Pıhtılaşma bozuklukları

Hemofili ve hemorajik telanjiyektazi gibi kalıtsal pıhtılaşma bozuklukları, tekrarlayan burun kanamalarına neden olabilir.

İlaçlar

Kanınızı inceleyen veya antikoagülan ( aspirin, klopidogrel (Plavix) veya warfarin (Coumadin) gibi davranan ilaçlar alıyorsanız, burun kanamaları durdurmak daha zor olabilir.

Topikal ilaçlar ve burun spreyleri

Kortikosteroidler ve antihistaminikler gibi topikal nazal ilaçlar bazen burun kanamalarına yol açabilir. Sık sık bir burun spreyi kullanıyorsanız, şişenin ucundan kaynaklanan tekrarlanan tahriş burun kanamasına neden olabilir.

Diyet takviyeleri

Bazı diyet takviyeleri, kanınızı inceltip kanamayı uzatıp, durması zor burun kanamalarına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • zencefil
 • feverfew
 • Sarımsak
 • Ginkgo Biloba
 • jinseng
 • E vitamini

Temel koşullar

Böbrek veya karaciğer hastalığı gibi belirli koşullarınız varsa, kanınızın pıhtılaşma yeteneği daha düşük olabilir ve burun kanaması durmasını daha da zorlaştırabilir.


Kan basıncı

Gibi durumlar konjestif kalp yetmezliği veya hipertansiyon burun için daha eğilimli yapabilirsiniz.

deformiteler

Eğer fonksiyonel bir burun deformitesine sahipseniz – konjenital, estetik cerrahi veya yaralanmayla ilgili – sık sık burun kanamalarına neden olabilir.

tümörler

Burun veya sinüslerin tümörleri – hem malign hem de malign olmayan – burun kanamalarına yol açabilir. Bu yaşlı insanlar ve sigara içenler daha olasıdır.

İlaç kullanımı

Eğer kokain ya da diğer ilaçları burnunuza sokarak yutuyorsanız, burun kanüllerindeki kan damarlarının rüptüre yol açarak sık burun kanamalarına neden olabilir.

Kimyasal tahriş edici maddeler

Sigara dumanı, sülfürik asit, amonyak, benzin gibi kimyasal tahriş edicilere maruz kalırsanız, işte veya başka yerlerde, sık ve tekrarlayan burun kanamalarına yol açabilir.

Burun kanaması hakkında doktorunuzu ne zaman göreceksiniz

Burun kanamalarının çoğunluğu endişe verici bir sebep olmasa da, bazılarıdır. Hemen tıbbi yardım alın:

 • 20 dakika sonra burnunuz kanamayı bırakmıyor
 • burnunuz kafa travması sonucu kanıyor
 • burnunuz garip bir şekle sahip veya yaralandıktan sonra kırılmış

Küçük tahrişten kaynaklanmayan sık ve tekrarlanan burun kanaması yaşarsanız, doktorunuzla randevu alın. Haftada bir kereden fazla meydana gelen sık burun kanamaları, değerlendirilmesi gereken bir problemin belirtisi olabilir.

Burun kanamasını önleme

Burun kanamalarınızın sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir ve belki de bazı basit eylemler yaparak bunları önleyebilirsiniz:

 • Burnunu tutup, burnunu hafifçe üflemekten kaçının.
 • Sigara içiyorsanız, sigara içmeye çalışınve sigara içmeyin .
 • Burnunuzun içini, bir reçetesiz salin burun spreyi ile nemlendirin.
 • Kış aylarında nemlendiriciyi kullanın.
 • Bacitracin, A ve D Merhem, Eucerin, Polysporin veya Vazelin gibi merhemleri yatmadan önce her burun deliğinin içine uygulayın.
 • Kaza durumunda yüz travmalarından korunmak için emniyet kemerinizi takın.
 • Karate, hokey veya lacrosse gibi yüz yaralanmalarına karşı bir şansla spor yaparken düzgün bir şekilde uyan ve yüzünüzü koruyan başlık kullanın.
 • Uygun şekilde derecelendirilmiş koruyucu ekipman kullanarak tahriş edici kimyasallarda solumaktan kaçının.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir