Başlangıç / Genel / Neden Kollarımın Altında Kaynatma Alabilirim?

Neden Kollarımın Altında Kaynatma Alabilirim?


Koltukaltı kaynar

Bir kılçık (bir fındığı olarak da bilinir), bir kıl folikülü veya yağ bezi enfeksiyonundan kaynaklanır . Genellikle Staphylococcus aureus bakterisini içeren enfeksiyon, folikülde irin ve ölü cilt şeklinde oluşur. Alan kırmızılaşacak ve büyüyecek ve lezyon içinde ek pus oluştukça yavaşça büyüyecektir .

Çirkin ve rahatsız edici olmakla birlikte, çoğu kaynatma hayatı tehdit edici değildir ve iki hafta içinde kendi başlarına açılıp boşalabilir . Kolunuzun altındaki kaynama hızla büyürse ya da iki hafta içinde iyileşmezse, doktorunuza başvurun. Kaynamanın cerrahi olarak delinmesi gerekebilir (küçük bir kesik kesilerek açılabilir).

Koltukaltı kaynama belirtileri

Bir kıl folikülü içinde bir bakteriyel enfeksiyon – en yaygın olarak bir staf enfeksiyonu – oluştuğunda bir kaynama oluşur. Enfeksiyon saç folikülünü ve etrafındaki dokuları etkiler. Bakteriyel enfeksiyon, folikül çevresinde irin içi boşluğa neden olan içi boş bir alana neden olur. Enfeksiyon bölgesi kıl folikülü etrafında artarsa, kaynama daha büyük büyür.

Bir kaynama belirtileri şunları içerir:

 • kırmızı, pembemsi yumru
 • bump üzerinde veya etrafında ağrı
 • deri ile gösterilen sarı irin
 • f hiç
 • s Tran duygu
 • kaynamakta veya kaynayan kaşıntı

Birbirine bağlı birçok kaynağa bir kargamber denir . Bir karbonkül, cildin altında geniş bir enfeksiyon alanıdır. Enfeksiyonlar, cildin yüzeyinde daha büyük bir şişlik olarak görülen bir grup kaynama ile sonuçlanır.

Ne koltukaltı kaynar neden olur?

Bir kıl folikülü enfekte olduğunda kolun altındaki kaynama oluşur. Bu nedeniyle oluşabilir:


 • Asiri terleme. Eğer varsa normalden daha fazla ternedeniyle hava koşulları veya fiziksel aktivite, ama düzgün kendini temizlemek etmeyin, kaynar gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olabilir.
 • Tıraş olmak. Koltukaltınız, ter ve ölü cildin birikebileceği bir yer. Koltuk altlarınızı sık sık tıraş ederseniz, koltuk altınızda bakteriyel bir enfeksiyona yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir. Tıraş ettiğiniz zaman, kollarınızın altındaki deride yanlışlıkla bakterilerin daha kolay erişmesini sağlayan açıklıklar yaratabilirsiniz.
 • Kötü hijyen. Eğer yoksa yıkamakdüzenli silah altında, ölü deri çıban veya sivilce gelişimine katkıda bulunabilir hangi birikebilir.
 • Zayıf bağışıklık sistemi. Eğer bir varsa zayıf bağışıklık sistemini, vücudun bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için daha az mümkün olabilir. Diabetes mellitus, kanser , egzamaveya alerjiniz varsa, kaynar daha yaygındır .

Tedavi koltukaltı kaynar

Kaynama noktasını seçmeyin, sallamayın veya sıkmayın. Diğer olumsuz sonuçların yanı sıra, kaynama haşhaş enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Ayrıca, kaynamayı sıkmak, ek bakterilerin elinize veya parmaklarınıza lezyona girmesine izin verebilir.

Kaynamanın iyileşmesine yardımcı olmak için:

 • Bölgeyi temizlemek için antibakteriyel sabun kullanın.
 • Bölgeye günde birkaç kez nemli, sıcak kompresuygulayın .
 • Kaynatmaya çalışmayın.

Kaynamanız iki hafta sonra gitmezse , bir sağlık uzmanından tedavi almalısınız . Doktorunuz irin boşalmak için açık kaynağını kesebilir. Altta yatan enfeksiyonu iyileştirmek için reçete edilen antibiyotikler de olabilir .

Bir kaynama mı yoksa sivilce mi?

Eğer kolunun altında cildinize tümsek bir olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz kaynatma veya bir sivilce . Bir sivilce, yağ bezinin enfeksiyonu ile karakterizedir. Bu bez, bir kıl folikülünden deri üst katmanına ( epidermis ) daha yakındır . Bir sivilce kaldırılırsa , muhtemelen bir kaynamadan daha küçük olacaktır.

Bir kaynatma, cildinizin altındaki yağ dokusuna daha yakın olan ikinci deri tabakasında (dermis) daha derinde bulunan kıl foliküllerinin bir enfeksiyondur. Enfeksiyon daha sonra daha büyük bir yumru yaratarak cildin üst katmanına doğru iter.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir