Başlangıç / Genel / Nefes Darlığı Nedir? nefes darlığı tedavisi

Nefes Darlığı Nedir? nefes darlığı tedavisi


Dispne, zor, emekli nefes ile karakterize olan nefes darlığı hastayı hava gibi boğucu ya da dövüşmüş gibi hissetmesini sağlar. Bazen “hava açlığı” olarak adlandırılır; bu da hastanın nefes açlığı hissetmesi gerçeğine göndermedir ve çok çeşitli tıbbi problemlerden kaynaklanmaktadır. Solunum güçlüğü ciddi bir tıbbi semptomdur ve solunum zorluğuna neden olan konunun çözülmesi tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Dispene olan birisi bu durumu çeşitli şekillerde yaşayabilir. Bazı hastalar nefes çekmekte zorlanırken, diğerleri nefes keserken sorun yaşarlar. Havayı akciğerlerden geçirmek zor olabilir ya da normal olarak nefes almak ve nefes almak mümkün olabilir, ancak akciğerlerdeki gaz difüzyon kapasitesi azaldığından hasta, aç kalmış gibi hissedebilir. Göğüsteki mengene benzeri bir sansasyon, nefes almasını zorlaştıran bir basınç hissiyle birlikte yaşanabilir.

Hastanın yaşadığı semptomların yanı sıra dispneler başkaları tarafından gözlemlenebilen çok belirgin fiziksel belirtilere sahiptir. Nefes almada güçlük çeken insanlar sıklıkla, hırıltılı solunum, öksürük veya diğer gerginlik belirtileri eşliğinde yüksek, emekli nefes alırlar. Zayıf sirkülasyon nedeniyle parmak uçları ve ayak parmakları mavimsi beyaza dönüşebilir ve hasta soluk, terli veya ajite olabilir.


Akciğer hastalıkları, dolaşım problemleri ve çok çeşitli diğer koşullar nefes darlığına neden olabilir. Durum, fiziksel veya duygusal gerginliğe yanıt olarak da görülebilir. Bazı dispneli beklenir ve ağır egzersizlerle normaldir, ancak aşırı nefes darlığı veya uzun süre öksürük dönemleri, akciğerlerde sıvı oluşumu ve egzersiz sonrasında veya egzersiz sırasında göğüs ağrısı, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulduğunun işaretidir.

Dispnenin tedavisi genellikle hastayı rahat ettirmek için solunum yolunun güvenliğini sağlamakla başlar. Panik azaltmak için anti-anksiyete ilaçları da sağlanabilir. Ardından akciğerlere bakmak için görüntüleme çalışmaları, genel fiziksel sağlığı değerlendirmek için kan işi ve fiziksel bir sınava dahil olmak üzere sorunun nedenini keşfetmek için bir dizi tıbbi test kullanılabilir. Tanı konulduktan sonra, altta yatan durumu çözmek için bir tedavi planı geliştirilebilir ve umarım dispnenin de dağılmasına neden olabilir.

Dispne akciğer kanseri ve kronik pulmoner hastalıklarla da ilişkilidir; bu durumda dispnenin tedavisi tedavi programının spesifik bir parçası olabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir