Başlangıç / Genel / Parkinson Hastalığının Aşamaları Nelerdir? parkinson hastaları ne kadar yaşar

Parkinson Hastalığının Aşamaları Nelerdir? parkinson hastaları ne kadar yaşar


Parkinson hastalığı ilerleyici nörolojik bir hastalıktır. Parkinson hastalığının genel olarak kabul görmüş beş aşaması var. Hastalığın ilerlemesi bir hastadan diğerine değişebilir ve tüm hastalar beş aşamalı Parkinson hastalığının genel olarak kabul edilen sırasına göre değil. Belirtiler Parkinson hastalığının ilerlemesi boyunca değişebilir.

Doktorlar şu anda Parkinson hastalığının beş aşamasını belirlerken, tüm hastalar birbiri ardına beş aşamadan geçebilecek kadar basit bir hastalık ilerlemesi yaşayacak değil. Ayrıca tüm hastalar aynı süre boyunca her aşamada kalamazlar. Parkinson hastalarının beş evresi hastadan hastaya genellikle değişir. Hastalık ilerlemesinin genel olarak tahmin edilemeyeceği düşünülmektedir; bazı hastalar tüm aşamalar yaşarken, diğer hastalar arasında geçiş aşamalarından geçmeden erken evreden ileri evreye atlanırlar.

Parkinson hastalığının nörolojik semptomları tipik olarak hastalığın ilk aşamasında görülür. Parkinson hastalığının ilk evresindeki hastalar hafif sallanma ve titreme yaşayabilir. Bu titreme genellikle yalnızca bir uzuv veya vücudun bir tarafını etkiler. Hastalığın bu aşamasında zayıf duruş, dengeyi korumak için azalmış yetenek ve garip yüz ifadeleri de görülebilir. Bununla birlikte, hastalar genelde sıradan faaliyetlerle devam edebilir ve yardım almadan kendileri için bakım yapabilirler.


Parkinson hastalığının ikinci aşamasında, semptomlar birden fazla ekstremitede ve vücudun her iki yanında ortaya çıkmaya başlar. Semptomlar, hastanın kendisi için yürümesi veya bakımı yeteneğini bozmaya başlayabilir. Denge problemleri genelde hastalığın bu aşamasında belirginleşir. Parkinson hastalığının birinci veya ikinci aşamasında olan hastalara semptomlarını gidermek için selegilin, pramipeksol veya ropinirol reçetesi verilebilir.

Parkinson hastalığı genelde hastalığın dördüncü ve beşinci aşamalarına kadar önemli bir işlevsellik kaybına yol açmaz. Parkinson hastalarının dördüncü aşamasındaki hastalar, bradikinezi yaşayabilir veya vücut hareketlerini yavaşlatabilir, bununla birlikte yürüyebilme kabiliyeti önemli derecede azalır. Tremor semptomları, hastalığın dördüncü aşamasında kolaylaşabilir veya kaybolabilir. Ancak hasta muhtemelen artık kendine bakamaz ve günlük görevleri yerine getirmek için canlı yardıma ihtiyacı olabilir. Parkinson hastalığının dördüncü ve beşinci evrelerindeki hastalar genellikle levodopa ile tedavi edilir.

Parkinson hastalarının beşinci ve son aşamasındaki hastalar genelde ayakta durma veya yürüme yeteneğini yitirirler ve toplam malum sayılırlar. Hastalığın bu son aşamasında zihinsel ve fiziksel canlılık bozulabilir. Hastalığın bu evresindeki hastalar genelde bakım evinde sürekli olarak hemşirelik bakımı gerektirir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir