Başlangıç / Genel / parosmi

parosmi


genel bakış

Parosmia, koku duyularınızı bozan sağlık koşullarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Parosminiz varsa, koku yoğunluğu kaybı yaşayabilirsiniz, yani etrafınızdaki kokuların tamamını tespit edemezsiniz. Bazen parosmia her gün karşılaştığınız şeylere güçlü, anlaşılmaz bir kokuya sahip gibi görünmesine neden olur.

Parosmi adlı başka koşulu ile bazen karıştırılır phantosmia hiçbir koku mevcut olduğu zaman bir “hayalet” kokuyu algılamaya neden olur. Parosmia farklıdır çünkü sahip olan insanlar, mevcut olan bir kokuyu algılayabilirler – ama koku onları “yanlış” kokuyor. Mesela, taze pişmiş ekmeğin hoş kokusu, alttan ve tatlı yerine çürüyen kokulu ve çürümüş olabilir.

İnsanlar bir dizi farklı sebepten ötürü çok çeşitli parosmiler yaşarlar. En şiddetli vakalarda, beyniniz güçlü, hoş olmayan kokular algıladığında, parosmia fiziksel olarak hastalanmanıza neden olabilir.

Parosmia belirtileri

Bir enfeksiyondan kurtulduktan sonra çoğu parosmia olgusu ortaya çıkar. Semptom şiddeti vakadan duruma değişir.

Parosminiz varsa, ana semptomunuz özellikle de yiyecekler çevresinde kalıcı bir kötü koku hisseder. Ortamınızdaki kokuların fark edilmesini veya fark edilmesini de güçleştirebilirsiniz, bunun sonucunda koku almayan nöronlarınızda bir hasar meydana gelebilir.

Hoş bulmak için kullandığınız kokular artık yıkıcı ve dayanılmaz hale gelebilir. Size kötü kokan yiyecekler yemeye çalışırsanız, yerken kendinizi mide bulandırıcı veya hasta hissedebilirsiniz.

Parosminin Nedenleri

Parosmia genellikle, koku algılayıcı nöronların – koku alma duyularınız olarak da adlandırılan – bir virüs veya başka bir sağlık durumundan dolayı zarar görmesinden sonra ortaya çıkar. Bu nöronlar burnunuzu hizalar ve beyninize bir koku oluşturan kimyasal bilgileri nasıl yorumlayacağını söyler. Bu nöronların zedelenmesi, kokuların beyninize ulaşma şeklini değiştirir.

Beyninizin önündeki koku soğanı ampulleri bu nöronlardan sinyaller alır ve beyninize koku hakkında bir işaret verir: ister hoş, ister cazip, ister iştah açıcı ister faul olsun. Paromaya neden olabilen bu koku veren ampuller zarar görebilir.

Kafa travması veya beyin travması

Travmatik beyin hasarı (TBI) koku hasarına bağlanmıştır. Hasarın süresi ve ciddiyeti, yaralanmaya bağlı olmakla birlikte, tıbbi literatürün gözden geçirilmesi, travmatik beyin hasarından sonra parosminin semptomlarının nadir olmadığını göstermiştir. Beyin travması, bir nöbet geçirmekten kaynaklanan hasardan da kaynaklanabilir ve bu da parosmiye neden olabilir.

Bakteriyel veya viral enfeksiyon

Parosmia semptomlarının bir nedeni, soğuk algınlığı veya virüsten kaynaklanan koku zedelenmesidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları olfaktör nöronlara zarar verebilir. Bu daha yaşlı popülasyonlarda daha sık görülür.

Parosmisi olan 56 kişinin 2005 yılında yaptığı bir çalışmada, bunların sadece yüzde 40’ından fazlasının , hastalığın başlangıcına bağlı olduğuna inanılan üst solunum yolu enfeksiyonu vardı.

Sigara ve kimyasal maruz kalma

Koku sisteminiz sigara sigaralarından zarar görebilir. Sigaradaki toksinler ve kimyasallar zamanla parosmiye neden olabilir.

Aynı sebepten ötürü, zehirli kimyasallara maruz kalmak ve yüksek miktarda hava kirliliği, parosminin gelişmesine neden olabilir.


Kanser tedavisi yan etkisi

Radyasyon ve kemoterapi parosmiye neden olabilir. Gelen bir vaka çalışması 2006 yılından itibaren, bu yan etki nedeniyle parosmi bağlı gıda aversions için kilo kaybı ve yetersiz beslenme yol açtı.

Nörolojik durumlar

Alzheimer hastalığının ve Parkinson hastalığının ilk belirtilerinden biri , koku alma duyularınızın kaybıdır. Lewy vücut demansı ve Huntington hastalığı da kokuları doğru algılamakta zorluk çeker.

tümörler

Sinüs ampulleri, frontal kortekste ve sinüs boşluklarınızdaki tümörler koku duyularınızda değişikliklere neden olabilir. Bir tümörün parosmiye neden olması nadirdir.

Daha sık olarak, tümörleri olan insanlar fhantosmiyi tecrübe ederler – koku alma duyularını tetikleyen bir tümör nedeniyle mevcut olmayan bir kokunun saptanması.

Parosminin teşhisi

Parosmia kulak burun boğaz doktoru veya KBB olarak da bilinen bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilebilir. Doktor size farklı maddeler sunabilir ve kokularını tanımlamanızı ve kalitesini sıralamanızı isteyebilir.

Parosmia için yaygın bir test, bir doktorun gözlemi altında yanıtladığınız küçük bir “çizik ve burkulma” boncuk kitapçıklarını içerir.

Randevu sırasında doktorunuz hakkında sorular sorabilir:

  • Ailenizin kanser hikayesi ve nörolojik koşulları
  • yaşadığınız son enfeksiyonlar
  • sigara içme gibi yaşam tarzı faktörleri
  • Şu anda almakta olduğunuz ilaçlar

Eğer doktorunuz, parosminizin altta yatan nedeninin nörolojik veya kansere bağlı olabileceğinden şüpheleniyorsa, daha fazla test yapılmasını önerebilirler. Bu sinüs röntgeni , sinüs bölgesinin biyopsisi veya MRI içerebilir .

Parosmia tedavisi

Parosmia, bazı vakalarda değil, bazılarında tedavi edilebilir. Parosminin çevresel faktörler, ilaç tedavisi, kanser tedavisi veya sigara içmesi nedeniyse, bu tetikleyiciler çıkarıldıktan sonra koku duyularınız normale dönebilir.

Bazen parosmiyi çözmek için ameliyat gerekir. Polipler veya tümörler gibi burun tıkanıklıklarının giderilmesi gerekebilir.

Parosmia için tedaviler şunlardır:

  • kokunuzun burnunuza girmesini önlemek için bir burun klipsi
  • çinko
  • A vitamini
  • antibiyotikler

Bunların plasebodan daha etkili olduğunu kanıtlamak için daha fazla araştırma ve vaka çalışması gereklidir.

Parosmileri olan bazı kişiler, her sabah dört farklı koku çeşidine maruz kaldıkları ve kokularını uygun şekilde kategorize etmek için beyinlerini eğitmeye çalıştıkları “koku jimnastiği” ile semptomlarını bulmaktadır.

Sizin için en iyi tedaviyi bulmak için doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Parosmiden kurtarma

Parosmia tipik olarak kalıcı bir durum değildir. Nöronlarınız zamanla kendilerini tamir edebilir. Gibi birçok olarak ise yüzde 60 enfeksiyon kaynaklı parosmi vakalarının, koku alma işlevi daha sonra yıllarda restore edilmiştir.

Kurtarma süreleri, parosmia semptomlarınızın ve kullandığınız tedavinin temel nedenine göre değişir. Parosminize bir virüs veya enfeksiyon neden oluyorsa, koku alma hissiniz tedavi olmaksızın normale dönebilir. Ama ortalama olarak , bu iki ila üç yıl sürer.

2009 yılında yapılan küçük bir çalışmada, 12 haftalık “kokan jimnastik” egzersizine katılanların yüzde 25’i parosma semptomlarını iyileştirdi. Bu tür bir tedavinin etkili olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir