Başlangıç / Genel / Periosteum Nedir?

Periosteum Nedir?


Periosteum, kemiklerinizin yüzeylerini kaplayan membranöz bir dokudur. Kapatmadığı tek alanlar kıkırdakla çevrili olan ve tendonların ve bağların kemiğe bağlandığı alanlar.

Periosteum iki ayrı katmandan oluşur ve hem tamir hem de büyüyen kemikler için çok önemlidir.

Periosteum fonksiyonu ve anatomisi

İç katman

Periosteumun iç tabakası da kambriyum olarak adlandırılır. Osteoblast hücreleri içerir.

Osteoblastlar kemik oluşturan hücrelerdir. Kemik dokusu hala gelişirken, yaşamın fetal ve çocukluk evreleri sırasında çok önemlidir. Sonuç olarak, periosteumun iç tabakası kalın ve fetusta ve erken çocukluk döneminde osteoblastlar bakımından zengindir.

Periosteumun iç tabakası yaşla daha incedir. Bu incelme çocuklukta başlar ve yetişkinlik döneminde devam eder. Birçok durumda iç tabaka o kadar ince olur ki, bu periosteumun dış tabakasından ayırt edilmesi zordur.

Yetişkin kemikte bir kırık meydana gelirse, osteoblastlar hala hasarı onarmak için uyarılabilir. Ancak rejenerasyon oranı çocukta olduğundan daha yavaş olacaktır.

Dış katman

Periosteumun dış tabakası çoğunlukla kolajen gibi elastik lifli bir malzemeden yapılır. Ayrıca kan damarları ve sinirler içerir.

Periosteumun kan damarları, vücudun kemiklerinin kan akışına katkıda bulunur. Kemik korteksi olarak adlandırılan aşağıdaki yoğun ve kompakt kemik dokusu katmanına geçebilirler.

Kan damarları, kemiğe dik duran Volkmann kanalları denilen kanallardan kemiğe girer. Oradan, kan damarları, kemiğin uzunluğu boyunca uzanan Haversian kanalları adı verilen başka bir kanal grubuna girerler.

Periosteum sinirleri, doku yaralandığında veya hasar gördüğünde ağrıyı kaydeder. Periosteum sinirlerinin bazıları, periostin dış tabakasında kalmasına rağmen, kan damarlarının yanı sıra kemiğe girer.

Periostat koşulları

kemik zarı iltihabı

Periostitis , periostunuzun iltihaplanmasıdır. Kaslara ve bağ dokusuna aşırı veya tekrarlayan stres neden olur.

Genellikle , koşucuları ve dansçıları etkileme eğilimi olan ağrılı bir durum olan shin atelleriyleilişkilidir . Shin splints, yeni bir egzersiz programına başladığınızda veya alışılmış antrenmanlarınızın yoğunluğunu artırdığınızda da olabilir.

Eğer periostitisiniz varsa, etkilenen bölgede ağrı veya hassasiyetiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı şişlikler de olabilir.


Doktorunuz tipik olarak periostitis’i fiziksel bir muayene ile teşhis edebilir ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirebilir. Bazı durumlarda, stres kırıkları gibi diğer durumları dışlamak için X-ışını gibi görüntüleme testlerini kullanabilirler.

Periostitis tedavisi içerebilir:

  • Etkilenen bölgeye dinlenme. Periostitis tarafından etkilenen bölgede ağrı veya rahatsızlığa neden olan herhangi bir aktiviteden ara verin. Bu duruma neden olan tekrarlayan aktiviteler, iyileşmek için daha uzun sürebilen bir stres kırılmasına yol açabilir. Yüzmek gibi, şifa verirken egzersiz rutininizi düşük etkili etkinliklereodaklanmaya çalışın .
  • Bölgeye buz uygulayarak. Bir buz paketini bir havluya sarın ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez 15 ila 20 dakika süreyle uygulayın.
  • Over-the-the-counter ağrı tedavisi. Eğer periostitisinizdeki ağrı veya hassasiyet sizi rahatsız ediyorsa, ibuprofen (Motrin, Advil) veya asetaminofen (Tylenol) gibi aşırı ağrı kesiciler kullanın.

Ağrı azalmaya başladığında, genellikle iki ila dört hafta içinde normal aktivitelerinizi sürdürmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi yenilemekten kaçınmak için aktivitelerinizin süresini ve yoğunluğunu aşamalı olarak artırdığınızdan emin olun.

Periosteal kondroma

Periosteal kondroma, periostunuzda kansersiz bir tümör içerir. Bilinen sebepleri olmayan nadir bir durumdur. Bu tümörler 30 yaşın altındaki kişilerde meydana gelir ve erkekleri kadınlara göre daha sık etkiler.

Periosteal kondroma belirtileri şunları içerebilir:

  • tümör bölgesinde ya da yakınında donuk bir ağrı ya da hassasiyet
  • hissedebileceğin bir kütle
  • kırık kemik

Bu durum tipik olarak X-ışını, CT taraması veya MRI taraması gibi görüntüleme testleri kullanılarak teşhis edilir. Bunlar fazla göstermezse, doktorunuz biyopsi yapabilir . Bu, küçük bir doku örneği almayı ve mikroskop altında bakmayı gerektirir.

Periosteal kondroma genellikle tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıyla tedavi edilir. Çıkarıldıktan sonra, bu tümörler nadiren geri gelir. Geri kazanım periyodunun uzunluğu hem tümörün konumuna hem de büyüklüğüne bağlı olacaktır. İyileştirirken etkilenen alanın kullanımını sınırlamanız ve yavaş yavaş normal faaliyetlerinize geri dönmeniz gerekir.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

İyi beslenmenin rolü Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir