Başlangıç / Genel / Pinna Hematom Nedir?

Pinna Hematom Nedir?


Bir pinna hematomu kulağın dış kısmında kan dolu bir kütledir. Durum çoğu zaman, spor sırasında güreş ya da futbol gibi şiddetli kazalar sırasında ortaya çıkabilecek bir kulak hasarıyla sonuçlanır. Belirtiler tipik olarak şişme, renk değişikliği, kaşıntı ve ağrı içerir. Hastalık daha sık veterinerlik ofislerinde görülürken, aynı zamanda insanları da etkileyebilir.

Hematomlar genelde kalın kabarcıklar, kütleler veya kan dolu alanlardır. Beynin etrafında bulunan çeşitli hematom türleri en ağır olanı ile birçok sınıflandırma mevcuttur. Hematomlar vücudun çeşitli bölgelerinde de görülebilir ve çoğu cildin altında bulunur. Rahatsız edici iken bir pinna hematomu tipik olarak iyi huylu ama uzun vadede bir türüdür.

Kulak kepçesi olarak da bilinen iğnenin kendisi, en çok kanadı diyebilecek olan dış kulağın bir kısmıdır. Birçok memelide bulunan appendage, hayvanlara, kulağa giren farklı sesler arasında ayrım yapmalarına yardımcı olur. Kişi bu bölgeye zarar verirse, kulağın bağ dokularının ayrılması meydana gelebilir. Bu hareket kan damarlarını patlatarak hematom oluşturabilir. Bu yaralanmanın devam etmesinin yaygın bir yolu kafaya bir darbe vurmaktır, bu yüzden güreşçiler veya diğer yüksek etkili spor katılımcıları bu yaralanmayı sık sık sürdürmektedir.


Bir pinna hematomun belirtileri kolayca fark edilebilir. Kulak flapındaki bir kütle, çoğu kez küçük bir su balonu gibi hissedecek en belirgin göstergedir. Bazen, hematom bile yeni kıkırdak büyümesini kolaylaştıracak ve karnabahar kulağı veya güreşçinin kulağı şeklinde adlandırılan düzensiz bir yumru meydana getirecektir. Diğer beklenen semptomlar, muhtemel ağrı veya kaşınma ile birlikte etkilenen bölgenin etrafında mavimsi bir şişme içerir.

Bir pinna hematomunun gelişimi aynı zamanda insan olmayan memelileri de etkileyebilir. Kediler ve köpekler en çok kaba oyun ve keşif yapmak için eğilimli olduklarından, bu hayvanların belki de bu tür bir yaralanmayı sürdürme olasılıkları en yüksektir. Kaşıntılı kulak akarları veya alerjileri, hayvanın çizilmesiyle oluşan tahriş nedeniyle hematomaya neden olabilir. Hayvanlar yaralandıktan sonra kulağa çizmek veya pençelemek daha muhtemeldir ve bu süreçte tahriş arkasındaki temel sorunları tedavi etmenin nedeni yaralanma maddesidir. Kötü muamele gören pinna hematomları, skar dokusunun arkasında kalabilir veya pinna küçülebilir.

Pinna hematomları genellikle kendilerini zamanla çözerler. Hematomun boşaltılması ve tıbbi bir profesyonelin steroid tedavisi alması belirtileri hafifletebilir. Daha şiddetli vakalar ameliyat gerektirebilir. Evcil hayvanlarda kanama hematomu söz konusu olduğunda, ilgili bir kullanıcı, etkilenen hayvanın çizilmeyle hematomu daha da şiddetlendirmesini önlemelidir. Belirtiler devam ederse, veteriner hekime ziyaret de şart koşabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir