Başlangıç / Hastalığın Nedenleri / Pruritus Vulvae Nedir?

Pruritus Vulvae Nedir?


Pruritus vulvası, vulvanın üzerinde ve etrafında kalıcı, rahatsız edici bir kaşıntıya neden olan tıbbi terimdir. Her yaştan kadınlar arasında çok yaygın bir sorundur ve çoğu durumda sabunlara veya hijyen ürünlerine giyim, ter veya hafif alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan iritasyon neden olur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, pruritus vulva, cinsel yolla bulaşan hastalık veya maya enfeksiyonu gibi daha ciddi bir altta yatan durumun işareti olabilir. Ev ilaçları ve tezgâhta satılan ürünler, genellikle pruritus vulva semptomlarının tedavisinde başarılıdır. Birkaç günden uzun süre devam eden ya da günlük yaşamı etkileyebilecek kadar sıkıntı çeken bir kaşıntı doktor tarafından giderilmelidir.

Kötü hijyen uygulamaları, kokulu sabunlar veya temizleyiciler kullanan ve sentetik malzemelerden yapılmış sıkı iç çamaşırı giyen pruritus vulva’ya birçok faktör katkıda bulunabilir. Bir kadın, belirli bir kadınsı hijyen ürününe, giyim eşyasına veya kontraseptiflere karşı alerjik bir reaksiyon yaşayabilir ve bu da vajinanın kızarıklığına ve kaşınmasına neden olabilir. Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar o kadar yaygın değildir, ancak ortaya çıktıklarında potansiyel olarak ciddi sağlık problemlerini temsil edebilirler.


Çoğu durumda, sık veya sürekli kaşıntı, pruritus vulvanın tek semptomudur. Cilt, normalden daha kırmızı görünebilir veya iltihap nedeniyle inişli çıkışlı bir döküntü gelişebilir. Altta yatan bir enfeksiyon varsa, bölgede şişme ve vajinadan beyaz veya sarı köpüklü bir deşarj olabilir. Boşaltma ve cinsel ilişki ağrılı olabilir ve bu durum gece rahatça dinlenmeyi zorlaştırabilir. Birçok kadın, stres altındayken semptomlarının kötüleştiği görülmektedir.

Nispeten hafif pruritus vulva örnekleri ev tedavilerine iyi cevap verme eğilimindedir. Bir kadın genellikle vulvayı ılık suyla iki kere yıkamak ve sabun ve parfüm gibi kimyasal tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçınarak kaşıntıyı rahatlatabilir. Sürtünmeyi azaltmak ve genital bölgede aşırı terlemeyi önlemek için gevşek pamuklu iç çamaşırı giymek faydalı olacaktır. Kaşıntı devam ederse, tezgah üstü kokusuz nemlendirici veya anti-inflamatuar krem ​​yardımcı olabilir. Doktorlar, kadınları daha fazla tahrişe neden olabileceği ve cildi bakteriyel enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirebileceği için, kadınları çizilmesine engel olur.

Sürekli semptomlar yaşayan kadınlar jinekologları ile randevu ayarlamalıdır. Bir doktor, vulvayı fiziksel olarak inceleyebilir ve semptomlardan temel teşhis koymasını isteyebilir. O, kan, idrar veya cilt numunelerini, altta yatan çeşitli enfeksiyonları taramak için test etmeye karar verebilir. Evde bakım tekniklerini teşvik etmenin yanı sıra doktor, yaklaşık iki hafta boyunca kullanmak için yüksek dayanımlı, antibakteriyel veya antifungal bir ilaç reçete edebilir. Tedavi ve takip önleyici bakımla, çoğu pruritus vulva tedavisinde kullanılabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Mini Boyun Asansörü Nedir?

Mini boyun asansörü, minimal invaziv bir kozmetik cerrahi şeklidir. Submentoplasti olarak da bilinen bu süreçte, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir