Başlangıç / İlaçlar / REGLAN ODT İLACI NASIL KULLANILIR? REGLAN ODT İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?

REGLAN ODT İLACI NASIL KULLANILIR? REGLAN ODT İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?


Genel Adı: oral olarak parçalayıcı tabletler metoklopramid

Marka adı: reglan odt

Yan Etkileri İçeren Reglan ODT Hasta Bilgileri

METOKLOPRAMİD (METOZOLV ODT, REGLAN) NEDİR?

Metoklopramid , üst sindirim sisteminde kas kasılmalarını artırır. Bu, midenin bağırsaklara boşaldığı hızı hızlandırır.

Metoklopramid oral ( ağızdan alınır), 4 ila 12 hafta boyunca, başka ilaçları rahatlamadan kullanan kişilerde gastroözofagealreflünün neden olduğu mide yanığını tedavi etmek için kullanılır.

Metoklopramid oral ayrıca diyabetli kişilerde gastroparezi (yavaş mide boşalmasını) tedavi etmek için kullanılır ; bu da yemeklerden sonra mide yanmasına ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Metoklopramid enjeksiyonu , ağır diyabetik gastroparezi tedavi etmek için kullanılır. Enjeksiyon ayrıca , kemoterapinin veya cerrahinin neden olduğu bulantı ve kusmayı önlemek veya mide veya bağırsakları içeren bazı tıbbi prosedürlere yardımcı olmak için kullanılır.

Metoklopramid, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

METOKOZAMİD’İN (METOZOLV ODT, REGLAN) OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın : kovanlar; zor nefes alma; Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Tedaviden sonraki ilk 2 gün içinde meydana gelebilecek bir CİDDİ HAREKET BOZUKLUĞUNUN SİGARASINDAN herhangi birine sahipseniz, metoklopramid kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzu arayın:

 • titreme veya kollarınızda veya bacaklarınızda titreme ;
 • yüzünüzdeki kontrolsüz kas hareketleri (çiğneme, dudak şapırtı, kaş çatma, dil hareketi, göz kırpma veya göz hareketi); veya
 • Kontrol edemediğiniz yeni veya sıra dışı kas hareketleri.

Eğer varsa, doktorunuzu hemen arayın:

 • karışıklık , depresyon, intihar düşünceleri veya kendinizi incitmek;
 • Yavaş veya sarsıntılı kas hareketleri, denge veya yürüme ile ilgili problemler ;
 • yüzünüzde maske benzeri görünüm;
 • bir nöbet ;
 • anksiyete, ajitasyon, titreme hissi, hala kalma sorunu, uyku sorunu;
 • şişlik, nefes darlığı, hızlı kilo alma ; veya
 • şiddetli sinir sistemi reaksiyonu – çok sert (sert) kaslar, yüksek ateş, terleme, konfüzyon, hızlı ya da düzensiz kalp atışı, titreme, dışarı çıkmış gibi hissediyorum.

Ortak yan etkiler şunları içerebilir:

 • huzursuz hissetmek;
 • uykulu ya da yorgun hissetmek;
 • enerji eksikliği;
 • mide bulantısı, kusma ;
 • baş ağrısı, karışıklık; veya
 • uyku problemleri (uykusuzluk).

METOKOZAMİT (METOZOLV ODT, REGLAN) HAKKINDA BİLMEM GEREKEN EN ÖNEMLİ BİLGİ NEDİR?

Metoklopramid veya benzer ilaçlar kullandıktan sonra veya hareket bozukluğunuz varsa veya tardifdiskinezi denirseniz , bu ilacı kullanmayın . Ayrıca mide veya bağırsak problemleriniz (bir tıkanıklık, kanama veya bir delik veya yırtık), epilepsi veya başka bir nöbet bozukluğu veya bir adrenal bez tümörü ( feokromositoma ) geçirdiyseniz , metoklopramidkullanmamalısınız .

METOKLOPRAMİDİ ASLA TAVSİYE EDİLMEDEN VEYA 12 HAFTA DAHA FAZLA UZUN AMACI KULLANMAYIN. Yüksek dozlar veya uzun süreli metoklopramid kullanımı, tersine çevrilemeyen ciddi bir hareket bozukluğuna neden olabilir. Daha uzun metoklopramid kullandığınız zaman, bu hareket bozukluğunu geliştirmeniz daha olasıdır. Bu yan etki riski diyabetiklerde ve yaşlı erişkinlerde (özellikle kadınlar) daha yüksektir.

Dudaklarınızda, dilinizde, gözlerinizde, yüzünüzde, kollarınızda veya bacaklarınızda kontrol edilemeyen kas hareketleri varsa, doktorunuzu hemen arayın .

 

METOZOLV ODT, REGLAN (METOZOLV ODT, REGLAN) KULLANMADAN ÖNCE SAĞLIK UZMANIMLA NELER KONUŞMALIYIM?

Eğer alerjiniz varsa metoclopramide kullanmamalısınız veya eğer varsa:

 • tardif diskinezi ( istemsiz hareketlerin bir bozukluğu );
 • tıkanıklık, kanama veya perforasyon (mide veya bağırsaklarınızdaki bir delik veya yırtık) gibi mide veya bağırsak problemleri;
 • epilepsi veya diğer nöbet bozukluğu;
 • bir adrenal bezi tümörü (feokromositoma); veya
 • Eğer metoklopramid veya benzer ilaçlar kullandıktan sonra kas hareketi problemleriniz olduysa.

Şimdiye kadar yaptıysanız doktorunuza söyleyin:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • kas hareketleriyle ilgili problemler;
 • konjestif kalp yetmezliği veya kalp ritim bozukluğu;
 • yüksek tansiyon ;
 • nöbetler;
 • meme kanseri ;
 • Parkinson hastalığı ;
 • şeker hastalığı; veya
 • depresyon veya akıl hastalığı .

Bu ilaç fenilalanin içerebilir . Fenilketonüri (PKU) varsa ilaç etiketini kontrol edin .

Hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Hamilelik döneminde ilacı kullanıyorsanız, metoklopramid doğmamış bir bebeğe zarar verebilir.

Bu ilacı kullanırken bebeği emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Metoklopramidin 18 yaşından küçükler tarafından kullanılması onaylanmamıştır.

METOKOZAMI (METOZOLV ODT, REGLAN) NASIL KULLANMALIYIM?

Reçeteli etiketinizdeki talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını okuyun. Tıpı tam olarak yönlendirildiği şekilde kullanın.

Bir metoklopramid enjeksiyonu , bir kas içine veya bir damara infüzyon olarak verilir. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, genellikle ameliyat, kemoterapi veya tıbbi prosedür sırasında enjeksiyon verecektir.

Metoklopramid oral sadece 4 ila 12 hafta boyunca alınır.


METOKLOPRAMİDİ ASLA TAVSİYE EDİLMEDEN VEYA 12 HAFTA DAHA FAZLA UZUN AMACI KULLANMAYIN. Yüksek dozlar veya uzun süreli metoklopramid kullanımı, tersine çevrilemeyen ciddi bir hareket bozukluğuna neden olabilir. Daha uzun metoklopramid kullandığınız zaman, bu hareket bozukluğunu geliştirmeniz daha olasıdır. Bu yan etki riski diyabetiklerde ve yaşlı erişkinlerde (özellikle kadınlar) daha yüksektir.

Metoklopramid genellikle yemeklerden 30 dakika önce ve yatmadan önce veya sadece mide ekşimesine neden olan yemeklerle alınır. Doktorunuzun dozlama talimatlarını dikkatli bir şekilde takip edin.

Aynı anda iki farklı metoklopramid (tablet ve oral şurup gibi) kullanmayın.

Sıvı ilacı dikkatli bir şekilde ölçün . Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Çekmek için oral yoldan parçalanan bir tablet (ODT):

 • Bir tableti, yalnızca tableti almaya hazır olduğunuzda, blister paketinden çıkarın. Kuru eller kullanın ve bir tablete zarar vermemek için blisterden dışarı doğru itmemeye dikkat edin.
 • Tableti ağzınıza yerleştirin ve çiğneme veya yutmadan çözünmesine izin verin. Çözülmüş tabletin yutulmasına yardımcı olmak için gerekirse sıvıyı yudumlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığında, sıkıca kapalı bir kapta, nem ve ısıdan uzakta depolayın. Şişeyi sıkıca kapalı tutun.

Metoklopramid kullanmayı bıraktıktan sonra , baş ağrısı, baş dönmesi veya sinirlilik gibi hoş olmayan çekilme semptomlarınız olabilir .

 

BİR DOZU ÖZLÜYORSAM NE OLUR (METOZOLV ODT, REGLAN)?

İlacınızı mümkün olan en kısa sürede alın, ancak bir sonraki dozunuz için hemen hemen zaman geçerse kaçırılan dozu atlayın. Do tek seferde iki doz alır.

METOKOZAMİD (METOZOLV ODT, REGLAN) ALIRKEN NELERDEN KAÇINIRIM?

Bu ilaçla alkol içmek yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacın sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar sürüş veya tehlikeli aktivitelerden kaçının. Tepkileriniz bozulabilir.

BAŞKA HANGİ İLAÇLAR METOKLOPRAMİDE (METOZOLV ODT, REGLAN) ETKİLEYECEK?

Meraklopramidin uykunuzu başka ilaçlarla birlikte kullanması bu etkiyi daha da kötüleştirebilir. Opioid ağrı kesici ilaç, uyku hapı, kas gevşetici veya endişe, depresyon veya nöbetler için ilaç almadan önce doktorunuza danışın .

Mevcut tüm ilaçlarınız hakkında doktorunuza söyleyin. Özellikle birçok ilaç, metoklopramidi etkileyebilir:

 • bir antidepresan ;
 • antipsikotik ilaç;
 • tansiyon ilaçları;
 • insülin ;
 • Parkinson hastalığı veya huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için ilaç ; veya
 • bir MAO inhibitörü – izokarboksazid, linezolid , metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, tranilsipromin ve diğerleri.

Bu liste tam değildir ve diğer birçok ilaç metoklopramidi etkileyebilir. Bu reçete ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünleri içerir. Tüm olası ilaç etkileşimleri burada listelenmemektedir.

DAHA FAZLA BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM (METOZOLV ODT, REGLAN)?

Eczacınız metoklopramid hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

UNUTMAYIN, BUNU VE DİĞER TÜM İLAÇLARI ÇOCUKLARIN ERİŞEMEYECEĞİ BİR YERDE SAKLAYIN, İLAÇLARINIZI BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAYIN VE BU İLACI SADECE REÇETE EDİLEN ENDİKASYON İÇİN KULLANIN.

CernerMultum, Inc. (‘Multum’) tarafından sağlanan bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olduğundan emin olmak için her türlü çaba gösterilmiş, ancak bu yönde herhangi bir garanti verilmemiştir. Burada bulunan ilaç bilgisi zamana duyarlı olabilir. Multum bilgileri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık çalışanları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle, Multum, aksi belirtilmedikçe, Birleşik Devletler dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Multum’un uyuşturucu bilgileri ilaçları onaylamaz, hastaları teşhis etmez veya tedavi önermez. Multum’un uyuşturucu bilgileri, lisanslı sağlık hizmeti uzmanlarının hastalarına bakım yapmaları konusunda yardımcı olmak ve / veya bu hizmeti uzmanlık, beceri yerine, bu hizmeti gören tüketicilere hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. Sağlık çalışanlarının bilgi ve yargıları. Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının olmaması, hiçbir şekilde, ilaç veya ilaç kombinasyonunun, herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğunu belirtmek üzere yorumlanmalıdır. Multum, Multum’un sağladığı bilgi yardımı ile verilen sağlık bakımının herhangi bir yönüyle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Burada yer alan bilgiler olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsamaz. Aldığınız ilaçlar hakkında sorularınız varsa, doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın. Herhangi bir hasta için etkili veya uygun. Multum, Multum’un sağladığı bilgi yardımı ile verilen sağlık bakımının herhangi bir yönüyle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Burada yer alan bilgiler olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsamaz. Aldığınız ilaçlar hakkında sorularınız varsa, doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın. Herhangi bir hasta için etkili veya uygun. Multum, Multum’un sağladığı bilgi yardımı ile verilen sağlık bakımının herhangi bir yönüyle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Burada yer alan bilgiler olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsamaz. Aldığınız ilaçlar hakkında sorularınız varsa, doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

 

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

ESOMEPRAZOL MAGNEZYUM İLACI NASIL KULLANILIR? ESOMEPRAZOL MAGNEZYUM İLACI AÇ KARINLA İÇİLİR Mİ?

Genel adı: esomeprazol magnezyum Marka adı: Esomeprazol Magnezyum Kapsüller İlaç Açıklaması Oral Kullanım için ESOMEPRAZOLE MAGNESIUM (esomeprazol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir