Başlangıç / Genel / Ruh Sağlığı Temelleri: Ruhsal Hastalıklar, Tanı, Tedavi ve Daha Fazlası

Ruh Sağlığı Temelleri: Ruhsal Hastalıklar, Tanı, Tedavi ve Daha Fazlası


Ruh Sağlığı Nedir?

Ruh sağlığı, duygusal ve psikolojik sağlığınızı ifade eder. İyi bir ruh sağlığına sahip olmak, nispeten mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Esnekliği ve yaşamın olumsuzluklarına karşı koyabilme yeteneğini göstermenize yardımcı olur.

Ruh sağlığınız, yaşam olayları ve hatta genetikleriniz de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

İyi bir zihin sağlığını oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olabilecek birçok strateji vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • olumlu tutum tutmak
 • fiziksel olarak aktif kalmak
 • diğer insanlara yardım etmek
 • yeterince uyuma
 • sağlıklı bir diyet yeme
 • İhtiyacın olursa akıl sağlığınızla ilgili profesyonel yardım istemek
 • ile vakit geçirmekten hoşlandığınız insanlarla sosyalleşmek
 • Sorunlarınızla başa çıkmak için etkili başa çıkma becerileri oluşturmak ve kullanmak

Akıl hastalığı nedir?

Zihinsel bir hastalık, hissettiğiniz ve düşündüğünüzü etkileyen çok çeşitli koşulları kapsayan geniş bir terimdir. Aynı zamanda günlük yaşamınızı sürdürme yeteneğinizi de etkileyebilir. Akıl hastalıkları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı faktörden etkilenebilir:

 • genetik
 • çevre
 • günlük alışkanlıklar
 • Biyoloji

Ruh sağlığı istatistikleri

ABD’de ruh sağlığı sorunları yaygındır. Her beş Amerikalı yetişkinten biri, her yıl en az bir akıl hastalığına sahiptir. Ve 13 ila 18 yaş arasındaki beş gençden birininbir kısmı, hayatlarının bir noktasında da bir akıl hastalığını yaşıyor.

Akıl hastalıkları yaygın olsa da, şiddetli olarak değişir. 25 yetişkinten yaklaşık biri,her yıl ciddi bir zihinsel hastalık (SMI) yaşar. Bir SMI, günlük hayatı gerçekleştirme yeteneğinizi önemli ölçüde azaltabilir. Farklı kişi grupları SMI’ları farklı oranlarda deneyimliyor.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre , kadınların SMI’ları erkeklerden daha fazla tecrübe etme olasılığı daha yüksektir. 18 ila 25 yaşları arasında bir SMI yaşanması daha olasıdır. Karma yarış geçmişi olan kişilerin, diğer etnik gruplardan daha çok bir SMI yaşama olasılığı daha yüksektir.

Ruh sağlığı bozuklukları

Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistiksel El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-5), ruh sağlığı uzmanlarının akıl hastalıklarını teşhis etmelerine yardımcı olur. Birçok çeşit ruh sağlığı bozukluğu vardır. Aslında, DSM-5’te neredeyse 300 farklı durum listelenmiştir.

Bunlar, Birleşik Devletler’deki insanları etkileyen en yaygın akıl hastalıklarıdır:

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk , her yıl Amerikalıların yaklaşık yüzde 2,6’sını etkileyen kronik bir akıl hastalığıdır . Enerjik, manik yüksekler ve aşırı, bazen de depresif alçaklar bölümleriyle karakterizedir.

Bunlar bir kişinin enerji seviyesini ve makul düşünebilme yeteneğini etkileyebilir. Bipolar bozukluktan kaynaklanan ruh hali değişimleri, çoğu insanın günlük olarak yaşadığı küçük iniş çıkışlardan çok daha şiddetlidir.

Kalıcı depresif bozukluk

Persistan depresif bozukluk kronik bir depresyon türüdür. Ayrıca distimi olarak bilinir. Distimik depresyon yoğun değilse de, günlük hayata müdahale edebilir. Bu durumdaki insanlar en az iki yıl boyunca semptomlar yaşarlar.

Yaklaşık yüzde 1,5 Amerikalı yetişkinlerin her yıl distimi yaşamaktadır.

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) düzenli bir gündelik kaygının ötesine geçiyor, bir sunumdan önce gergin olmak gibi. Endişelenmek için çok az veya hiç sebep yokken bile, bir kişinin birçok şey hakkında aşırı derecede endişelenmesine neden olur.

YAB olanlar, gün geçtikçe çok gergin hissedebilirler. İşlerin hiçbir zaman onların lehine olmayacağını düşünebilirler. Bazen endişe duymak, insanların GAD ile günlük görevleri ve işleri yerine getirmelerini engelleyebilir. GAD , her yıl Amerikalıların yüzde 3’ünü etkiliyor .

Majör depresif bozukluk

Majör depresif bozukluk (MDB) en az iki hafta süren aşırı üzüntü veya umutsuzluk duygularına neden olur. Bu duruma ayrıca klinik depresyon da denir.

MDB’si olan insanlar, intihar etmeyi düşündükleri ya da denemeye çalıştıkları hayatları hakkında çok üzülüyor olabilirler. Amerikalıların yaklaşık yüzde 7’si her yıl en az bir majör depresif dönem geçiriyor.

Obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) sürekli ve tekrarlayıcı düşüncelere veya takıntılara neden olur. Bu düşünceler, belirli davranışları veya zorlamaları yürütmek için gereksiz ve mantıksız arzularla gerçekleşir.

OKB’si olan birçok kişi, düşüncelerinin ve eylemlerinin mantıksız olduğunu, ancak onları durduramayacağını fark eder. Amerikalıların yüzde 2’sinden fazlasıyaşamları boyunca OKB tanısı almaktadır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) , travmatik bir olayı deneyimledikten veya tanık olduktan sonra tetiklenen bir akıl hastalığıdır. TSSB’ye neden olabilecek deneyimler, savaş ve ulusal felaketler gibi aşırı olaylardan sözlü veya fiziksel istismara kadar değişebilir.

TSSB belirtileri, geri dönüşleri veya kolayca baş edebilmeyi içerebilir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 3,5’inin TSSB geçirdiği tahmin ediliyor .

Şizofreni

Şizofreni , bir kişinin gerçeklik algısını ve çevrelerindeki dünyayı bozar. Diğer insanlarla bağlantılarını engeller. Tedavi gerektiren ciddi bir durum.

Halüsinasyonlar yaşayabilir, sanrılar yaşayabilir ve sesleri duyabilirler. Bunlar tedavi edilmediği takdirde potansiyel olarak tehlikeli bir duruma sokabilir. Amerikan nüfusunun yüzde 1’inin şizofreni yaşadığı tahmin ediliyor .

Sosyal anksiyete bozukluğu

Sosyal anksiyete bozukluğu , bazen sosyal fobi olarak adlandırılır, sosyal durumlardan aşırı korkuya neden olur. Sosyal kaygısı olan insanlar, diğer insanlar etrafında olma konusunda çok gergin olabilirler. Yargılanmış gibi hissedebilirler.

Bu yeni insanlarla tanışmayı ve sosyal toplantılara katılmayı zorlaştırabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 15 milyon yetişkin, her yıl sosyal kaygı yaşar.

Akıl hastalıkları ile baş etmek

Tedavi edilmedikleri takdirde, birçok akıl hastalığının belirtileri kötüleşebilir. Siz ya da tanıdığınız birinin akıl hastalığı varsa, psikolojik yardım için başvurun.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, birinci basamak doktorunuzu ziyaret edin. İlk tanıda yardımcı olabilir ve bir psikiyatriste sevk edebilirler.

Ruhsal hastalıklarla dolu dolu dolu bir hayatın olabileceğini bilmek önemlidir. Bir terapist ve akıl sağlığı ekibinizin diğer üyeleri ile çalışmak, durumunuzu yönetmek için sağlıklı yollar öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Ruh sağlığı belirtileri

Her akıl hastalığı türü kendi semptomlarına neden olur. Fakat birçoğu bazı ortak özellikleri paylaşıyor.

Çeşitli akıl hastalıklarının ortak belirtileri şunları içerebilir:

 • yeterince yemek yememek
 • uykusuzluk ya da çok uyuyor
 • kendinizi diğer insanlardan ve favori etkinliklerden uzaklaştırarak
 • yeterli uyku ile yorgunluk hissi
 • uyuşukluk hissi veya empati eksikliği
 • Açıklanamayan vücut ağrıları veya akıl
 • umutsuz, çaresiz veya kayıp hissetmek
 • daha önce hiç olmadığı kadar sigara içmek, içmek veya yasadışı uyuşturucu kullanmak
 • karışıklık, unutkanlık, sinirlilik, öfke, endişe, üzüntü veya korku hissi
 • sürekli arkadaşlarınız ve ailenizle kavga etmek veya tartışmak
 • ilişki sorunlarına neden olan aşırı ruh hali değişimlerine sahip olmak
 • sürekli geri dönüşlere veya kafanızdan çıkamayacağınız düşüncelerine sahip olmak
 • kafandaki işitme seslerini durduramazsın
 • Kendinizi ya da başka insanları incitme düşünceleri
 • günlük etkinlik ve işlerini yürütememek

Stres ve duygusal sıkıntı dönemleri semptomların atağına neden olabilir. Bu, normal davranışları ve aktiviteleri sürdürmenizi zorlaştırabilir. Bu süre bazen sinir veya zihinsel bozukluk olarak adlandırılır. Bu bölümler ve neden oldukları belirtiler hakkında daha fazla bilgi edinin.


Ruh sağlığı teşhisi

Ruh sağlığı bozukluğunun teşhis edilmesi çok aşamalı bir süreçtir. İlk randevunuz sırasında doktorunuz, belirtilerinize katkıda bulunabilecek fiziksel sorun belirtileri görmek için bir fizik muayene yapabilir.

Bazı doktorlar, altta yatan veya daha az olası olası nedenleri taramak için bir dizi laboratuvar testi isteyebilir.

Doktorunuz size bir ruh sağlığı anketi doldurmanızı isteyebilir. Ayrıca psikolojik bir değerlendirmeye tabi olabilirsiniz. İlk randevunuzdan sonra teşhisiniz olmayabilir.

Doktorunuz sizi bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Zihinsel sağlık karmaşık olabileceğinden ve semptomlar kişiden kişiye değişebileceğinden, tam teşhisi almanız birkaç randevu alabilir.

Ruh sağlığı tedavisi

Ruh sağlığı bozukluklarına yönelik tedavi tek bir bedene uygun değildir ve bir tedavi sunmaz. Bunun yerine, tedavi semptomları azaltmayı, temel nedenleri ele almayı ve durumu yönetilebilir kılmayı amaçlamaktadır.

Siz ve doktorunuz bir plan bulmak için birlikte çalışacaksınız. Tedavilerin bir kombinasyonu olabilir, çünkü bazı insanlar çok açılı bir yaklaşımla daha iyi sonuçlara sahiptir. İşte en yaygın zihinsel sağlık tedavileri:

İlaçlar

Ruh sağlığı bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan dört ana ilaç kategorisi antidepresanlar, anti-anksiyete ilaçları, antipsikotik ilaçlar ve duygudurum düzenleyici ilaçlardır.

Sizin için en iyi olan tür, yaşadığınız semptomlara ve karşılaşabileceğiniz diğer sağlık sorunlarına bağlı olacaktır. İnsanlar kendileri için uygun bir şey bulmadan önce birkaç ilaçları farklı dozlarda deneyebilirler.

Psikoterapi

Konuşma terapisi, bir akıl sağlığı sağlayıcısıyla deneyimleriniz, hisleriniz, düşünceleriniz ve fikirleriniz hakkında konuşmak için bir fırsattır. Terapistler öncelikle bir sondaj kurulu ve nörobilimci olarak görev yaparlar ve semptomları yönetmek için baş etme teknikleri ve stratejileri öğrenmenize yardımcı olurlar.

Hastane ve konut tedavisi

Bazı insanlar hastanelerde veya mesken tedavi tesislerinde kısa süreli yoğun tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Bu programlar derinlemesine tedavi için bir gece kalmasına izin verir. İnsanların daha kısa tedavi dönemlerine katılabileceği gündüz programları da vardır.

Yaşam tarzı tedavileri ve ev ilaçları

Alternatif tedaviler ek olarak ana tedavilere ek olarak kullanılabilir. Bu adımlar ruhsal sorunları tek başına ortadan kaldırmaz, ancak yardımcı olabilirler.

Tedavi planınıza mümkün olduğunca yakın yapıştırma, alkol ve uyuşturucudan kaçınmayı ve beyninize yararlı olabilecek yiyecekleri içeren sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeyi içerir. Bu, bazı yüksek yağlı balıklarda doğal olarak oluşan bir tür balık yağı olan omega-3 yağ asitlerini içerir.

Ruh sağlığı tedavisi

Terim terapisi, çeşitli konuşma terapileri stillerini ifade eder. Terapi, panik bozukluklar, anksiyete, depresyon, öfke sorunları, bipolar bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi çeşitli bozuklukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Terapi, insanların zihinsel sağlık sorunlarını ve sağlıksız davranışları veya düşünce kalıplarını tanımlamasına yardımcı olur. Seanslarda siz ve terapistiniz bu düşünceleri ve davranışları değiştirmeye çalışabilirsiniz.

Çoğu durumda terapistler güncel meselelere, günlük hayatınızı etkileyen şeylere odaklanır ve gerçek zamanda yaşadığınız şeylere çözüm bulmanıza yardımcı olur, ancak her doktorun yaklaşımı farklıdır. Farklı tipler ve terapiden ne gibi sonuçlar alabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ruh sağlığı ilk yardım

Ruh Sağlığı İlk Yardım , ulusal bir halk eğitim kursu. İnsanlara ruh sağlığı sorunlarının uyarı işaretleri ve risk faktörleri hakkında bilgi vermek için tasarlanmıştır. Eğitimde, katılımcılar zihinsel sağlık bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilecek tedaviler ve yaklaşımları öğrenirler.

Bu eğitim programı, bir sağlık ortamında hastalarla düzenli olarak etkileşime giren kişiler için yapılır. Senaryolar ve rol oynama yoluyla, sağlık hizmeti sağlayıcıları krizde bir kişinin nasıl yardım edeceğini profesyonel ve kendi kendine yardım tedavi adımlarıyla öğrenebilir.

Ruh sağlığı egzersizleri

Fiziksel egzersiz vücudunuz için mükemmeldir. Dans etmek, yüzmek, yürümek ve koşmak kardiyo sağlığını ve gücünü arttırır. Aklınız için de harikalar. Araştırmalardepresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor .

Bununla birlikte, beyniniz için yapabileceğiniz “egzersizler” de vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Çarpıcı bir güç pozu. “ Güç pozlar” kullanan insanlar (kalça üzerinde), sosyal kaygı duygularında geçici bir düşüş görülebilir.
 • Müzik sakinleştirici dinleme. 60 kadına aitbir 2013 araştırması, dinlendirici müzik dinleyenlerin stres sonrası, dinlenip müzik dinlemeyen kişilere göre daha hızlı iyileştiğini ortaya koydu.
 • Progresif kas gevşetici uygulama. Bu süreç sıkılaşmayı ve daha sonra çeşitli kas gruplarını yavaşça gevşetmeyi içerir. Sakinleştirici müzik dinleme veya nefes egzersizleri gibi diğer tekniklerle birleştirilebilir.
 • Yoga poz bulma. Bir 2017 çalışması, yoga performansının sadece iki dakikasının kendine güvenini artırabildiğini ve bedensel enerjinin artmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Ruh sağlığı testi

Doktorunuz veya terapistinizle akıl sağlığınız hakkında konuştuğunuzda, bir tanıya ulaşmak için bir dizi muayeneden geçebilirler. Bu adımlar fiziksel muayene, kan veya laboratuvar testleri ve zihinsel sağlık anketini içerebilir.

Bir dizi soru, doktorların düşüncelerinizi, yanıtlarınızı ve olay ve senaryolara karşı tepkilerinizi anlamasına yardımcı olur. Bu test anında sonuç vermezken, doktorunuza yaşadığınız şeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi ruh sağlığı testleri almaktan kaçının. Bunlar semptomların nedenleri hakkında biraz bilgi sağlayabilirken, bir sağlık uzmanı tarafından yönetilmemektedir. Sorular ve cevap seçenekleri doktor veya terapistin kişisel bir test ortamında olabileceği kadar spesifik olmayabilir.

Ruh sağlığı iyileştirme

Ruh sağlığı sorunları olan bireylerin çoğu başarılı olan tedavileri bulabilir ve bulabilir. Bu daha iyi olabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak bazı akıl sağlığı sorunları kronik ve devam etmekte olup, bunlar bile uygun tedavi ve müdahale ile yönetilebilir.

Ruh sağlığı bozukluklarından ya da sorunlarından kurtulmak, bir terapistten öğrenilen herhangi bir davranışsal terapi tekniğine bağlı kalmanın yanı sıra zihinsel ve genel sağlığınıza sürekli dikkat gerektirir.

Bazı durumlarda, ilaç gibi tedaviler sürekli olarak gerekli olabilir; diğerleri bir noktada bunları kullanmayı bırakabilir. Sizin için ne anlama geleceği, başka bir kişinin iyileşmesinden farklıdır.

Ruh sağlığı bilinci

Ruh sağlığı, sağlık çalışanları için hayati bir konudur. Çoğu insan kalp krizi ya da felç gibi fiziksel hastalıkların belirtilerini ve semptomlarını bilir. Ancak, anksiyete, TSSB veya paniğin fiziksel etkilerini tespit edemeyebilirler.

Farkındalık kampanyaları, insanların bu ortak belirtileri ve semptomları anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Fazla 40 milyon Amerikalı , her yıl akıl hastalığı çeşit yaşamaktadır. Yalnız olmadıklarını bilmek, insanları bir profesyonelden tedavi almaya davet edebilir. Tedavi semptomların giderilmesinde ve sağlıklı, aktif bir hayatın sürdürülmesinde anahtardır.

Gençlerde ruh sağlığı

13-18 yaş arası gençlerin yüzde yirmisi bir çeşit ruh sağlığı bozukluğu yaşamaktadır. Yarısı, 14 yaşında oldukları zaman bir bozukluk geliştirecekler .

Belirtiler ve semptomlar, çalkantılı gençlerin ani olarak kenara fırçalanabilir. Ancak bunlar, ruh sağlığı bozukluklarının en erken belirleyicileri veya tedavi gerektiren meseleler olabilir.

Gençlerde ruh sağlığı sorunları belirtileri şunlardır:

 • benlik saygısı kaybı
 • aşırı uyku
 • aktiviteler veya favori hobilerin ilgisi kaybı
 • Akademik performansta ani ve beklenmedik düşüş
 • kilo kaybı veya iştahta değişiklikler
 • öfke ya da saldırganlık gibi ani kişilik değişiklikleri

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

MS: Kaçınılması Gereken Gıdalar

İyi beslenmenin rolü Sağlıklı beslenme, besleyici gıda, iyi hissetme ve multipl skleroz (MS) belirtilerini yönetmenin önemli bir parçasıdır . MS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir