Başlangıç / Genel / Saçaklığı Belirtileri Nelerdir?

Saçaklığı Belirtileri Nelerdir?


Kaşeksi en kolay tespit edilebilir semptomlardan biri vücut kitlesinin önemli ölçüde kaybedilmesidir. Diğer yaygın belirtiler arasında nefes darlığı, halsizlik ve güçlü yorgunluk bulunur. Bu durumdaki birçok hasta aynı zamanda önemli bir iştah kaybı yaşar. Hastalığın normal beslenmesine rağmen kitle kaybedildiğinden hastalığın bazı biçimleri tespit edilebilir.

Kaşeksi genellikle kanser veya oto-immün yetmezlik sendromu (AİDS) gibi başka bir hastalığın sonucunda ortaya çıkabilir, bu nedenle teşhis kolaylıkla yapılabilir. Progresif bir hastalığın geç evrelerinde hastalar arasında özellikle yaygındır. Bu nedenle, yaygın semptomların eşlik ettiği hasta için zayıf bir prognoz, hastalığın açık bir göstergesi olabilir.

Çoğu durumda, kaşeksi ile kaybedilen kütle kalıcı olarak gitmiştir. Bunun temel nedeni, kas kütlesinde bir azalmaya neden olmasıdır. Bu, kendini hastada artan güçsüzlük ve yorgunluk olarak gösterecektir. Kas kütlesi kaybı, anoreksiya gibi diğer hastalıklarda da yaygın olmakla birlikte, düşüş bu durumla çok daha hızlı olma eğilimindedir.


Bu durumun bir başka potansiyel belirtisi de yetersiz beslenmenin gelişmesidir. Bu, ağır protein enerji malnütrisyonunun biçimleri olan kwashiorkor ve marasmus gibi koşullarda kendini gösterebilir. Bu koşullar, kaşeksinin altta yatan bir hastalığın gelişmesinden kaynaklanmadığı nadir örnekler arasındadır.

Sahtekârık ayrıca anoreksi bulunan hastalarda da görülür. Hem bu hastalığı olan hem de kanser sonucu anoreksiya gelişen hastalarda gelişir. Bir süre iyileşme sonrasında kanseri dönen hastalarda her iki durum da ortaya çıkabilir.

Kaşeksi belirtileri tipik olarak diyet ve ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir. Doktorlar genellikle hastanın kilo almasına yardımcı olma umuduyla yüksek kalorili bir diyet reçete eder. Ayrıca kas kitlesinin büyümesini teşvik etmeye ve iştahın artmasına yardımcı olabilecek ilaçlar da vardır. Bunlara steroidler ve tıbbi esrar dahildir. Omega-3 yağ asitleri içeren takviyeleri iştah ve kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Genellikle, kaşeksi’yle etkili bir şekilde mücadele etmenin tek yolu, kendisine neden olan altta yatan durumu tedavi etmektir. Örneğin, başarılı bir radyasyon veya kemoterapi döngüsü, hastanın genel sağlığını iyileştirerek kas kütlesi ve kilo artışına neden olabilir. Bununla birlikte, altta yatan hastalık düzelmezse, kaşeksi semptomlarını tersine çevirmek nadirdir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir