Başlangıç / Genel Sağlık Bilgileri / Şampuan Nedir? en iyi şampuan markaları

Şampuan Nedir? en iyi şampuan markaları


Şampuan, saçlarda kullanılan bir temizlik maddesidir. Çoğu durumda, temizlik maddesi bir sıvı içinde çözülür. Sıvı çözelti ıslak saçlara masaj yapılır ve yağ ve kir birikintilerini parçalayan bir köpük oluşturur. Köpürtücü daha sonra saçtan birkaç dakika sonra durulanır ve saç temizlenir.

Şampuanlar kullanımdan önce dikkate alınması gereken bir takım niteliklere sahiptir. Bir şampuanın ne kadar iyi temizlendiği çok önemlidir ve bireysel markalar genellikle “normal” veya “yağlı” saçlar için biraz farklı formülasyonlar oluştururlar. Bir şampuanın saçta bıraktığı koku da önemli bir husustur ve bu nedenle kokulu şampuanlar bu kadar popülerdir. Diğer faktörler, şampuanın saçları ne kadar parlak hale getirdiğini, kafa derisinin tahriş olasılığını, toksisiteyi, fiyatını, eğer organik maddeler kullanılıyorsa ve şampuanın hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini içerir.


Saçın temizliğinin ötesinde özelliklere sahip olduğunu iddia eden her tipte birçok özel şampuan çeşidi vardır. Bu kategorilerden bazıları şunlardır: bitlerin istilasından kurtulmaya yardımcı olan bitleri öldüren şampuanlar; Genellikle kıl kepekleri içeren, saçta beyaz pulları çıkarmaya yardımcı olabilecek kimyasallar olan kepek önleyici şampuanlar; saç bakım ürünü birikimini ortadan kaldıran şampuanların berraklaştırılması; nazik olması için özel olarak formüle edilmiş bebek şampuanları; saç dolgun hale getirmek için iddia eden kalınlaştırıcı şampuanlar; saçları daha az kıvırcık yapan düzleştirici şampuanlar; Klimalar içeren 2’si 1 arada şampuanlar; ve susuz olarak kullanılabilecek kuru şampuanlar.

Modern şampuan geleneksel sabuntan yapılmamaktadır. Daha önceki versiyonlarda sabun talaşı kullanılmış olmasına rağmen, geleneksel sabun bazlı şampuan saçları matlaştırdı ve kafa derisini tahriş etti. Modern şampuan saç derisini tahriş ve yüzeysel görünüm gibi diğer faktörlerle temizleyebilme yeteneğini dengeleyen kimyasallar ve kokular kullanılarak formüle edilir. Saçta biraz yağ bırakarak, hafif asidik olmak, temiz durulamak ve cildi tahriş etmemekle birlikte, modern şampuanın kimyasal bileşimi sabun bazlı orijinalin kendisinden çok daha üstün olduğunu göstermiştir.

Hakkında: Meryem Erkahraman

Bu Çok Okundu

Sorbitan Stearat nedir? sorbitan monostearat zararları

Sorbitan stearat, birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünlerinde önemli bir bileşendir. Nemi bağlamak, ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir