Başlangıç / Genel / Sarılık bulaşıcı mıdır?

Sarılık bulaşıcı mıdır?


Hayır, sarılık kendisi bulaşıcı değildir.

Sarılık , çok fazla bilirubin – kırmızı kan hücrelerinin bozulmasının bir yan ürünü – vücutta biriktiğinde ortaya çıkan bir durumdur. En çok bilinen sarılık semptomu cilt, göz ve mukus zarları için sarı renktedir .

Sarılık bulaşıcı değildir, ancak buna neden olan temel koşullar olabilir. Hadi daha yakından bakalım.

Ama bazı sebepleri

Bulaşıcı hastalıklar bulaşıcı veya insandan insana bulaşabilen hastalıklardır. Bu hastalıkların bir kısmı sarılık belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Örnekler viral hepatit içerir:

 • Hepatit A. Bu hastalık, hepatit A aşısı olmayan bir kişi, hepatit A olan bir kişinin dışkısı ile kirlenmiş yiyecek veya su yediği zaman yayılır. Kaliteli bir su kaynağına erişemeyen bölgelerde daha yaygındır.
 • Hepatit B. Bu enfeksiyon tipi, enfekte bir kişinin kan veya vücut sıvıları ile temas yoluyla bulaşır. Bu, cinsel temas yoluyla ve aynı zamanda iğneler paylaşılarak iletilebilir.
 • Hepatit C. Hepatit B gibi, hepatit C de iğneler paylaşılarak ve cinsel temasla bulaşabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları da, yanlışlıkla enfeksiyonlu bir kişide kullandıkları iğneye takıldıklarında risk altındadırlar.
 • Hepatit D. Bu durum, bir kişi enfekte kan ile temas ettiğinde ve zaten hepatit B virüsüne sahip olduğunda ortaya çıkar. Bir kişi hepatit B’ye sahip değilse hepatit D’ye sahip olamaz.
 • Hepatit E. Hepatit E kirlenmiş içme suyu ile bulaşır. Bununla birlikte, genellikle uzun süreli veya kronik bir enfeksiyona neden olmaz.

Semptom olarak sarılık yaratabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Weil hastalığı. Bu durum kontamine toprak veya su ile temas yoluyla ve aynı zamanda kan, idrar veya hastalığı olan hayvanların diğer dokularla temas yoluyla büzülür.
 • Sarı humma. Bu, sivrisinekler tarafından yayılan, en yaygın olarak Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın bazı bölgelerinde yayılan viral bir hastalıktır.

Bu iki durum Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az olmakla birlikte, başka ülkelerde seyahat ederken onları almak mümkündür.

Diğer nedenler değil

Nadir hastalıklar ve genetik bozukluklar da dahil olmak üzere bulaşıcı olmayan birçok sarılık nedeni vardır.


Bazen, bir hanehalkının birden fazla üyesi aynı zamanda sarılık olabilir. Bunun nedeni, her birinin sahip olduğu kalıtsal bir durum veya her ikisinin de aldıkları ortak bir ilaç olabilir.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisine göre , sarılık ile sonuçlanacak kadar ciddi karaciğer hasarına neden olabilen 150’den fazla ilaç vardır. Fakat aynı kalıtsal duruma sahip olmak ya da aynı ilacı kullanmak birbirinden “yakalama” sarılığıyla aynı şey değildir.

Konjuge olmayan hiperbilirubinemi, kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve kırmızı kan hücrelerinin fazladan cereyan etmesine neden olan bir durumdur. Bu kanda çok fazla bilirubin ile sonuçlanır. Bu koşulların nedenleri genellikle bulaşıcı değildir ve şunları içerir:

 • otoimmün hemolitik anemi
 • elliptocytosis
 • Gilbert sendromu
 • glikoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği
 • polisitemi vera
 • Orak hücre anemisi

Sarılık, karaciğer problemleri olan kişileri de etkileyebilir. Bu, kronik ve aşırı alkol tüketimine bağlı karaciğer hasarı olanları içerir.

Açıkçası, bu tür karaciğer hasarı bulaşıcı değildir. Ancak, aşırı içme sosyal yaşam tarzınızın bir parçasıysa, arkadaş grubunuzdaki birçok kişi, en azından teoride, karaciğer hasarı ve sarılık yaşayabilir.

Bulaşıcı olmayan sarılıklara neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • alkolden bağımsız karaciğer yağlanması
 • otoimmün hepatitgibi otoimmün bozukluklar
 • karaciğer, pankreas veya safra kesesi gibi kanserler
 • safra karaciğerden akamaz nerede kolestaz
 • sepsis, ciddi altta yatan enfeksiyonun bir sonucudur
 • Wilson hastalığı

Peki ya bebek sarılık?

Sarılık, yenidoğanda sık görülen bir durumdur . Bu durum, bir çocuğun karaciğeri gelişmeye devam ettiği ve bilirubini yeterince hızlı çıkaramayacağı için ortaya çıkabilir. Ayrıca, bir bebeğin kırmızı kan hücreleri bir yetişkinden daha hızlı bir şekilde dönerler, bu nedenle vücutlarının daha yüksek bilirubin miktarlarını filtrelemesi gerekir.

Diğer sarılık formları gibi, bebek sarılık bulaşıcı değildir. Ayrıca, bebek sarılıklarının nedenleri bulaşıcı değildir. Birçok anneler, eğer bebeklerinde sarılık varsa onların hatası olup olmadığını merak edebilir. Yaşam tarzlarında bir şey erken doğuma neden olmadıkça, anne bebeğin sarılıklarına hiçbir şekilde katkıda bulunmadı.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir