Başlangıç / Genel / Servikal Kanser Aşaması 3 Nedir? serviks kanseri belirtileri

Servikal Kanser Aşaması 3 Nedir? serviks kanseri belirtileri


Serviks kanseri evre 3 tanısı, kanser yayılmaya başladığını, ancak hâlâ rahim ağzına yakın yapılarda olduğunu gösterir. Örneğin, bir kadın servikal kanser evresindeyse kanser vajinanın alt kısmına veya pelvis duvarına yayılmış olabilir. Bununla birlikte, vücudun daha uzaktaki diğer bölümlerini etkilemek için henüz ilerlemedi. Genellikle, servikal kanser evresi 3 iki alt aşamaya ayrılır: Birinde, vajinanın alt kısmı etkilenir ancak pelvik duvarlar etkilenmezken, diğeri kanser pelvik duvarları ve muhtemelen pelvik lenf düğümlerini işgal etmiştir.

Servikal kanserin dört aşaması vardır. Birinci aşama hastalığın en erken formudur ve serviks kanseri en fazla tedavi edilebilen süreyi temsil eder. İkinci aşamada, kanserli hücreler serviksin ötesine geçti, ancak pelvik duvarını veya hastanın vajinasının alt bölümünü henüz etkilemedi. Aşama 3, bu tip kanserlerin serviksten daha ileri organlara yayılmasından önceki son aşamadır. Kanserin vajinanın alt kısmına, pelvis duvarına veya pelvisteki lenf düğümlerine yayılması ile işaretlenir.


Serviks kanseri evre 3, hastalığın en ciddi aşaması değildir. Bununla birlikte, kanser progresyonunu ve hastanın prognozunu kötüleştirmektedir. Kanser yayılırken, başarılı tedavinin olasılığı azalır. Benzer şekilde, hastanın 3. evre rahim ağzına girerken yaşam beklentisi değişir ve 4. evreye doğru ilerlenir. Ancak bu, doktorların kanserin bu aşamasını tedavi edemediği anlamına gelmez.

Servikal kanser evre 3’ün birkaç alt aşaması vardır. Bu aşamada, bir kişi serviksin 3A veya 3B aşamalı kanserine sahip olabilir. Evre 3A serviks kanseri ile kanserli hücreler vajinanın alt kısmına yayılmıştır. Bu noktada serviks yakınında pelvik duvar ve lenf düğümleri etkilenmez. Eğer kadının evre 3B servikal kanseri varsa, kanser pelvis duvarlarını işgal etti ve idrarını böbreklerden mesaneye taşıyan borular olan üreterlerini bloke etmiş olabilir. Evre 3B’de, kanserli hücreler de lenf düğümlerine yayılmış olabilir.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir