Başlangıç / Genel / Servikal Neoplazi Nedir? cin 1 tedavi edilmezse

Servikal Neoplazi Nedir? cin 1 tedavi edilmezse


Neoplazm genellikle anormal büyümeyi veya tümörü ifade etmek için kullanılan bir terimdir ve servikal neoplazm servikste meydana gelen anormal bir büyümedir. Serviks rahmin girişini oluşturur ve vajinanın üst ucunda bulunur. Servikste çoğu iyi huylu veya kanserli olmayan bir takım değişik neoplazmalar gelişebilir, ancak bazı kansere dönüşme potansiyeli vardır. Neoplastik hücreler bir Pap testi veya smear testi sırasında tespit edilebilir. Servikal neoplazm vakalarının küçük bir kısmı kanser olarak bulunur.

Serviks içindeki hücreler, anormal pre-kanserli değişiklikler geçirebilir. Anormal hücreler bulunduğunda durum serviks yüzeyinin kalınlığına göre derecelendirilir. Bu dereceler servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) I, II ve III olarak bilinir. CIN I’de, serviks yüzeyinin üst üçte birinde anormal hücreler bulunurken, CIN II’de kalınlığın üçte ikisini kaplarlar; CIN III, yüzey boyunca bulunan anormal hücrelere işaret eder. CIN III, karsinoma in situ veya evre 0 kanseri olarak adlandırılır, ancak tüm neoplastik hücreler servikal yüzeyin içinde bulunur ve tedavi edilmediği takdirde, invaziv kansere dönüşmesi genellikle birkaç yıl alır.


Bazen bir servikal neoplazmın kanserli veya malign bir tümör olduğu bulunur. Serviks ile ilişkili malignite tipi iki ana türü vardır ve bunlar skuamoz hücreli karsinom ve adenokarsinomdur. Skuamöz hücreli karsinom en yaygındır ve serviks yüzeyindeki hücrelerden ortaya çıkar. Adenokarsinom tarama testlerinde tespit edilmesi daha zordur, çünkü bu tip servikal neoplazm rahim içine yol açan rahim ağzı kanalı içindeki hücrelerden gelişir. Evre I skuamoz hücre karsinoması, tedavi edilmemiş CIN III’ten sonraki ilerlemenin bir aşamasıdır.

Evre I skuamöz hücreli karsinomda, kanser daha derin dokuları istila etmek için servikal yüzeyin ötesine yayılmıştır. Evre IV’te vücudun her tarafına yayılmış gelişmiş kanseri tanımlayan dört olası evre vardır. CIN, anormal hücrelerin giderilmesiyle başarıyla tedavi edilebilirken, kanserli bir servikal neoplazmın tedavisi ve görünümü aşamaya göre değişir. Cerrahi genellikle radyoterapi ve kemoterapi ile birlikte bazı aşamalarda yapılır. Evre I’de, kadınların yüzde 90’dan fazlasının tedaviden sonra beş yıl hayatta kalması bekleniyor.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir