Başlangıç / Genel / Sinüs Başağrısı Nedendir? sinüzit baş ağrısı nasıl geçer

Sinüs Başağrısı Nedendir? sinüzit baş ağrısı nasıl geçer


Sinüsler kafatasında hava dolu boşluklardır. Solunan havayı nemlendirmek, ses rezonansı arttırmak ve kafatasının ağırlığını azaltmak için işlev gören dört sinüs çifti vardır. Sinüsler iltihaplanabilir veya mukustan tıkanabilir, ki bu genellikle bir sinüs baş ağrısına neden olabilir.

Bir sinüs baş ağrısından kaynaklanan ağrı, sinüslerden hangisinin etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, gözlerin üstünde bulunan frontal sinüsler alında ağrıya neden olabilir. Ağrı, burundan mukus akıntısı eşlik edebilir.

Sinüs başağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir kişide soğuk olması durumunda mukus üretimi artar. Sinüsler verimli bir şekilde boşalmayan mukusta dolabilir. Bir mukus birikimi başın ağrısına ve basıncına neden olabilir. Alerjiler ayrıca sinüslerde mukus artışı ve iltihaplanma ile sonuçlanabilir.

Sinüslerden mukus akışını kısıtlayan burun boşluğundaki veya sinüslerdeki büyüme aynı zamanda baş ağrısına neden olabilir. Örneğin, sinüslerde veya burun poliplerinde benign tümörler bir tıkanmaya neden olabilir. Büyümelere ek olarak doğumdan yapısal anomaliler ortaya çıkabilir, bu da bir engel oluşturur.

Hem bakteriyel hem de viral sinüs enfeksiyonları sinüs başağrısına neden olabilir. Sinüzit olarak bilen sinüs enfeksiyonları sıklıkla soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkar. Sinüsler iltihaplanır ve mukus sinüslerden yeterince su çekemez. Enflamasyon ve mukus kombinasyonu ile bir sinüs baş ağrısı meydana gelebilir.


Bir sinüs baş ağrısı tedavisi sinüsleri boşaltmayı hedefleyebilir. Dekonjestanlar sinüs drenajını arttırmaya yardımcı olabilir. Karşıt ekspektoranlar da mukusun inceltilmesine yardımcı olabilir ve sinüslerden boşaltılmasına yardımcı olabilir, bu da baş ağrısı ağrısını azaltabilir. Antihistaminikler mukus üretimini sınırlamaya yardımcı olabilir ve alerjiler nedeniyle sinüs başağrıları çekenler için kullanılabilir. Baş ağrısına bir sinüs enfeksiyonu nedeniyledir, antibiyotik gerekebilir.

Sinüs baş ağrısı ağrısını azaltmaya yönelik ilaçlara ek olarak, sinüs drenajını arttırmanın ek yolları da vardır. Bol miktarda su içmek, mukusun inceltilmesine yardımcı olabilir, bu da sinüslerden dışarı akmasını kolaylaştırır. Sıcak bir duştan buharın teneffüs edilmesi ayrıca baş ağrısı ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Sinüs ağrısının neden olduğu tüm baş ağrılarını azaltmak mümkün olmayabilir, ancak sinüs baş ağrısı sıklığını azaltmak için yapılabilecek birkaç şey vardır. Allerji tetikleyicilerini belirleyin ve azaltın. Evinizdeki havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Sık sık ellerinizi yıkayarak, sağlıklı yiyecekler yiyerek ve yeterli uyku çekerek hasta olma şansınızı azaltın.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir