Başlangıç / Genel Sağlık Bilgileri / Susuz Lanolin Nedir? lanolin faydaları

Susuz Lanolin Nedir? lanolin faydaları


Susuz lanolin, doğal olarak koyun ve diğer yün kaplı hayvanların ürettiği sarı, mumsu bir yağdır. Koyunda, madde hayvanın su geçirmezlik özelliklerini verir. İnsanların ter ürettiğine benzer lanolin üretiyorlar. Lanolin birçok kozmetik ürününde kullanılır, ancak çeşitli ev uygulamaları da vardır.

Kozmetik ürünler genellikle susuz lanolini basitçe “lanolin” olarak ifade eder. Balmumu, cildin gençleştirici özellikleri ile tanındığı üzere, çeşitli nemlendiricilerde ve dudaklı balmumlarında bulunabilir. Koruyucu ve iyileştirici niteliklere sahip olduğu düşünülür ve bu nedenle, sıklıkla kuru cilt veya çatlak dudaklarda kullanılır. Susuz lanolin, ürünün hiçbir katkı maddesi içermeyen saflaştırılmış formunda olduğu anlamına gelir. Susuz lanolin, losyon veya kremlerde ana bileşen olarak kullanılır.

Susuz lanolinin kimyasal yapısı, insandaki lipitlerin yapısına benzer, bu da ürünün insan cildinde bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biridir. Bazı şampuanlarda ve saç kremlerinde de kullanılır. Bazı hayvansal ürünlerden farklı olarak, lanolin, yünlerinden hasat edildiğinde koyunlara zarar verecek şekilde toplanmaz. Yünden sonra sadece yünden çıkarılır.


Susuz lanolin, kozmetik uygulamaların ötesinde birçok başka kullanıma sahiptir. Koruyucu nitelikleri, makinelerde pas oluşumunu önlemek için etkilidir ve bu amaçla orta çağlardan beri kullanılmaktadır. Gemi yapımcıları deniz suyunun paslanmaya neden olan etkilerine karşı korumak için lanolin kullanırlar. Birçok ayakkabı ve deri cilalarında su itici özelliklerinin bir kanıtı olarak da bulunabilir.

Lanolin, deriyi yumuşatmaya ve kalıplamaya yardımcı olduğundan, beyzbol oyuncuları genellikle yeni bir eldivenin kırılması için lanolin bazlı bir ürün kullanırlar. Lanolin bazlı kremler genellikle emziren anneler tarafından ağrı ve rahatlığı gidermek için kullanılır. Balmumu, bebeklerin de emziren anneler için uygun bir topikal rahatlama yapması için güvenlidir. Lanolin, köpek şampuanları ve tıraş kremlerinde de bulunabilir.

Herkes susuz lanolin için alıcı değil. Balmumu, bazılarında bir cilt alerjisine neden olur ve herhangi bir reaksiyon veya kızarıklık yaşanırsa önlenmelidir. Balmumuna karşı bir alerji genellikle, lanolinin türetildiği yüne mevcut bir alerjiden kaynaklanır. Semptomlar kaşıntılı veya kırmızı deri veya hatta bazı aşırı durumlarda kabarcıklar içerir. Bir lanolin alerjisi, balmumu ihtiva eden çok sayıda ürün nedeniyle özellikle zahmetli olabilir.

Hakkında: Meryem Erkahraman

Bu Çok Okundu

Sorbitan Stearat nedir? sorbitan monostearat zararları

Sorbitan stearat, birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünlerinde önemli bir bileşendir. Nemi bağlamak, ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir