Temel Ten nedir?


Bir baz tabakası, doğal veya yapay güneş ışığı altında cildin yavaş yavaş kademeli olarak bronzlaşmasını ifade eder. Özünde, uzun bir süre boyunca uzun süre güneşe maruz kalmaktan ziyade zamanla ulaşılan bir güneştandır. Birçok bronzlaşma salonu, bu şekilde bronzlaşmanın güneş yanığına karşı koruyucu bir önlem olarak hareket edebileceğini ve plaj tatillerine ve tropik yolculuklara gitmeden önce bir bronzlaşma yatağında almanızı tavsiye edebilir.

Baz tabakasının ardındaki teori, cildin yavaş yavaş renk oluşturmasıdır ve bu nedenle, plajda tatil yaparken ya da yazın havuza girerken olduğu gibi ani güneşe maruz kalma ile yanma olasılığı daha az olur. Bu özel teori geniş çapta tartışılmaktadır, ancak bronzlaşma endüstrisindeki profesyoneller, bir binanın bronzlaşmasını yavaş yavaş ve kademeli olarak, cildi güneş ışığına aşırı güneş ışığına maruz bırakmaktan çok daha güvenli bir yol olarak görmektedir.


Amerikan Dermatoloji Akademisi ve çoğu hekim, bir taban teninin bir kişiyi güneş yanığından korumaz olduğunu iddia etmektedir. Gerçekte, güneş yanığının görünümünü azaltabilir, ancak sonuçta kırmızı veya kahverengi bir cilt olup olmadığına bakılmaksızın, cildinize zarar veren UVA ve UVB radyasyona maruz kalmasıdır. Buna ek olarak, bir çok insan yanlışlıkla bronzlaşmanın güneşe tam olarak maruz kalması sırasında koruyucu güneş kremi gerektirmediği ve cildini ihmal ettikleri anlamına geldiğini düşünmektedir.

Bir insanın kendini bir kereliğine ya da zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkarması ya da seçmemesi, hatırlanması gereken önemli şey, bronzlaşmanın güvenli bir yolu olmamasıdır. Bazı UVA ve UVB maruziyeti sağlıklıyken, cildin ultraviyole ışığa zarar vermesini önlemek için 15 SPF’li bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. UVA radyasyonu hem yapay hem de doğal güneş ışığında bulunur ve bilinen bir kanser sebebidir.

Güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak risk faktörleri ve melanom gelişiminin hızları hala araştırılırken, çoğu sağlık uzmanı, bir baz tabakasının güneşe karşı güvenli bir alternatif olmadığını ve insanlara yanlış bir güvenlik hissi verebileceğini kabul eder.

Hakkında: Meryem Erkahraman

Bu Çok Okundu

Sorbitan Stearat nedir? sorbitan monostearat zararları

Sorbitan stearat, birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünlerinde önemli bir bileşendir. Nemi bağlamak, ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir