Başlangıç / Genel Sağlık Bilgileri / Temizleyici nedir? çok amaçlı temizleyici sprey

Temizleyici nedir? çok amaçlı temizleyici sprey


En geniş uygulamada, temizleyiciler, bir yüzeydeki kir, kir ve yağı biriktirmek için kullanılan herhangi bir tipte temizleme maddesidir. Bununla birlikte, çoğu insan bir temizleyiciyi düşündüğünde, kişisel hijyene yardımcı olmak için tasarlanan temizlik ajanlarına odaklanma eğilimindedir. Bu, makyajın çıkarılması, saç ve vücudun yıkanması veya dişlerin veya tırnakların temizlenmesi için kullanılan ürünleri içerir.

Temel hijyen, birkaç farklı tipte temizleyicinin kullanılmasını içerir. Sabun ve şampuan kolayca en yaygın örneklerdir. Sabun, geleneksel bir çubuk şeklinde olabilir veya temizleyici, deriden kir ve kiri kaldırabilen, kalın bir köpük oluşturmak üzere su ile hızlı bir şekilde etkileşime giren sıvı bir formda olabilir. Şampuan, doğrudan ıslak saça uygulanan, bir köpüğü oluşturan ve saç folikülleri ile kafa derisi üzerinde birikme eğilimi gösteren yağ ve kirlerin birikmesini yavaşça yok eden bir sıvı temizleyicidir.

Belirli hijyen sorunlarını gidermek için tasarlanmış özel temizleyiciler de vardır. Akne temizleyicileri, cildin gözeneklerinden yağ ve diğer kirleri çıkarmaya yardımcı olmak için kullanılır, böylece sivilce, siyah nokta ve tıkanmış gözeneklerin sonucu olan diğer cilt problemlerinin ortaya çıkmasını azaltır. Bu türden bir temizleme maddesi genellikle yüzün sabun ve su ile yıkandıktan sonra uygulanır ve sabunun geride bırakma eğilimi olan yağ ve kireci yakalama yeteneğine sahiptir.


Yüz temizleyicisinin başka bir şekli de makyaj temizleme ürünleridir. Bunlar, bebek yağı gibi basit ürünlerden, özel bir temizleyici formül kullanılarak üretilen makyaj çıkarıcılarına kadar uzanır. Bu ürünler, cildin makyajını gidermek için kullanılır, gözeneklerin nefes almasını ve yüzün temizlenmesinin tamamlanmasını sağlar. Genelde, makyaj sökücüler sabun ve su yüze uygulanmadan önce kullanılır.

Belirli uygulama türleri için formüle edilmiş temizleyici ürünler de vardır. Aktörler ve aktrisler genellikle sadece makyaj yoluyla kesmek için değil, aynı zamanda bir ruhu sakız veya herhangi bir rol için belirli bir görünüm oluşturmak için kullanılan diğer ürünlerden cildi serbest bırakmak için formüle edilmiş temizleyicileri kullanırlar. Benzer şekilde, piyonlar bir performanstan önce uygulanan daha ağır makyajı kaldırmak için formüle edilen bir çeşit temizleyici kullanacaktır. Diğerleri daha genç bir görünüme ulaşmak için hem temizleyici hem de toner işlevi gören temizleyiciler kullanabilir.

Süpermarketler ve indirimli perakende satış mağazaları gibi perakende satış noktalarında birçok temizlik ürünü mevcuttur. Doğal temizlik maddeleri genellikle sağlık gıdaları ve vitamin mağazalarında satılırken, reçeteli temizleyiciler çoğu eczanede mevcuttur. Farklı temizleyici ürünlerinin maliyeti, formülde kullanılan bileşenlere bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, daha az pahalı bir temizleyici zorunlu olarak aşağı değildir; Birçok kişi, bütçe temizleyicilerinin daha pahalı meslektaşlarının yanı sıra çalıştıklarını görüyor.

Hakkında: Meryem Erkahraman

Bu Çok Okundu

Sorbitan Stearat nedir? sorbitan monostearat zararları

Sorbitan stearat, birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünlerinde önemli bir bileşendir. Nemi bağlamak, ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir