Başlangıç / Genel / Uterin Septum Nedir? uterus septum ameliyatı

Uterin Septum Nedir? uterus septum ameliyatı


Bir uterus septumu kısmen veya tamamen uterusun ortasından geçen anormal bir yapıdır. Bu anormalliği olan bir hastanın bir septum rahmine sahip olduğu söylenir. Bazı hastalarda yapı gebelik kaybı riskini artırabildiğinde, hastalar hamilelik girişiminde bulunmadıkça uterus septumuna maruz kalmanın bir sonucu olarak genellikle herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Bir septum rahmiyle hamile kalmanız ve bebeği teröme geçirmeniz mümkündür ve hamileliğin başarısı, septumun kesin büyüklüğü ve yeri dahil bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

Embriyonik gelişme sürecinde rahim muller kanalı olarak bilinen iki yapıdan oluşur. Sağlıklı embriyonik gelişim sırasında, yapılar birlikte kaynar ve septum erir, rahim tabanından başlayıp yoluna devam eder. Bazı insanlarda bilinmeyen nedenlerden ötürü septum dağılmaz. Kısmen ortadan kaybolarak uterusun kendine has bir kalp şeklini almasına neden olabilir veya kadını iki rahim ağzına ve uygun bir servis grubuna bırakarak yerinde kalabilir.


Uterin septum bulunan hastalarda böbrek bozukluğu olma ihtimali de düşüktür. Hastanın böbrek fonksiyonları gergin olmadığı sürece bir böbrek olamayabilir, böylelikle sorun olmayabilir. Diğer hastalarda uterin septum ile ilişkili iskelet problemleri vardır. Çoğu durumda, bu sorunların tümü, bir hasta hamilelik süresince ultrason muayenesi görene veya neden hamile kalmadığını bulmak için doğurganlık değerlendirmesine kadar fark edilmemektedir.

Tıbbi görüntüleme çalışmaları, uterus septumunu ortaya çıkarabilir ve boyutu hakkında bilgi sağlayabilir. Septum gebeliğe müdahale etmiyor gibi görünüyorsa, bir doktor yerinde bırakmayı genellikle tavsiye eder. Yapısı nedeniyle tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan hastalar için, doktor septumu çıkarmak için ameliyat önerebilir. Bu ameliyatta doktor, komşu yapılardan ödün vermeden septumu tüketmekte özen gösterir. Hamilelik denemesinden önce hastanın tamamen iyileşmesi gerekecektir.

Bir uterus septumu olma şansı bilinmemektedir, çünkü bu yapı yalnızca bir problem haline geldiğinde tanımlanır ve incelenir. Genel nüfusun farkında olmayan bir çok üyesinde bulunabilir. Bir uterus septumu teşhisi konan hastalar, konunun nasıl idare edileceği konusunda tavsiyeler almak için septum uteri ile geniş deneyimi olan bir jinekolog veya doğum uzmanıyla görüşmeyi düşünebilirler.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir